Denizli'de  yaşayan H.H. isimli bayan ile 2 bayan arkadaşının birlikte tatil için gittiği Aydın'ın Kuşadası ilçesinde cümbüş yerinden çıktıktan sonra kendilerini elle taciz ettiğini tez ettikleri bireye reaksiyon gösterip, fırlattıkları terlik, 'silah' sayıldı. İki yıl evvel yaşanan olayla ilgili taciz soruşturması açılmazken, terlik atan 3 bayana, 5 yıla kadar mahpus istemiyle dava açıldı.

Olay, 9 Temmuz 2017 tarihinde Kuşadası ilçesinin Türkmen Mahallesi'nde meydana geldi. Denizli'de yaşayan fotoğraf stüdyosunda çalışan H.H., çalışmayan iki bayan arkadaşıyla birlikte tatil yapmak için Kuşadası'na gitti. Gece bir cümbüş yerine giren ve saat 03.00 sıralarında kaldıkları Türkmen Mahallesi'ndeki konuta gitmek için yola çıkan H.H., argümana nazaran kendisiyle birebir yaştaki iki bayan arkadaşıyla yolda yürürken karşılarından gelen M.E.K.'nin (24) tacizine uğradı.  DHA'nın aktardığına nazaran, 3 genç bayan, karşıdan iki kolunu da yana açarak gelen M.E.K.'nın, göğüslerine dokunduğunu ileri sürüp, reaksiyon gösterdi. H.H. ve yanındaki iki bayan arkadaşı ile M.E.K. ortasında çıkan başlayan tartışma arbedeye dönüştü. Arbede sırasında H.H. ile bayan arkadaşları M.E.K.'ya ayaklarındaki terliği fırlattı. Etraftakilerin ihbarıyla olay yerine gelen polis takımları hengameye ayırdı. Taraflar, polis merkezine götürüldü.

İki yıl sonra gelen tebligatla şaşkına döndüler

Polis merkezinde tabir veren H.H. ile iki arkadaşı daha sonra memleketleri Denizli'ye döndü. Olaydan iki yıl sonra gelen mahkeme tebligatıyla H.H. ile arkadaşları şaşkına döndü. Kuşadası'nda meydana gelen olayla ilgili bayanları taciz ettiği sav edilen M.E.K.'nin darp edildiği gerekçesiyle şikayetçi olduğu, savcılığın ise soruşturma başlattığı öğrenildi. Kuşadası Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, kuşkulu pozisyonunda olan H.H. ile iki bayan arkadaşı hakkında, taarruzda kullanmaya elverişli terlik ve ayakkabı ile yaralamaya teşebbüs ettikleri, taammüden kolay yaraladıkları, şüphelilere atılı kabahatin bu haliyle silahla kolay yaralama kabahatini oluşturdukları ve hareket birliği içinde hareket ettikleri gerekçesiyle Kuşadası Asliye Ceza Mahkemesi'nde 5 yıla kadar mahpus istemiyle dava açıldı.
"Bir taciz olayı var lakin karşı taraf darp edildiğini söyleyince biz yargılanmaya başladık"
Attıkları terliğin silah sayılmasına çok şaşırdıkları belirten H.H., "Eğlence yerinden çıktıktan sonra konuta giderken, karşımızdan gelen kişi, iki kolunu da yanlara açarak üzerime gerçek geldi. Elleriyle bizim göğüs bölgemize dokundu. Biz de reaksiyon gösterdik ve ortamızda arbede çıktı. Bu sırada ayağımızdaki terlikleri fırlattık. Terlikler ona isabet etmedi. Kendisi de birinci mahkemede terliğin isabet etmediğini söyledi. Terlik silah sayıldı ve hakkımızda dava açıldı. Mağdurken, hatalı pozisyonuna düştük. Bir taciz olayı var ancak karşı taraf darp edildiğini söyleyince biz yargılanmaya başladık. Bu durumda mahpus cezası alabiliriz. 2 yıl evvel yaşanan bir olayda mağdurken sanık olduk" dedi.
"Soruşturmada ihmal var"

Üç bayanın avukatı olan Ozan Orpak ise soruşturma basamağında ihmal olduğunu düşündüklerini belirterek, "2 yıl evvel yaşanan bir olay için yeni dava açılıyor. Tatil için gittikleri yerde tanımadıkları bir kişinin kollarını açarak gelmesiyle tacize uğruyorlar. Üç bayan müvekkilim her bayanın vereceği yansıyı veriyor. Karşı tarafın şikayetçi olması üzerine dava açılıyor. Lakin biz soruşturma etabında ihmal olduğunu düşünüyoruz. Polis merkezinde tacize uğradıklarını söylemelerine karşın taciz soruşturması açılmamış. Neden kaynaklandığını bilmiyoruz. Tacize uğrayan bayanlar olmasına karşın, kuşkulu pozisyonunda oluyorlar ve silahla kolay yaralama cürmünden yargılanmaya başladılar. Terliğin silah olup olmadığı tartışılan bir husus. Lakin, tacize uğrayan bir bayanın kendisini korumak maksadıyla kullandığı terlik bir silah değildir" diye konuştu.

Kamu Çalışanlarına Sakal Zorunluluğu Kalkıyor Kamu Çalışanlarına Sakal Zorunluluğu Kalkıyor

Editör: TUNAHAN ERTAN