AB Uyuşturucu Ajansı 2019 yılı raporunu açıkladı. Raporda, Türkiye'de uyuşturucu kaynaklı ölümlerde dikkat alımlı artış yaşandığı kaydedildi.ü
Deutsche Welle Türkçe'nn aktardığına nazaran,ü2019 Avrupa Uyuşturucu Raporu bugün Brüksel’de açıklandı.üüAvrupa Uyuşturucu ve Uyuşturucu Bağımlılığı İzleme Merkezi tarafından (EMCDDA) hazırlanan raporda, Türkiye’ye ait kapsamlı tahliller ve çarpıcı datalar yer aldı.

Merkezin raporunda, uyuşturucu ile çaba alanında çok sert kanunlara sahip olmasına rağmen Türkiye’nin uyuşturucu kaçakçıları tarafından kullanılan kıymetli bir transit ülke pozisyonunda olduğuna işaret edildi.

Isparta elektriksiz kaldı, Vali görevden alındı Isparta elektriksiz kaldı, Vali görevden alındı
Bir yılda ele geçirilen uyuşturucu ölçüsü tonlarla tabir ediliyor
Raporda yer verilen istatistiklere nazaran Türkiye’de bir yıl içerisinde ele geçirilen eroin ölçüsü tüm Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde ele geçirilen ölçünün çok üzerinde bulunuyor. Türkiye yürüttüğü operasyonlarda 2017 yılında 8 milyon 600 bin adet MDMA üzere sentetik uyarıcı ve 6,6 ton amfetamin ele geçirdi. AB raporuna nazaran, bu ölçüler tüm AB ülkelerinde düzenlenen operasyonlarda ele geçirilen toplam ölçünün çok üzerinde bulunuyor.
Türkiye'de en çok esrar kullanılıyor
AB uyuşturucu raporunda Türkiye’de 15-64 ortası yaş kümesinde en çok esrar kullanıldığı, bunu MDMA üzere sentetik uyarıcılar ile kokainin izlediği belirtildi. Raporda paylaşılan datalara nazaran yaşadışı uyuşturucu unsur kullanımı erkekler ortasında daha yüksek ve Türkiye’de en çok 15-34 yaş ortası erkekler uyuşturucu kullanıyor.

Türkiye’de, uyuşturucu tedavisi görenlerin çoğunluğunu tekrar erkeklerin oluşturduğu, kullanılan yüksek riskli uyuşturucunun da bedende morfin üzere tesir gösteren opioid olduğu belirtiliyor.ü

AB raporunda, yataklı tedavi oranlarının son beş yılda arttığı, tedavi olan şahısların 5’te birinin uyuşturucuyu şırınga ile enjekte edilen biçimiyle kullandığı, eroinin şırınga yoluyla kullanımının ise son yıllarda gerilediği aktarılıyor.

Uyuşturucudan bir yılda 941 kişi hayatını kaybetti

Raporda Türkiye’deki çok doz vefat oranlarının son on yılda önemli arttığına dikkat çekildi. Adalet Bakanlığı bilgilerine nazaran 2011 yılında 105 kişi uyuşturucudan hayatını kaybederken 2016 yılında bu sayı 920’ye yükseldi. Son resmi istatistiklere nazaran Türkiye’de 2017 yılında uyuşturucudan ölenlerin sayısı 941 oldu. Ölenlerin büyük çoğunluğu erkek, yaş ortalaması ise 32.

2017 yılında Türkiye’deki uyuşturucu unsur hatalarında bir evvelki yıla kıyasla yüzde 45 oranında artış olduğu tabir edilen raporda, bunların büyük bir kısmının uyuşturucu kullanımı veü bulundurma kaynaklı hatalar olduğu belirtiliyor.

Editör: TUNAHAN ERTAN