Safranbolu'da Sürpriz Gelişme! 500 Yıllık Gizli Geçit Buldular! Karabük'ün UNESCO Dünya Miras Listesi'nde yer alan ilçesi Safranbolu'da, tarihi çarşıda 2 bin 500 yıllık olduğu düşünülen gizli geçit keşfedildi.

Duygu Delen Davasında Şoke Gelişme! Davanın Seyri Değişti Duygu Delen Davasında Şoke Gelişme! Davanın Seyri Değişti

KEŞİFLER HEYECAN YARATTI

Safranbolu'da tarihi çarşının batısından geçen Gümüş kanyonunda, Karabük İl Sosyal Etüt ve Proje Müdürü Emre Erakçaoğlu ile beraber bölgenin turizme kazandırılması hususunda incelemeler yapan doğa araştırmacısı Cemil Belder'in son keşfi heyecan yarattı.

Bölgede adeta şehir efsanesine dönen ve Paflagonya tarihiyle diğer kalelerin yapım yılları göz önüne alındığında 2 bin 500 yıl önce yapılmış olabileceği tahmin edilen gizli bir geçit keşfedildi. 30 metre derinliğindeki geçidin vadi tabanındaki suya ulaştığı belirlendi. Geçide girilerek inceleme yapıldı.

SUYA ERİŞİM İÇİN YAPILMIŞ OLABİLİR

Keşfedilen geçidin, kalelerin tipik özelliklerinden biri olan suya erişim ya da gizli geçit yollarından biri olduğunu ifade eden Cemil Belder, "Safranbolu günümüzde tarihi evleriyle ve kent ölçeğinde korunan şehriyle beraber gerek ülke içerisinde gerekse yurt dışında tanınır haldedir.

KENT TARİHİ MÜZESİ

Bu tanınırlığını şüphesiz evleriyle beraber içinde bulunduğu coğrafyanın tarihsel dönemlerde birçok uygarlığa ev sahipliği yapmasından dolayıdır. Safranbolu'da kale, kent tarihi müzesinin etrafında bulunan nokta olarak tanımlanmıştı. Tarihi kaynaklara baktığımızda bugüne kadar kalenin konumuyla alakalı net bilgi, belge ve deliller bulunmaksızın yoruma bağlı olarak bu bölge kale olarak tanımlanmıştır" dedi.

"BU COĞRAFYAMIZ İÇİN BÜYÜK KEŞİF"

Bölgenin kale olabileceğinin kanıtını keşfettiklerini ifade eden Cemil Beder, açıklamasına şöyle devam etti: "Yaptığımız araştırmalar esnasında bölgenin kale olabileceğinin resmi ilk kanıtını keşfettik. Buda kalenin suya bağlanan gizli geçit yoluydu.

KALELERİN GİZLİ GEÇİT VE ULAŞIM YOLLARI BENZERLİĞİ

Bu keşiften sonra yaptığımız araştırmalarda keşfettiğimiz noktanın Paflagonya döneminde yapılan diğer kalelerin gizli geçit ve ulaşım yollarıyla birebir benzerlik gösterdiğini gördük. Bu coğrafyamız için büyük bir keşif. Çünkü bugüne kadar şehir efsanesi olarak kuşaktan kuşağa aktarılan bir bilgiydi. Ama elle tutulur bir belgemiz yoktu.

safranbolu'da sürpriz gelişme! 500 yıllık gizli geçit buldular
Safranbolu'da Sürpriz Gelişme, 500 Yıllık Gizli Geçit Buldular, gizli bulunan keşif, arkeologlar tarafından bulunan gizli geçit, safranbolu'da arkeologlar tarafından bulunan geçit, paflagonya gizli keşifler, 2 bin 500 yıllık bulunan gizli geçit, gümüş kanyonunda bulunan sürpriz geçit

ARKEOLOGLAR VE BİLİM ADAMLARI ARAŞTIRMALARI

Bu keşifle beraber Safranbolu'nun tarihinde yeni bir sayfa açılacağını düşünüyorum. Bu noktanın arkeologlar başta olmak üzere birçok bilim adamı tarafından detaylıca incelemesinin ardından Safranbolu'ya bakış açımızı ve bilgilerimizi güncelleyeceğimizi düşünüyorum."

Safranbolu'da Sürpriz Gelişme, 500 Yıllık Gizli Geçit Buldular, gizli bulunan keşif, arkeologlar tarafından bulunan gizli geçit, safranbolu'da arkeologlar tarafından bulunan geçit, paflagonya gizli keşifler, 2 bin 500 yıllık bulunan gizli geçit, gümüş kanyonunda bulunan sürpriz geçit

Editör: TUNAHAN ERTAN