Kızlar çişlerini uzun süre tutarak zevk alır mı? Kızlar çişlerini uzun süre tutarak zevk alır mı?

Uçuğa ne iyi gelir? Evde doğal yöntemler. Uçuk şikayeti olan ve bu şikayetler sonrasında acaba bir hastalığın belirtisi mi diye araştıran çok kişi vardır. Uçuk kimi insanın dudağında çıkarken kimi insanın da yüzünde veya vücudunda çıkmaktadır. Bunun sebebinin ne olduğu ise vücudun semptomlarına göre belli olmaktadır. Küçük olmasına rağmen su toplaması ve dokunmasanız bile acıması oldukça can yakar. Özellikle uçuk hakkında internette çok fazla araştırma yapılmaktadır. Uçuğa iyi gelen ilaçlar ve evde doğal yöntemler ise oldukça fazladır. Peki uçuğa ne iyi gelir ve evde hangi yöntemler ile uçuğu tedavi edebiliriz? Detayları haberimizde..

Uçuğa ne iyi gelir Evde doğal yöntemler
Uçuğa ne iyi gelir Evde doğal yöntemler

Uçuğa iyi gelenler

Bal: Uçuk denildiği zaman akla ilk gelen doğal yöntemlerden birisi baldır. Bal hemen hemen bir çok yöntemden daha çok kullanılan ve oldukça iyi bir tedavi şekli olarak bilinir. Uçuk çıkmış olan yere bir miktar bal sürülür ve iyileşme sürecine kadar kullanılan bal sayesinde eski görünümüne kavuşmaktadır. Balın faydaları oldukça fazladır ve uçuğa iyi gelmesinin yanı sıra dudak çatlaklarına da iyi gelmektedir. Uçuk çıkan bölgeye bal sürüldükten sonra 30 dakika bekletilir ve ılık su ile nazikçe temizlenmelidir. Uçuğu geçirmek için iyi bir yöntemdir.

Süt: Uçuk için kullanılan bir diğer yöntem ise süttür. Sütün insan sağlığı için oldukça faydalı olduğu bilinmektedir ve küçükten büyüğe herkes tüketir. Uçuk çıkan bölgeye süt sürdükten sonra hem uçuğu geçirir hem de yeni bir uçuk çıkmasını önlemektedir. Uçuk tedavisinde bal gibi kullanılan yöntemin yanı sıra sütte doğal bir yöntem olarak çok tercih edilmektedir. Eğer uçuk çıktıysa mutlaka süt tedavisi uygulamalısınız. Uçuk çıkan yere pamuğu süte batırarak nazik bir şekilde sürmelisiniz. Süt uçuk çıkan bölgeyi yumuşatması ile birlikte iltihabı da kurutmaktadır.

Aloevera: Aloevera gelmiş geçmiş en faydalı bitkisel tedavidir. Aloeveranın cilde, hastalıklara, saç uzatmaya ve dökülmelerine gibi bir çok şeye iyi geldiği bilinmektedir. Uçuk tedavisinde merhem kadar kuvvetli bir bitki olarak kullanılan alaovera uçuğu geçiren iyi bir yöntemdir ve kısa sürede uçuğu geçirir. Dudak uçuğuna aleoveranın yağı çıkartılarak sürülmektedir, uçuk üzerine günde ne kadar isterseniz uygulayabilirsiniz. Uçuğu kısa sürede kurutur ve geçmesini sağlamaktadır.

Nane Yağı: Nane yağının faydaları saymakla bitmez. Nane yağı hemen hemen her derde devadır. Özellikle sürekli uçuk çıkartan insanların en çok kullandığı yöntemlerden biridir. Nane yağını uçuğun çıktığı yere bir pamuk ya da kulak çubuğu ile sürebilirsiniz. Hem yeni çıkacak uçukları engeller, hem de var olan uçuğunuzu kısa sürede kurutur.

Uçuk neden çıkar?

Uçuğun çıkma semptomları hem strese dayalı hem de vücudun oluşturduğu mikroba dayalı çıkmaktadır. Uçuk öpme veya sarılma yoluyla bulaşmamaktadır. Fakat bazı uçuklar, uçuk olan bir kişi ile aynı eşyaları kullandığınızda bulaşma sebebi olarak da görülmektedir. Bu şekilde uçuk ortaya çıkmakta ve cilt enfeksiyonu doğmaktadır.

Editör: TUNAHAN ERTAN