ERTANHABER - Süper Lig'de Trabzonspor, Fenerbahçe'ye 3-2 kaybetti. Maçın son düdüğüyle Trabzonspor taraftarı sahaya indi. Trabzonspor'un alacağı ceza belli oldu.

TUNAHAN ERTAN - SPOR HABERLERİ

Trendyol Süper Lig'in 30'uncu haftasında Trabzonspor ile Fenerbahçe karşı karşıya geldi. Akyazı'da oynanan mücadele gergin geçti. Trabzonspor taraftarı maç boyunca sahaya yabancı madde atarak oyunun durmasına sebep olurken, maç sonunda sahaya inerek Fenerbahçeli futbolculara saldırdı.

Trabzonspor'a verilecek ceza belli oldu

Trabzonspor - Fenerbahçe maçının son düdüğüyle birlikte yaşananlar futbolun önüne geçti. Öte yandan Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK) tarafından Bordo-Mavili kulübe verilecek ceza belli oldu.

Trabzonspor'a 6-8 maç ceza!

Disiplin talimatı 52'inci maddeye göre Trabzonspor'a 6-8 maç boyunca saha kapatma ve/veya seyircisiz oynama cezası alması bekleniyor. Bordo-Mavililer'in 2023/24 sezonunda 4 iç saha maçının kalmasından dolayı Trabzonspor taraftarının sezonu kapattığı bildirilebilir.

MADDE 52 – SAHA OLAYLARI

(1) Stadyumlarda düzen veya disiplinin ya da müsabakanın olağan akışı içinde oynanmasının veya güvenliğinin sağlanmasına ilişkin kuralları bireysel veya toplu bir biçimde ihlal eden kişiler, bir aydan iki yıla kadar müsabakalardan men veya süreli hak mahrumiyeti cezası ile cezalandırılır.

2) Disiplin Kurulu; seyircisi, mensupları, futbolcuları nedeni ile olaylardan sorumlu kulüplere olayın ağırlığına göre, para cezası, saha kapatma ve seyircisiz oynama cezasını birlikte uygulayabileceği gibi sorumlu kulüp hakkında, bu cezalardan herhangi birini vermekle de yetinebilir.

(3) Yukarıda ikinci fıkrada belirtilen yaptırımlara ek olarak; elektronik bilet uygulamasının yapıldığı Süper Lig ve 1. Lig müsabakalarında, olayların ağırlığına ve oluşuna göre saha olaylarına karışan taraftarların bulunduğu blok veya bloklara giriş yapan seyircilerin elektronik bilet kapsamındaki kartlarının bloke edilmesi suretiyle müsabakaya girişleri engellenebilir. Bu fıkra kapsamında ev sahibi olarak oynanan müsabakada verilen ceza, ilgili kulübün ev sahibi olarak oynayacağı müsabakalarda; misafir kulüp olarak oynanan müsabakada alınan ceza, ilgili kulübün misafir kulüp olarak oynayacağı müsabakalarda infaz edilir. Lig müsabakalarında alınan cezalar lig müsabakalarında, kupa müsabakalarında alınan cezalar kupa müsabakalarında infaz edilir. Saha olaylarında bulunamayacak engelli seyirciler hakkında kart blokajı cezası uygulanmaz.

(4) Meydana gelen maddi zarar sorumlulara tazmin ettirilir

MADDE 44 - SALDIRI

Fenerbahçe kongre üyesi ve Avukat Ebrar Efkan Bilgiç'in kendi X (Twitter) sayfasından paylaştığı bilgilere göre, Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK) maddelerinde yer alan bilgilerde şu ifadeler yer aldı:

"(1) halinde; Saldırının, futbolculara, yöneticilere, görevlilere veya diğer kişilere yönelik olması (a) Futbolculara 5 ila 10 müsabakadan men cezası,

(b) Kulüp yöneticilerine 75 ila 180 gün hak mahrumiyeti cezası ile birlikte Süper Lig kulübü yöneticileri için 105.000.-TL’den 450.000.-TL’ye kadar, 1. Lig kulübü yöneticileri için 60.000.-TL’den 210.000.-TL’ye kadar, 2. Lig kulübü yöneticileri için 45.000.-TL’den 90.000.TL’ye kadar, 3. Lig kulübü yöneticileri için 25.500.-TL’den 45.000.-TL’ye kadar para cezası, ü

(c) Görevlilere ve diğer kişilere, 5 ila 10 müsabakada soyunma odasına ve yedek kulübesine giriş yasağı veya 45 ila 90 gün hak mahrumiyeti cezası."

MADDE 45 - KAVGA

"Bir kavgaya karışan ve fiilleri daha ağır bir cezayı gerektirmeyen ü(a) Futbolculara 3 ila 5 müsabakadan men cezası,

(b) Kulüp yöneticilerine 60 ila 200 gün hak mahrumiyeti cezası ile birlikte Süper Lig kulübü yöneticileri için 78.000.-TL’den 390.000.-TL’ye kadar, 1. Lig kulübü yöneticileri için 39.000.TL’den 180.000.-TL’ye kadar, 2. Lig kulübü yöneticileri için 25.500.-TL’den 78.000.-TL’ye kadar, 3. Lig kulübü yöneticileri için 15.000.-TL’den 39.000.-TL’ye kadar para cezası, 

(c) Görevlilere ve diğer kişilere, 3 ila 5 müsabakada soyunma odasına ve yedek kulübesine giriş yasağı veya 45 ila 150 gün hak mahrumiyeti cezası, verilir. "

MADDE 49 – USULSÜZ SEYİRCİ ALMA ve MERDİVEN BOŞLUKLARININ BOŞ BIRAKILMAMASI

Trabzonspor taraftarlarının neden olduğu olaylarla ilgili de Madde 49'u paylaşan Avukat Ebrar Efkan Bilgiç'in yazısında şu ifadeler vardı: "(1) üStadyuma giren seyirci sayısı hakkında gerçeğe aykırı belge düzenleyen, beyanda bulunan, stadyuma seyirciyi biletsiz olarak veya bilet yerine herhangi bir belge ile sokan, stadyuma veya tribüne kapasitesi üzerinde seyirci alan veya benzeri fiillerle menfaat sağlayan kulüplere Süper Lig için 240.000.-TL’den 480.000.-TL’ye kadar, 1. Lig için 62.400.-TL’den 156.000.-TL’ye kadar, 2. Lig için 31.200.-TL’den 62.400.-TL’ye kadar, 3. Lig için 15.600.TL’den 31.200.-TL’ye kadar para cezası verilir.

(2) üMisafir kulüp seyircisine kendi seyircisine uyguladığı en düşük bilet fiyatının %30’undan fazla fiyat uygulayan, seyircisiz oynanan müsabakalarda misafir kulüp seyircilerine son beş resmi müsabakada belirlenen misafir tribün bilet fiyatlarının ortalamasından daha fazla bilet fiyatı belirleyen veya benzeri fiillerle menfaat sağlayan kulüplere Süper Lig için 2.400.000.-TL’den 3.000.000.-TL’ye kadar, 1. Lig için 1.200.000.-TL’den 1.500.000.-TL’ye kadar, 2. Lig için 48.000.-TL’den 72.000.-TL’ye kadar, 3. Lig için 24.000.-TL’den 36.000.TL’ye kadar para cezası verilir. Kurul, bilet fiyatının %30’undan fazla fiyat uygulayan kulüplerin elde ettiği menfaat miktarını dikkate alarak para cezalarını 1/4'üne kadar indirebilir.

(3) ü Tribünlerdeki merdiven boşluklarının boş bırakılmaması halinde kulüplere üEK-4’te yer alan tabloya göre ceza verilir.ü

MADDE 53 – ÇİRKİN ve KÖTÜ TEZAHÜRAT

(1) ü ü Stadyumlarda ütopluluk halinde söz veya hareketlerle ya da benzeri araçlar ile aşağılayıcı, tahrik veya taciz edici nitelikte tezahüratta bulunulması, devamlılık kıstası uygulanmaksızın yasaktır. ü

(2) üProfesyonel lig müsabakalarında çirkin ve kötü tezahüratta bulunulması halinde kulüplere Ek-1 ve Ek-2, Türkiye Kupası müsabakalarında ise Ek-3’te yer alan tablolara göre ceza verilir.

(3) üElektronik bilet uygulamasının yapıldığı Süper Lig ve 1. Lig müsabakalarında çirkin ve kötü tezahüratta bulunulması halinde; toplu halde çirkin ve kötü tezahüratta bulunan blok veya bloklara giriş yapan seyircilerin elektronik bilet kapsamındaki kartlarının bloke edilmesi suretiyle müsabakaya girişleri engellenir. Çirkin ve kötü tezahüratta bulunamayacak engelli seyirciler hakkında kart blokajı cezası uygulanmaz.

(4) PFDK, 2. ve 3. fıkra kapsamındaki cezaları birlikte veya ayrı ayrı verebilir.ü

(5) Kulübün ve/veya seyircisinin bu madde kapsamında, ev sahibi olarak oynanan müsabakada aldığı ceza, ilgili kulübün ev sahibi olarak oynayacağı müsabakalarda; misafir kulüp olarak oynanan müsabakada aldığı ceza, ilgili kulübün misafir kulüp olarak oynayacağı müsabakalarda infaz edilir. Lig müsabakalarında alınan cezalar lig müsabakalarında, kupa müsabakalarında alınan cezalar kupa müsabakalarında infaz edilir.

(6) üAnılan fiiller ırkçılık içerirse sorumlu kulübe ilk ihlalde müsabakayı seyircisiz oynama cezası ve EK tablolardaki üçüncü ihlal için öngörülen para cezası kadar para cezası, ikinci ihlalde iki müsabakayı seyircisiz oynama ve ikinci ihlalde verilen para cezasının iki katı kadar para cezası ve üçüncü ihlalde ise üç puan indirme cezası verilir.

(7) ü Bu madde kapsamındaki ihlallerin önlenmesi için azami gayreti gösterdiğini ya da olayların üçüncü kişilerce kötü niyetli olarak gerçekleştirildiğini yeterli ve inandırıcı kanıtlarla ispat eden kulübe ceza verilmeyebilir.

ü(8) üEtnik veya bölgesel ayrımcılık içeren ya da herhangi bir takımın mensuplarını veya taraftarlarını suç failleri veya suç örgütleriyle özdeşleştirecek şekilde toplu olarak tezahürat yapılması yasaktır. Anılan yasağın ihlali halinde sorumlu kulübe; Süper Lig için 520.000.TL’den 1.040.000.-TL’ye kadar, 1. Lig için 180.000.-TL’den 360.000.-TL’ye kadar, 2. Lig için 80.000.-TL’den 160.000.-TL’ye kadar, 3. Lig için 40.000.-TL’den 80.000.-TL’ye kadar para cezası, saha kapama cezası veya seyircisiz oynama cezası eylemin ağırlığına göre birlikte veya ayrı ayrı verilebilir.

(9) üBu madde kapsamındaki ihlalin lig statüleri gereği tarafsız sahada oynanan müsabakalarda gerçekleştirilmesi halinde, ilgili kulüpler misafir kulüp olarak değerlendirilir.

(10) üBu maddenin 1., 6. ve 8. fıkrası kapsamına giren ihlallerin birlikte gerçekleşmesi halinde ilgili fıkraların ihlali için belirlenen yaptırımlar ayrı ayrı uygulanır.ü

Editör: TUNAHAN ERTAN