Daha evvel hiçbir bebek ya da bir hayvan gördüğünüzde onu ısırmak, sıkarcasına sarılmak istediniz mi? Bu yamyamlık ya da vahşilik değil, yalnızca 'cute agression'.  Kaynak: 1 , 2

Çoğumuz minik bir kedi yavrusu üzere şirin bir şey gördüğümüz ya da düşündüğümüz vakit, birinci evvel çok bir müspetlik, baskın bir memnunluk hissi yaşarız. Sonra, baş karıştırıcı bir biçimde bu hisle tıpkı anda kediyi ölesiye sıkma dürtüsü gelir.

Bu tesir bilim insanları tarafından fark edildi.

Yırtıcı değilsiniz. Sırf beyniniz kendini dengelemeye çalışıyor!

Pyschological Science mecmuasında bu ikinci negatif reaksiyonun denetimden çıkan müspet etkiyi etkisiz hale getirmek-dengelemek için ortaya çıkıyor olabileceğini açıklayan bir araştırma yayımlandı. Yale Üniversitesi’nden araştırma kümesi bu durum için “cute aggression” (sevimli saldırganlığı) terimini üretti ve bunun memnunluk gözyaşı ya da hudut kahkahası da dâhil olmak üzere, negatif ve müspet hislerin bir dizi paradoksal birleşimi olduğu düşünülüyor. Bunlar “çift biçimli ifadeler” olarak biliniyor.

Cute aggression bilimsel manada birinci olarak 2012’de Rebecca Dyer ve Oriana Aragon tarafından kanıtlandı.

Deneylerinde 109 iştirakçiden komik, sempatik ya da sözsüz hayvanların gösterildiği bir slayt izlerken baloncuklu naylon tutmaları istendi. Araştırmada beklenen, sempatik hayvanlar gösterildiğinde baloncukları patlatmada bir artış olmasıyken, deney sonucunda görüldü ki iştirakçiler başka iki kümeye göre sempatik hayvanları gördüklerinde adeta denetimden çıkarak çok daha fazla baloncuk patlattılar.

Enteresan olan şu ki bu his, şirin hayvanlar fizikî olarak ulaşılamayan bir pozisyondayken daha da güçlü bir hale geliyor.

Tıpkı tesir bebek fotoğrafları için de geçerli ve sonraki araştırmalar da belirtiyor ki; bebek ne kadar küçük, ne kadar şirin olursa iştirakçilerin yaşadığı hem müspet his, onunla ilgilenmeyi ne kadar çok istediklerini söz etmeleri, hem de saldırganlık hissi, yanaklarını çimdiklemek için şiddetli bir istek duymaları, o kadar büyük oluyor.

En son araştırmada, yüzlerce iştirakçiye birinci evvel, hem sempatik (yavru kediler görme) hem de sempatik olmayan (mutlu bir müzik dinlerken ağlama) uyarıcılar da dâhil olmak üzere pek çok çift biçimli tabir hakkında soru soruldu ve bu biçim olaylarda hislerinin ne kadar güçlü olduğunu kaydetmeleri istendi.

Örneğin, iştirakçiler sempatik bir şey görünce sıklıkla “yumruğunu sıkan” bir tip insan olup olmadıklarına karar vermek zorundaydı. Bu sistem araştırmacıların sayısal ölçekle çift biçimli sözler üretmelerini sağladı. Araştırmada daha sonra iştirakçilere bir bebek testi uygulandı ki tekrar daha bebeksi, daha sempatik olanlara en çok şirin saldırganlığı yansısı verildi.

İştirakçilere bebek testini tekrar yapmadan evvel sempatik bebeklerle alakası olmayan bir bulmaca verildi.

Birebir şirin saldırganlığı tesiri görülmesine karşın, başta en büyük saldırganlığı gösterenler olumlu hislerde da en büyük düşüşü gösterdiler. Yani, en saldırgan yansıyı verenler baskın müspet hislerini en süratli formda etkisiz hale getirebildiler.

Lakin bir insan neden bu memnunluk patlamasının tesirini azaltmak istesin ki?

Araştırmacılar, negatif duygunun kişideki(katılımcı) anlık düzgün olma halini desteklemek için dizayn edildiğini düşünüyor. Rastgele bir duygusal ani yükseliş-heyecanlanmada önemli oranda bir güç tüketimi kelam konusu, yani beyinlerimiz kendi duygusal karşılıklarını-tepkilerini kendileri düzenleyebiliyor olmak zorunda. Southern Cross University’de bilişsel sinirbilimi alanında kıdemli eğitmen Anna Brooks, duygusal karşılığın gücünü düzenleme yeteneğinin epeyce uyumsal olduğunu ve bunun bizi birtakım şeylere çok fazla güç harcamaktan alıkoyduğunu söylüyor.

Yani sempatik dostlarınızı saldırganlık derecesinde sevmek istiyorsanız sakin olun. Beyniniz sizi çok derecede müspet yüklemenin tesirinden kurtarmaya çalışıyor o kadar!

Pekala siz de sempatik şeylere karşı tıpkı yansıyı veriyor musunuz?

Bu içerikler de ilginizi çekebilir;

Tüm Vakitlerin En Büyük Savaşlarında Vazife Almış Birbirinden Yetenekli Hayvanlar

Hayatlarında Birinci Sefer Bir Köpek ile Tanışan Sempatik Yavru Kediler

Muayene Yapan Doktora Kendini Sevdiren Çok Şirin Ufaklık

Editör: TUNAHAN ERTAN