NASA 'turist' kavramına yepisyeni bir mana kazandırmak için çalışmalara başladı. Yapılan yazılı açıklamada Uluslararası Uzay İstasyonu'nun 2020'nin başından itibaren "30 güne kadar özel astronot misyonlarına" açılacağı kaydedildi. 

NASA Milletlerarası Uzay İstasyonu’nu (UUİ) turistlere ve şirketlere açmayı planlıyor.
Birinci uzay turistlerinin istasyona 2020’de gideceğini aktaran NASA, konukların istasyonun içerisinde konaklayabileceğini söyledi.
Independent Türkçe'den Çağla Üren çevirdiği habere nazaran, bu tıpkı vakitte, özel şirketlerin istasyonun belirli kısımlarını bir müddetliğine kiralayabileceği manasına geliyor.

Kendi teknolojik ekipmanlarını ve astronotlarını istasyona getirebileceği söylenen şirketlerin bunun karşılığında yüklü ölçüde ödeme yapması gerekebilir.

NASA UUİ de dahil olmak üzere, uzay faaliyetlerini ticarileştirme fikrine uzun müddettir direniyordu.

Lakin son vakitlerde bu fikre ısınan uzay ajansı, özel bölümün uzay teknolojileri geliştirebileceğini ve 2024’te Ay’a tekrar gitme planında yardımcı olabileceğini düşünüyor.

NASA yetkilileri, istasyonu alçak Dünya yörüngesindeki araştırmalar için kullanmaya devam edeceklerini, bunu yaparken de “uzay ekonomisi”nin gelişimi için özel dalla birlikte çalışacaklarını açıkladı.

Ayrıyeten, NASA’nın “özel astronotlar” dediği turistlerin istasyonda 30 güne kadar konaklayabileceği ve ticari faaliyetlerini uzay ajansının kurallarına uyarak yürütebileceği belirtildi.

Bunun yanında, özel astronotların istasyonda inançlı bir halde konaklayabilmesi için NASA standartlarında muhakkak bir eğitimden geçmesi de gerekebilir.

Yılda iki kere yapılacak bu seyahatlerin, UUİ’ye misal yeni bir uzay aracı inşa etmesi için özel kesimi yüreklendireceği düşünülüyor.

NASA’nın istasyonu ticarete açma kararı, çeşitli firmaların uzay turizmi kesimine yatırım yapmasını sağlayabilir.

Örneğin SpaceX’in, 2023’te bir Japon milyarderle 8 sanatçıyı Ay seyahatine yollayacağı biliniyor.

Editör: TUNAHAN ERTAN