Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon Yönetimi (SASKİ) Genel Kurulu'nda, suda yüzde 25, sayaç bakım fiyatına ise yüzde 150 artırım yapılmasını öngören husus, CHP, UYGUN Parti ve Saadet Partisi meclis üyelerinin itirazına karşın, oy çokluğu ile kabul edilerek karara bağlandı. Büyükşehir Belediye Lideri Mustafa Demir "Hepimiz insanız. Yoktan var etmek Allah’a mahsustur'' dedi. 

SASKİ Meclis toplantısı Büyükşehir Belediye Lideri Mustafa Demir başkanlığında Büyükşehir Belediyesi Meclis Binasında gerçekleştirildi. Toplantıda, komiteden gelen SASKİ Genel Müdürlüğü'nün “su ve atıksu tarifelerinin belirlenmesi ile ilgili teklif maddesi” görüşüldü. 

Unsurun görüşüldüğü sırada CHP, YETERLİ Parti ve Saadet Partisi meclis üyeleri kelam konusu hususa itiraz etti ve tekliflerini iletti. 

Daha sonra ise kelam konusu hususun oylamasına geçildi ve içme suyuna yüzde 25, sayaç okuma bedeline yüzde 150 artırım yapılmasını öngören unsur, meclis üyelerinin oy çokluğu ile kabul edilerek karara bağlandı.

Bir haftanın 7 gün olmasının sebebi nedir? Bir haftanın 7 gün olmasının sebebi nedir?

"Böyle bir gündemle gelmemeyi isterdim”

Parası olmadığı için kimsenin susuz bırakılmayacağını kaydeden Demir, “Belediyenin kendi kaynaklarından biz onları tespit edeceğiz. Onların paralarını biz ödeyeceğiz. Emekli, dar gelirli, minimum fiyatla çalışan vatandaşlarımızı mağdur etmek üzere bir niyet noktasında azami ölçüde dikkat edildi. Hepimiz insanız. Yoktan var etmek Allah’a mahsustur. En kaliteli, nitelikli suyu en ucuza kullandırma noktasında çabalarımız devam edecek. Periyot sonu bitmeden de Türkiye’de büyük kentler ortasında bu amaca ulaşmayı hedefliyoruz. Şu ayarlamalardan sonra da Türkiye’de yeniden büyük kentler ortasında suyu ucuz kullanan vilayetlerden bir tanesiyiz hala. Bu çapta değerlendirilmesini istek ediyorum. Bu türlü bir gündemle gelmemeyi isterdim. Ancak almamız gereken kararlardan da geri duramam” diye konuştu. 
yapılmış bir tarifedir” formunda konuştu.
Samsun'da, 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere su fiyatlarında yüzde 15 yüzde indirim yapılmıştı.

SASKİ Genel Müdürü Fatih Yıldız ise büsbütün kanuna uygun olarak tarifeyi meclise sunduklarını belirterek, “Geçen periyot yapılan yüzde 15 indirim düzenlemesi meclis tarafından yapılmış olan bir indirimdir. Lakin bizim bugünkü yapmış olduğumuz tarife İSKİ Kanunu ve SASKİ kararlarına nazaran yapılmış bir tarifedir” biçiminde konuştu.

Editör: TUNAHAN ERTAN