Gaziantep Futbol Kulübü teknik yöneticisi Sumudica, Fenerbahçe maçından önce TRT Spor'a özel bir röportaj verdi ve çarpıcı açıklamalarda bulundu. 1 PUAN ŞAMPİYON YAPAR

"Oyuncularımın kaybetmemesini istiyorum ve onlara bunu aşılamak istiyorum. Türkiye'de sevmediğim ve alışık olmadığım bir nokta var; galiba ekipler ve idareler için 1 puan değersiz! Çünkü 3 puan ile 1 puan ortasında önemli prim farkı var. 1 puan sizi şampiyon yapar, 1 puan sizi küme düşürür. Bu 1 puanlar bizim işimize çok yarayacak."

EN AZ 4 TÜRKLE OYNUYORUM

Gaziantep FK'da çok fazla yerli oyuncu var, Türk futbolcuna hürmetim var ve bu yüzden Türk oynatıyorum. 14 yabancı kuralı var fakat bu hakkımı kullanmak zorunda değilim. Ben her maç en az 4 Türk ile oynuyorum, bu Türk futbolcusuna saygımdandır. 14 yabancı TFF'nin kuralı lakin kimse buna mecbur değil. Türkiye'ye düzgün yabancılar da geliyor.

FENERBAHÇE MAÇI GÜÇ OLACAK

Fenerbahçe maçı sıkıntı olacak. Geçen hafta Yeni Malatyaspor'a kaybettiler ve galibiyet için gelecekler. Biz de konutumuzda 1 yıldır kaybetmiyoruz. En son Fenerbahçe'ye kaybetmiştik. Bu kere daha hazırlıklı olacağız. Fenerbahçe'ye hürmetim var ancak rakibim ailemden biri olsa bile ben alana kazanmak için çıkarım.

Galatasaray'ın kalecisi, Muslera ve ailesi Türkiye'yi terketti Galatasaray'ın kalecisi, Muslera ve ailesi Türkiye'yi terketti
FENERBAHÇE'NİN BAŞINDA BEN OLSAM...

Sistemim hakkında fazla ayrıntılara girmek istemiyorum. Dünyada birçok kulüp ve ulusal kadro 3-5-2 oynuyor. 3-5-2'ye hayranlığım yok lakin elimdeki oyuncular bu sisteme uygun. Inter de 3-5-2 oynuyor. Fenerbahçe'nin başında olsaydım, 3-5-2'yi seçmezdim. İnsanlar, yalnızca 3-5-2 ile oynadığımı düşünmesin. Çalıştığım birçok kadroda farklı sistemlerle oynadım. Şu an grubum 3-5-2'ye uygun. Herkes sistemimin defansif olduğunu söylüyorum lakin son 19 maçta gol attık. Son 21 maçta da yalnızca Galatasaray deplasmanında kaybettik.

PARACI BİR TEKNİK ADAM DEĞİLİM

Mukavele pazarlıkları çok güç olacak. Türkiye'de yüreğimle çalışıyorum ve Türkiye'yi hakikaten çok seviyorum. Başakşehir maçında ülkemin vatandaşı yanlış bir harekette bulundu, ben doğruyu savundum ve Başakşehir'in haklı olduğunu söyledim. Türkiye benim ikinci ülkem, tahminen Gaziantep FK'da son senem. Neler olacağını göreceğiz. Bu kent yüreğimde kalacak. Bakacağız, göreceğiz. Âlâ performansa aç bir beşerim, bu grubu yeterli halde götürmek istiyorum. Yönetimle projelerimiz, başımız uyuşursa devam ederim. Daima paracı bir teknik adam olduğum söyleniyor; şayet paracı bir adam olsaydım; şu an Türkiye'de değil, Körfez ülkelerinden birinde olurdum.

İSTERLERSE GÖRÜŞÜRÜM

Türkiye'deki tek yabancı hocayım. Yaklaşık iki yıldır Gaziantep FK'da vazife yapıyorum. Gelecek haftalarda lider ve ikinci lider, benimle yeni kontrat için konuşmaya gelirse duruma bakarız.

TÜRKİYE'NİN BANA MUHTAÇLIĞI VAR

Yaptığım kusurlar olabilir, kabul ediyorum. İdmana ya da alana çıkınca değişiyorum. Yaptığım hareketler yanlışsız olmayabilir ancak iki sene evvel Arabistan'da çalışırken, Arap Şampiyonlar Ligi'nde Türk hakemler de vardı. O maçlardan birini Cüneyt Çakır yönetti, orada hiçbir hakemden ceza almadım. Burada daima cezalandırılıyorum. Artık hakemler, benimle konuşmuyor bile, direk kart çıkarıyorlar. Herkesin gözünde çılgın hoca imajım var lakin ben bunu kabul etmeyeceğim, yedek kulübesinde oturmayacağım! Türkiye'nin Sumudica'ya, Sumudica'nın da Türkiye'ye gereksinimi var.

BÜTÜN ÇALIŞANLARA ÖDEME YAPTIM

Maçtan evvel futbolculara bir kelamım vardı, kendi cebimden bir prim ödeyecektim. İdareyle alakalı değil, ben kelam vermiştim ve ödemeyi yaptım. Futbolcularım, bana bir latife yaptı ve ben de onlara para işaretiyle karşılık verdim. Yalnızca oyunculara değil, bütün kulüp çalışanlarına bu ödemeyi yaptım. Burada bir aile var, bu aile ortamında kimse öksüz kalamam. Başkanlıkta gözüm yok, yanlış anlaşılmasın.

Editör: TUNAHAN ERTAN