Spordan Sonra Neden Çok Tuvalete Çıkılır? Tuvalete Çıkmanın Nedenleri. Gün içerisinde sık sık tuvalete çıkıyor ve bunun diyette kilo verme süreciniz üzerindeki etkisini merak ediyorsanız, özellikle de yemek yedikten sonra oluyorsa bu durum hem sağlık hem de diyette iyiye işaret olabilir. Tahmin edildiği üzere sık idrara çıkma metabolizmanızın hızlı çalıştığının en önemli göstergesidir. Peki tuvalete sık çıkma nedenleri neler, su içtikten ne kadar sonra idrar gelir? Diyette su içme...

Kişinin gün içerisinde çalışan metabolizma hızı ile direkt bağlantılı olan tuvalete çıkma durumu, eğer düzenli ve abartılı değilse sağlık açısından yararlı olan su miktarı vücuda alınıyor demektir. Günlük hayatta sık tuvalete çıkanlar olduğu gibi idrara çıkma konusunda problem yaşayanların beslenme düzeninde bir bozukluk olduğu kolaylıkla anlaşılabilir. Karın bölgesinde sancı ya da şişkinlik gibi belirtilere rastlanıyorsa muhtemelen tuvalete az çıkılıyordur.

Tuvalete Çıkma Sayısı Sağlık İle Doğru Orantılı

Halk arasında yaygın görüşlerden bir tanesi deüdiyette tuvalete çıkmaya yöneliktir. Tuvalete çıkma sayısının sağlıkla olan ilgisi ile doğru orantılı olduğu düşünüldüğü gibi idrar rengine dair tespitler de öne sürülebiliyor. Fazlalık kilolarını verip bunlardan kurtulmak için diyet yapmak isteyen kimselerin sık idrara çıkmasının artıları olduğu gibi eksileri de vardır. Metabolizma düzeyine uygun bir diyet programı izlenerek tuvalete çıkma sayısı gözlemlenmelidir. Diyette sık idrara çıkma durumunun gözlemlenmesi için beslenme listelerinde su artırımı yapılan gıdalar tercih edilmelidir. Vücudun günlük alması gereken su miktarının fazlasını toksinlerle beraber atmak için bu tür besinler arttırılmalıdır. Günde en az 2-2,5 litre su içmek gerektiğinin en büyük ispatı da budur.üPeki diyette su tüketiminin önemi nedir? Diyet yaparken sık idrara çıkma nedenleri neler? Yemek yedikten sonra idrara çıkmak kilo verdirir mi? Su içince idrarın gelmesi yağ yakar mı?

YEMEK YEDİKTEN SONRA TUVALETE ÇIKMAK ZAYIFLATIR MI?

Bölgesel zayıflamada ya da genel anlamda kilolardan kurtulmak için uygulanan birtakım diyetler sonucunda kişinin abartı olmamak kaydı ile sık tuvalete çıkması diyetin işe yaradığının göstergesidir. Sık tuvalete çıkma durumu metabolizmanın hareketli yani hızlı çalışıyor olması ile doğru orantılıdır. İdrar ya da dışkı olarak vücuttan atılan ağırlıklar büyük bir rahatlık sağlama imkanı verir.

Bunu en belirgin şekilde görmek istiyorsanız sabah tuvalete çıkmadan önce ve sonra mutlaka tartılın ağırlık farkını göreceksiniz. Dikkat ederseniz ağırlık kaybı diyoruz çünkü tartıda çıkan tam namı ile kilonuz değil ağırlığınızdır.

spordan sonra neden çok tuvalete çıkılır? tuvalete çıkmanın nedenleri
Spordan sonra neden çok tuvalete çıkılır, tuvalete çıkmanın nedenleri, sürekli tuvalete çıkmak kilo verdirir mi, sık sık idrara çıkmak hangi hastalığın belirtileri, sık sık tuvalet yapmak kilo oranını nasıl dengeler, kilo vermek için hangi besinler tüketilmelidir, spor yaparken ne kadar su içilmelidir, spor yaparken günde kaç litre su içilir, aşırı su içmek ödeme neden olur mu, su ödem atmada yardımcı olur mu

TUVALETTE SIK İDRARA ÇIKMA NEDENLERİ NELER?

Öncelikli olarak idrar için tuvalete çıkma ile dışkı için tuvalete çıkmanın nedenlerinin aynı olmadığı bilinmelidir. Vücuda alınan gıdalar ile sıvı içecekler kontrollü ve dengeli diyet programı ile metabolizma üzerinde etkisini gösterebilir. Diyette sık tuvalete çıkma durumunu yaşamıyorsanız bunun için hem hafif kalorili hem de doyuruculuğu yüksek olan lifli gıdaları tüketmekle aşabilirsiniz. Bağırsakların nemlenmesine yardımcı olan lifli besinler ile gün içerisindeüen az 1 defa dışkı yapılabilir.

Lif bakımından zengin olanükayısı, karpuz, elma, bezelye, mercimek ve fasulyeügibi gıdalarla tuvalete çıkma ihtiyacınızı yerine getirebilirsiniz. Direk olarak anında kilo vermenizi sağlamasa da vücutta şişkinlik ve ağırlık konusunda size epey yardımcı olacaktır.

Uzmanlar tarafından gün içerisinde tüketilmesi kesinlikle önerilen su miktarının dışında doğal meyve suları tüketilerek diyete destek çıkılabilir. Burada bahsedilen meyve sularından kasıtükesinlikle ev yapımı sağlıklı hazırlananlardır.üDışarıda hazır satılan meyve suları tam tersine tuvalete çıkma sayısında azalmaya sebep olmaktadır.

Gerek diyet yaparken gerek normal hayatta sağlık için çok önemli konulardan birisi de su tüketimidir. Kilo verme süreci ile doğru orantılı ilerleyen su tüketiminde su içme meyliniz ne kadar varsa kendinizi kilo vermeye o kadar kolay ikna edersiniz. Su içer içmez tuvalete gidip idrarınızı yapıyorsanız bu durum böbreklerin güzel çalıştığının kanıtıdır.

ÖDEM ATMADA YARARLI

Tamamen bir filtre vazifesi gören böbrekler, ödem yoluyla alınan kiloları bir bir vermeye yardımcı olmaktadır. Vücuttan ödemi atmak için bol bol su içmeli ve metabolizma hızınızı böylelikle arttırmalısınız.

1 haftalık süreçte sağlıklı beslenmeye dikkat eder ve bol bol su tüketirseniz yaklaşık 3 kiloyu idrar yoluyla vücuttan atacaksınız.

TUVALETE ÇIKMAK İÇİN NE YAPILMALI? ANINDAüTUVALETE ÇIKARAN YİYECEKLER

Tuvalete çıkma sorunu ile karşı karşıyaysanız kabız olmak istemiyor ve diyetinizi sağlıklı bir şekilde desteklemek istiyorsanız, gün içerisinde anında tuvalete çıkmanızı sağlayacak önerileri sizlere sıraladık. Yeteri kadar su içmemek sindirim sisteminizi yoracaktır. Bu nedenle bol bol su için ve kafeinli yani vücuttan suyu uzak tutan içecekleri içmeyin. Rahatlatıcı bitki çayları bağırsakları hareketlendirip tuvalete çıkarmada etkilidir. Dışkının bağırsakta geçişinin kolay olması için meyve ve sebze tüketimine ağırlık verin.

Düzenli egzersiz hareketleri ile vücudunuzu hareketlendirin.üSüt ürünleri, fast food, kızartmalar, yumurta, et, kek ve unlu mamullerügibi gıdalar kabızlığa neden olabilir, tüketmemeye çalışın.üİncir, elma, kefir, keten tohumu, kuru erik, meyve ve sebzeleriüyiyerek tuvalete çıkma sürecini hızlandırabilirsiniz.

YİYECEKLERİN SİNDİRİM SÜRELERİ TABLOSU:

SU:üDirekt olarak bağırsaklara geçer.
MEYVE VEYA SEBZE SULARI:ü15-20 dakikada bağırsaklara ulaşır.
ÇİĞ SEBZELER:üYaklaşık 30-40 dk sonra bağırsaklardadır.
PİŞMİŞ SEBZELER:üOrtalama 40 dakika sonra bağırsaklardandır.
BALIK:ü45-60 dakikada bağırsağa geçer.
YAĞLI SALATA:ü1 saat sonra bağırsaktadır.
NİŞASTALI GIDALAR:ü1,5- 2 saat sonra bağırsaklara ulaşır.
TAVUK:ü1,5-2 saat sonra bağırsaklara gider.
KABUKLU KURUYEMİŞ:ü3 saat sonra bağırsaklardadır.

İDRAR RENGİNDEN NE ANLAŞILIR? KİLO VERMEK İÇİN İDRAR RENGİ...

Diyet yapan kimseler idrara sık çıkmaya dikkat ettiği gibi çıkan rengin 3. veya 4. günlerde beyaz olmasına dikkat edilmelidir. Diyette idrar renginiz koyu ise vücudunuzdan yeteri kadar toksinleri atamıyorsunuz demektir. Vücudunuzdaki fazlalık şişkinlikleri yani ödemi atmak için yapmanız gereken tek şey su içmektir. Diyette Maydanozlu ve limonlu su tüketiminin ödem söktürücü etkisi oldukça fazladır.

Spordan sonra neden çok tuvalete çıkılır, tuvalete çıkmanın nedenleri, sürekli tuvalete çıkmak kilo verdirir mi, sık sık idrara çıkmak hangi hastalığın belirtileri, sık sık tuvalet yapmak kilo oranını nasıl dengeler, kilo vermek için hangi besinler tüketilmelidir, spor yaparken ne kadar su içilmelidir, spor yaparken günde kaç litre su içilir, aşırı su içmek ödeme neden olur mu, su ödem atmada yardımcı olur mu

Editör: TUNAHAN ERTAN