2020 yılının son Uzman Erbaş alımı Sahil Güvenlik Komutanlığı tarafından geldi. Alımlar için gün sayan adaylar yeni müracaatların başlayacağı günü sabırsızlıkla bekliyordu. Sahil Güvenlik Komutanlığı ise 100 kişilik takım için müracaat kılavuzu yayınladı ve tüm ayrıntıları yeni adaylar ile paylaştı. Pekala Uzman Erbaş alımı müracaatları ne vakit başlıyor? Müracaat koşulları neler?
 

 

UZMAN ERBAŞ ALIMI BAŞVURUSU NE VAKİT BAŞLIYOR?

Kıyı Güvenlik Komutanlığı uzman erbaş alımı Uzman Erbaş alımı başvuruları 17 Aralık 2020 saat 14:00 prestiji ile başlayacak. Adaylar 24 Aralık 2020 saat 11:00 a kadar müracaatlarını tamamlamış olması gerekiyor.

UZMAN ERBAŞ ALIMI BAŞVURUSU NASIL YAPILACAK?

Duyurusu yapılan Uzman Erbaş alımı başvuruları sadece https://www.turkiye.gov.tr/sahil-guvenlik-komutanligi-is-basvurusu internet adresi üzerinden e-Devlet kapısı vasıtasıyla yapılacak. Online müracaat haricinde gerçekleştirilen müracaatlar dikkate alınmayacak.

 

 

2020 UZMAN ERBAŞ MÜRACAAT KAİDELERİ NELER? Genel Müracaat Koşulları:
  1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  2. Askeri öğrencilik ile ilişiği kesilmemiş olmak,
  3. Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı ve Kıyı Güvenlik Komutanlığında daha evvel subay (yedek subay dâhil), astsubay (yedek astsubay dâhil), uzman jandarma ve uzman erbaş olarak istihdam edilmemiş olmak,

    Resmi Gazete'de yayınlandı DEV zam geliyor Resmi Gazete'de yayınlandı DEV zam geliyor
  4. Yapılacak yazılı imtihan (genel kültür ve meslek bilgisi), ön sıhhat muayenesi, fiziki kabiliyet ve kıymetlendirme testleri, uygulamalı mesleksel bilgi imtihanları ile mülâkat imtihanlarında başarılı olmak ve Kıyı Güvenlik Komutanlığınca belirlenen kontenjana girmek,

  5. Yaptırılacak güvenlik soruşturması olumlu sonuçlanmak,

  6. Rastgele bir kabahat hükümlülüğü olmamak,

  7. Rastgele bir terör örgütü üyeliği olmamak,

  8. Alım yapılacak branş için belirlenen yeterliliğe sahip olmak

Özel Müracaat Koşulları Nedir? Eğitim Kaidesi: En az lise mezunu olmak. Uzunluk Kaidesi: En az 164 cm. uzunluğunda olmak şartıyla, Sayfa-11’de yer alan uzunluk ve kilo oranları tablosunda belirtilen pahalar içerisinde bulunmamak. Sıhhat Koşulu: Sağlık durumunun (TSK, J.Gn.K.lığı ve S.G.K.lığı Sıhhat Yeteneği Yönetmeliğine göre) uzman erbaşlığa elverişli olduğunu, sevk edilecekleri tam teşekküllü hastanelerden alacağı raporla kanıtlamak, ayrıyeten branş özelliklerine nazaran gereken şartları karşılamak. Askerlik Kuralı: Askerlik misyonunu yükümlü erbaş/er yahut kontratlı erbaş/er olarak yapmış yahut yapıyor olmak, askerlik hizmetini yapmakta iken “Askerliği Elverişli Değildir” olarak terhis edilmemiş olmak. Birebir vakitte Askerlik hizmetini yapmakta iken müracaat yapacaklardan Uzman Erbaş Olacaklar için Nitelik evrakını birlik komutanlıklarından temin etmek. Askerlik hizmetini yapmış olan adaylar için, müracaat tarihinin birinci günü itibariyle terhisi üzerinden 5 (beş) yıldan fazla müddet geçmemiş olmak. Yaş Kaidesi: 2020 yılının Ocak ayının birinci günü itibariyle 27 yaşını bitirmemiş olmamak. Kontratlı erbaş ve erlerden; müracaat tarihleri içerisinde en az üç (3) yıl misyon yapmış ve müteakip mukavele mühletleri içinde olanlar için 29 yaşını bitirmemiş olmak. HANGİ TAKIMLARDA ALIM YAPILACAK?

Kıyı Güvenlik Komutanlığı tarafından yayınlanan 100 kişilik Uzman Erbaş alımı kılavuzu kapsamında 30 Kişi Telsizci, 20 Kişi Sürücü, 40 Kişi Toplu ve 10 Kişi Kurbağa adam branşlarında alım gerçekleştirilecek.



UZMAN ERBAŞ ALIMI RESMİ İLAN İÇİN TIKLAYINIZ
Editör: TUNAHAN ERTAN