Szondi testi nedir? Nasıl çalışır? Doğrumu bu konulara deyineceğiz. Birazdan göstereceğimiz 8 fotoğraf akıl hastası kişilere ait. Bu fotoğraflar insan ruhunu gizli kalmış yönlerini açığa çıkaracak biçimde gruplanmış.

Szondi Kişilik Testi
Szondi Kişilik Testi

Fotoğraflara verdiğimiz tepkiler fark etmediğimiz ama içimizde saklı tuttuğumuz psikolojik dürtü ve eylemleri gösteriyor.

Genelde bu dürtüler içinde büyüdüğümüz çevre tarafından kötü, uygunsuz veya ayıp olarak görüldüğünden bunları çocukken bastırıyoruz.

Szondi testinin çalışma prensibi kısaca, biz. Bize benzeyen insanlara çirkinim duyarız veya onlardan tiksiniriz.

Bu neden ile en çok tepki verdiğimiz resim dürtülerimizi gösterir.

Dikkat bu testin sonuçları Sizde bir akıl hastalığı olduğu anlamına gelmiyor.

Sadece içinizde bastırılmış olabileceğiniz bazı dürtüleri açığa çıkartabiliyor. Orijinal Szondi testi 8 fotoğraflık 6 setten oluşmaktadır.

Şimdi size sunacağımız test basitleştirilmiş bir versiyonudur. Başlayalım. Fotoğraflara bakın ve sizi en çok rahatsız eden kişiyi seçin.

Bu kişi sizi korkutabilir, rahatsız edebilir, veya sizde tiksinti uyandırabilir.

Bir asansörde onunla tek başına kalmak istemeyeceğiniz veya karanlık bir sokakta karşınıza çıkması fikri sizi en çok rahatsız eden kişinin resmini seçin.

1. Sadist

Szondi testimizde Szondi’nin teorisine göre bu resmi seçtiyseniz hayatımızın ilk dönemlerinde otorite figürleri ile sorun yaşamış olabilirsiniz.

İçinizde bastırılmış hakim olma ve baskın çıkma dürtüleri olabilir. Normalde sevecen ve zararsız bir kişisiniz. Etrafınızdakilere yardım etmeye açıksınız.

Yalnız başkalarını sizin üzerinizde baskı kurulmasını önlemek için pasif agresif bir tutum geliştirmeye yatkınsınız.

2.Epileptik

Beyin hastalıkları veya hasarı nedeniyle kişilik bozuklukları oluşabilir. Bu durum bazı Epilepsi hastalarında görülmektedir. Belirtilerden bazıları aşırı tepki göstermeye, asabiyet ve öfke krizleridir.

Eğer bu resimdeki Epilepsi hastası kişi sizi rahatsız ediyorsa çocukken bu hisleri bastırılmış olmanız mümkün. Kendinizi ifade edebildiğiniz zaman nazik ve huzurlu birisiniz.

Arkadaş canlısı ve gerektiğinde alttan alabilecek bir görünüm veriyorsunuz. Böylece insanlar sizi sorumluluk sahibi biri olarak görüyor. Duygularımız dengeli. İnsanlar, nesneler ve fikirlerle kolayca bağ kurabiliyorsunuz.

3. Catatonic

Bu hastalık kendini aşırı hareketli bir hayal gücü ve negativism ile gösterir. Eğer bu kişi sizi rahatsız ediyorsa zihninizdeki hiperaktiviteyi bastırmış olabilirsiniz. Szondi Kişilik Testi

Bu baskılama klişe davranışları benimsemenize neden olabilir. Bu davranış biçimine sıkı sıkıya bağlı olabilir ve değişim zamanı geldiğinde huzursuzluk duyabilirsiniz.

En büyük korkunuz kontrolü kaybetmektir. Soğuk, savunmaya geçmeye meyilli ve kalıpların dışına çıkmamaya özen gösteren bir yanınız olabilir.

4. Şizofren

Şizofrenik kişilik özelliği yoğun duygusuzluk, bozuk düşünceler ve tutarsız duygular ile tanımlanır.

Eğer bu kişinin soğuk bakışlı poker yüzü size en çok rahatsızlığı verdiyse, çocukluğunuzda bir dönem herkese karşı kayıtsız kalmak ve her şeyden uzak durmak istemiş olabilir ama bu hislerinizi baskılanmış olabilirsiniz.

Normal şartlarda insanları seviyorsunuz.üSosyalleşmeküve iletişim kurmak sizin görünen yönünüz. Bu arkadaş canlısı tutumunuz insanları yanlış yönlendirilebilir ve ardında kendini yalnız hisseden izole bir kişiyi saklıyor olabilir.

Eğer gerçek bir duygu barındırmıyorsa ilişkileriniz yüzeysel görünebilir. İçten içe başkalarına ihtiyaç duymadığınız ve birilerine bağlı olarak yaşamanın saçma olduğunu düşünebilirsiniz

5. Histerik

Histerik kişilerde yüzeysel ve dengesiz duygular, narsizm ve teşhircilik görülür. Size en korkutucu gelen resim bu ise içinizdeki İlgi çekme ve onay görme arzusunu baskılanmış olabilirsiniz.

İçe dönük ve mütevazi bir görünüm veriyorsunuz ama gerçekte başkalarını etkilemek için karşı konulmaz bir istek duyabilirsiniz. Dış görünüş ve davranışlarınıza özellikle dikkat ediyorsunuz.

Örneğin her zaman giysilerinizi doğru tarz aksesuarlarla dengeleyerek dikkat çekmeye çalışıyor olabilirsiniz. Eğer bu resmi seçtiyseniz az görülür veya sıra dışı bir meslek veya hobiniz olabilir.

6. Depresif

Öz güven eksikliği aşağılık veya suçluluk duygusu depresyonun ana belirtileridir. Eğer bu resimleri kişi sizi rahatsız ettiyse içinizdeki bu duyguları kontrol altına almaya çalışıyor olabilirsiniz.

Dışa dönük ve rahat bir insan görünümü veriyorsunuz. Etrafınıza dinamizm, öz güven ve pozitiflik saçıyorsunuz ama bunun altında yalnızlık, mutsuzluk veya güvensizlik olabilir. Szondi Kişilik Testi

Öz güven düşüklüğü ile yüzleşmek için kendinizi işinize veya diğer insanlara yönetiyor olabilirsiniz. Hatta kendi içinizdeki depresif ruh hali ile yüzleşmemek için herkesin psikologu rolünü benimseyip onlara problemini irdelemek isteyebilirsiniz.

7. Tatlı

Maniklerin özellikleri kontrol dışı dışa dönüklük, aşırı uyarlama, kendini büyük görme olarak tanımlanabilir. Manik durumdaki kişiler duyguları en uçta yaşar, takıntılı alışkanlıklara ve davranışlara sahiptir. Üç noktada enerji patlamaları yaşarlar.

Eğer bu resimden rahatsızlık duyduysanız içinizde heyecana kaptırmaya meyilli bir yan olabilir. Dışarıdan mantıklı kontrollü bir görünüm sergiliyorsunuz.

Dengeli olmaya önem veren ve kaostan kaçınan bir yapınız olabilir ama aslında bu maske içimizdeki aşırı coşkulu enerjiyi gizliyor olabilir.

Eğer kontrol altına alınmazsa Bu enerji sizi çılgınca davranmaya itebilir ve bunun ortaya çıkmasından korkuyor olabilirsiniz.

8. Çoklu Kişilik Bozukluğu

Bu kişilik tipi karşı cins olarak yaşama ve karşı cins olarak kabul edilme arzusunu gösterir.

Eğer bu resimdeki genç adam size tehlikeli geldiyse çocuk iken kişiliğinize alakalı bir sorun basılmış olabilirsiniz. Bu sizin cinsiyetiniz ile olan ilişkinizden kaynaklanan bir sorun olabilir.

Eğer inkara dayalı bir savunma mekanizması geliştirdiyseniz mevcut cinsiyetinizi çok vurgulama ihtiyacı hissedebilirsiniz. Eğer erkekseniz çok maço tavırlar edinebilirsiniz. Szondi Kişilik Testi

Kadınsanız sürekli seksi görünmek isteyebilirsiniz. Bu durumda sürekli erkeklerin dikkatini çekmek isteyen ve flört etmeye açık bir kişilik geliştirebilirsiniz.

Editör: TUNAHAN ERTAN