Marmara Denizi'ni istila eden müsilaj (deniz salyası), Kuzey Ege ve Karadeniz'e doğru yayılmış durumda. "Marmara Denizi ölüyor" uyarısında bulunan uzmanlar, en büyük nedenin denize verilen atık sular olduğunu belirtiyor ve acilen biyolojik arıtmanın zorunlu kılınması gerektiğini söylüyor.

'KANAL İSTANBUL YAPILIRSA GÖRÜN KİRLENMEYİ'

Eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı (İBB) Nurettin Sözen ise "Tayyip Erdoğan, belediye başkanı olmasından sonra biyolojik arıtma projelerini durdurdu, atık suları denizin dibine deşarj etme yolu seçildi" dedi ve bir uyarıda daha bulundu: "Kanal İstanbul yapıldığı zaman asıl siz görün kirlenmeyi.Marmara tamamen bitecek."

'ERDOĞAN, MALİYETİ DÜŞÜK DİYE DEŞARJ YOLUNU SEÇTİ'

Cumhuriyet gazetesinden Miyase İlknur'a konuşan Sözen, müsilaj nedeniyle CHP’li yerel yönetimleri suçlayan AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir’e verdiği yanıtta, Baltalimanı, Riva ve Kadıköy’deki tam biyolojik arıtma projelerinin Recep Tayyip Erdoğan’ın 1994’te belediye başkanı olmasından sonra rafa kaldırıldığını söyledi. Sözen biyolojik arıtmanın yerine, maliyeti düşük ancak Marmara’nın kirlenmesine neden olan atık suların denizin dibine deşarj etme yolunun seçildiğini ifade etti.

Son dakika: Meteoroloji, İstanbul için dikkat çeken uyarı! 'Süper hücre' bekleniyor Son dakika: Meteoroloji, İstanbul için dikkat çeken uyarı! 'Süper hücre' bekleniyor
'DERE ISLAH PROJELERİNİ DE DURDURDU'

Erdoğan dönemiyle, denizi kirleten derelerin ıslah projelerinin de durdurulduğunu belirten Sözen, “Erdoğan’ın atık suları denizin dibine deşarj edilmesi ve denizin bunu kendi kendine temizleyebileceği şeklindeki temel yanılgısının Kanal İstanbul Projesi’ni gerçekleştirme konusundaki ısrarı ile sürdüğünü görüyoruz” dedi.

Atık suların tam biyolojik arıtma yerine denizin dibine deşarj etme yönteminin uzun yıllar sürdürüldüğünü anlatan Sözen, kirlenmeyi önleme konusunda yerel yönetimlerin sadece katı atıkların denize boşaltılmasını önleyici tedbirler aldığını ifade etti.

ERTANHABER NEDENHABER
Editör: TUNAHAN ERTAN