Araçlarda Subap Ayarı, motorun üst kısmında yer alarak yakıt ve hava karışımını doğru zamanda yanma odasını alır.üDeğerli olan bu parça bazı durumlarda dikkat edilmeyerek eksik ayar yapılabilmektedir.üÖzellikle bu aşamada sürücüler ne olacağını merak ederek bizlere sorabiliyorlar. O yüzden bugünkü yazımızdaü“Subap Ayarı Yapılmazsa Ne Olur?”üsorusunu detaylı ve açıklayıcı olarak cevaplayacağız.

Subap ayarı yapılmazsa ya da gevşek olursa büyük problemlerin habercisi olabilmektedir. Genellikle pek dikkat edilmeyen bu konuda, tüm bileşenler hızlı aşınmaya girerek zarar verecektir. Bunun yanında motor içinde sarsıntılar ve teklemeler de meydana gelerek sürüşünüzü etkileyebilir.

Sürücüler subap ayarı konusunda detaylı bir işlem olduğu için es geçebiliyorlar. Fakat bu aşamada sadece yukarı da belirttiğimiz işlemlerden daha fazlası da meydana gelebilmektedir.üÖzellikle çok zarar verebilmesi açısından yakıt ve hava giriş alanını tamamen bozan subaplar, beklenildiğinden daha yüksek yakıt tüketimi yapar. Böylelikle araç performansı da ciddi derecede düşmeye başlar.

Editör: TUNAHAN ERTAN