Apple şimdiye kadar çok kez pazarlama konusunda müşterilerini yanıtlamakla suçlandı. Özellikle de cihazlarındaki ‘su geçirmezlik‘ özelliğini yanlış bir şekilde kullanıcılara aktardığı öne sürülen şirket; yine benzer bir konu ile teknoloji gündeminin zirvesine yerleşti. Şirket yaptığı reklam çalışmalarında iPhone 12 ile yüzebileceğiniz ya da sağanak yağmur altında dahi rahatlıkla telefonda görüşebileceğiniz konusunda pazarlama taktikleri yürütüyor. Fakat bu sebeplerden oluşacak hasarların garanti kapsamında değerlendirilmemesi, sosyal medyada Apple’ı yoğun bir tepki ile karşı karşıya bırakıyor. Apple’ın tepki çeken iPhone 12 reklamı Apple’ın Asya pazarı için yayınladığı son reklam büyük dikkat yarattı. Hazırlanan afişte, kulağında iPhone 12 bulunan, sağanak yağmur altında bir adam öne çıkıyor. Çin’de eleştiri oklarının hedefi olan bu fotoğrafın alt yazısında, suya karşı kullanıcıların endişelenmemesi gerektiği vurgusu yapılıyor. İşte o çok konuşulan görsel:
Uygulama Yüklenmedi Hatası ve Çözümü (Kesin Çözüm) Uygulama Yüklenmedi Hatası ve Çözümü (Kesin Çözüm)
İnternet kullanıcıları, reklam afişindeki gibi bir durumda iPhone 12 cihazının asla hayatta kalmayacağını ileri sürdü. Olası hasarlar karşısında ise şirketin bu problemi garanti kapsamında değerlendirmeyeceği iddia edildi. Zira şirket, hizmet politikalarında sel gibi konuların garantiye dahil olmadığını açık bir şekilde belirtiyor.

Apple, günlük kullanım dahilinde telefonun su geçirmezlik performansı sağladığı konusunda ısrarlı bir iddia sergiliyor. Ancak kullanıcılardan gelen geri dönüşler bunun böyle olmadığını gösteriyor.

Peki ya siz bu iPhone 12 reklam kampanyasıyla ilgili ne düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Editör: TUNAHAN ERTAN