WhatsApp Sözleşmesi İptal Mi Edildi? WhatsApp Sözleşmesi Maddeleri. Sayısı milyonları aşan WhatsApp uygulamasına ilişkin son dakika gelişmeleri yaşanıyor. Halk arasında WhatsApp sözleşmesi olarak da bilinen ve kullanıcıların tepkisini çeken anlaşma metnine karşılık çok sayıda kişi farklı uygulamalara geçiş yapmıştı. Bu gelişmelerin sonrasında sosyal medyada sözleşmeden vazgeçildiği iddiası ortaya atıldı. Söz konusu iddiaya ilişkin resmi açıklama gelmezken WhatsApp gizlilik sözleşmesi iptal mi edildi? sorusu çoğu kullanıcı tarafından merak edilmeye başlandı. İşte son dakika gelişmesine ilişkin detaylar...

KİŞİSEL VERİLERİN PAYLAŞILMASI

Geçtiğimiz günlerde WhatsApp kullanıcılarının karşısına çıkan ve kişisel verilerin paylaşımına yönelik izin talep eden WhatsApp sözleşmesiyle ilgili son dakika haberleri gelmeye devam ediyor. Kişisel verilerin çok sayıda farklı şirket veya kuruluşa dağıtımının önünü açan WhatsApp sözleşmesinin ardından kullanıcılar uygulamayı silerek farklı anlık mesajlaşma programlarına yönelmişti. Bu gelişmelerin sonrasında WhatsApp tarafının sözleşmeden geri adım attığı iddia edildi. Bu söylentiler sonrasında WhatsApp gizlilik sözleşmesi iptal mi edildi? sorusuna yanıt aranmaya başlandı.

WHATSAPP GİZLİLİK SÖZLEŞMESİ İPTAL Mİ EDİLDİ?

WhatsApp gizlilik sözleşmesinde geri adım atılıp atılmadığına ilişkin detaylar şöyle;

WhatsApp Sözleşmesi İptal Mi Edildi? WhatsApp Sözleşmesi Maddeleri
WhatsApp Sözleşmesi İptal Mi Edildi, WhatsApp Sözleşmesi Maddeleri, WhatsApp Satılıyor Mu, WhatsApp Kayıp mı Verdi, Sözleşmede Neler Yer Alıyor, WhatsApp Gizlilik Sözleşmesi, WhatsApp Gizlilik Sözleşmesi Maddelerinde Neler Yazıyor

WhatsApp Gizlilik Sözleşmesi Maddeleri. 8 Şubat 2021 tarihinde yürürlüğe alınacak olan WhatsApp sözleşmesine ilişkin sosyal medyada çıkan söylentilere göre kullanıcıların özel verilerinin Facebook ile paylaşılmasının önünü açan yeni gizlilik sözleşmesinden vazgeçildi. Ancak söz konusu geri adım ile ilgili olarak WhatsApp ve herhangi bir resmi kurum tarafından açıklama yapılmadı.

WHATSAPP GİZLİLİK SÖZLEŞMESİ MADDELERİ

  • Altyapının ve dağıtım sistemlerinin iyileştirilmesine yardımcı olmak,
  • Hizmetlerimizin veya onların hizmetlerinin nasıl kullanıldığını anlamak,
  • Facebook Şirketi Ürünleri genelinde emniyeti, güvenliği ve bütünlüğü artırmak; örneğin sistemleri güvence altına almak ve spam, tehditler, kötüye kullanım veya ihlal faaliyetleriyle mücadele etmek,
  • Onların hizmetlerini ve sizin bunları kullanma deneyiminizi iyileştirmek, örneğin sizin için önerilerde bulunmak (ör. arkadaşlar, grup bağlantıları veya ilginç içeriklerle ilgili öneriler),özellikleri ve içeriği kişiselleştirmek, satın alımları ve işlemleri tamamlamanıza yardımcı olmak ve Facebook Şirketi Ürünleri genelinde ilgili teklifler ve reklamlar göstermek,
  • WhatsApp deneyimlerinizi diğer Facebook Şirketi Ürünleri ile birleştirmenizi sağlayan entegrasyonlar sağlamak. Örneğin, WhatsApp'ta satın aldıklarınız için ödeme yapmak üzere Facebook Pay hesabınızı bağlamanıza imkan vermek veya WhatsApp hesabınızı bağlayarak arkadaşlarınızla Portal gibi diğer Facebook Şirketi Ürünleri üzerinden sohbet etmenize olanak sağlamak.
  • Facebook'un azalan kullanım oranı ve popüleritesini, WhatsApp başta olmak üzere diğer grup şirketlerin kullanıcılarından sağladığı verileri pazarlayarak aşmaya çalışan sosyal medya devi, bu durumu şu cümlelerle açıkladı:
  • "Hizmetlerimizi kullandıkça ve Hizmetlerimiz üzerinden iletişim kurdukça bilgilerinizi paylaşırsınız. Biz de Hizmetlerimizi yürütmek, sunmak, iyileştirmek, anlamak, özelleştirmek, desteklemek ve pazarlamak amacıyla bilgilerinizi paylaşırız. Hizmetlerimiz ya da Facebook Şirketlerinin hizmetleri hakkında size pazarlama amaçlı içerikler gönderebiliriz."

WHATSAPP HANGİ BİLGİLERİMİZİ KULLANIYOR?

WhatsApp, kullanıcıların Hesap Bilgileri, Mesajlar, Bağlantılar, Durum Bilgisi, İşlem ve Ödeme Verileri, Müşteri Desteği ve diğer iletişimler, kullanım ve kayıt bilgileri, cihaz ve bağlantı bilgileri, konum bilgileri, çerezler, Başkalarının Sizin Hakkınızda Sağladığı Bilgiler, kullanıcı şikayetleri, WhatsApp'taki işletmeler, Üçüncü Taraf Hizmet Sağlayıcıları, Üçüncü Taraf Hizmetleri.

WHATSAPP SÖZLEŞMESİ TAM METNİ

WhatsApp Gizlilik Sözleşmesi Tam metni. WhatsApp'ta Ocak ayının 4'ünde güncellenen "Gizlilik İlkesi"ne uygulamanın resmi sitesinde de yer verilirken birçok kullanıcıya imzalaması için sözleşme olarak da bildirildi. Wp'de yer alan metinde, WhatsApp'ın Facebook şirketlerinin bir parçası olduğu vurgulanarak, tam metinde şunlar yer aldı:

"Whatsapp hizmetlerinin yürütülmesi, sağlanması, iyileştirilmesi, anlaşılması, özelleştirilmesi, desteklenmesi ve pazarlanması amacıyla WhatsApp; hizmetlerimizi ne zaman yüklediğiniz, kullandığınız veya hizmetlerimize ne zaman eriştiğiniz dahil olmak üzere bazı bilgileri almak veya toplamak zorundadır.

WhatsApp Gizlilik Sözleşmesi Tam Metni. (Whatsapp kullanıcıları için) aldığımız ve topladığımız veri türleri, hizmetlerimizi nasıl kullandığınıza bağlıdır. Hizmetlerimizi sağlamak için belirli bilgilere gereksinim duyarız ve bunlar olmaksızın hizmetlerimizi size sağlayamayız. Facebook markalarının bir parçası olan Wp, diğer Facebook şirketlerinden bilgi alır ve bu şirketlerle de bilgi paylaşımında bulunur. Whatsapp hizmetlerimizin ve Facebook şirketi ürünleri dahil bu şirketlerin sunduğu olanakların yürütülmesi, sunulması, iyileştirilmesi, anlaşılması, özelleştirilmesi, desteklenmesi ve pazarlanması maksadıyla bu şirketlerden aldığımız bilgileri kullanabiliriz ve bu şirketler de bizim onlarla paylaştığımız bilgileri kullanabilirler.

WHATSAPP SÖZLEŞMESİNDE NE VAR? NE YAZIYOR?

Facebook'un bir markası olan WhatsApp tüm dünyada kullanıcılarına güncellenen yeni kullanım koşullarını ve gizlilik ilkesindeki değişiklikleri içeren bir bildirim gönderdi. Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'deki kullanıcıların da tepkisini çeken Whatsapp sözleşmesi maddelerinde ne olduğu ve anlamları merak edilirken Bu sözleşme içerisinde "Facebook şirketlerinin bir parçası olan WhatsApp, diğer Facebook şirketlerinden bilgi alır ve bu şirketlerle bilgi paylaşımında bulunur." ifadesi dikkat çekti. Wp güncellemesine tepkili olan akıllı telefon kullanıcıları Türk yazılımcıların ürettiği BiP'in de aralarında olduğu alternatif mesajlaşma programlarına yöneldi.

YAAY KISA SÜREDE HIZLI ÇIKIŞ YAPTI

Bu rekabette yeni sayılabilecek Yaay uygulaması dağ yazışma alanında kullanıcıların tercih etmeye başladı Bir diğer program olarak öne çıktı Yaay Google Play'de 7 bin 633 kullanıcıya ulaştı.

WHATSAPP'IN YARIŞTAN ÇIKARMAK İÇİN SATIN ALMASI DA GÜNDEME GELMİŞTİ

Sunduğu özellikler ve görüşme kalitesi ile dünyada çok tercih edilse de WhatsApp'ın genel kullanım alanı haline gelmesi ile Geride kalan birçok uygulama WhatsApp sözleşmesi skandalının ardından indirme rekoru kırdı. Bu uygulamların büyük bölümü sadece Google Play Store üzerinde indirilme sayısı 6 milyon 676 bin 390 rakamını görürken Apple Store üzerinde de benzer bir kullanıcı sayısı olduğu varsayılırsa Yaklaşık 15 milyon aboneye ulaşmış durumda olduğu tahmin ediliyor.

WP'YE EN BÜYÜK RAKİBİNDEN 15 MİLYONLUK DARBE

WhatsApp sözleşmesi kapsamında kişisel veriler ödeme bilgileri yazışmalardaki görüntüler erişim izni verilmiş kameralar üzerinden edinilen mahrem görüntüler gibi birçok alanda kişisel bilgilerin başka mecralar ile paylaşılması gündeme geldi. WhatsApp'ı zor durumda bırakan gelişme ise bu sözleşmenin tüm dünyada tepki ile karşılanmasının ardından insanların alternatif uygulamalara yönlenmesi ile gerçekleşti.

En büyük yönelme 3 yazışma uygulaması üzerinde oldu. Bu tercihler arasında yerli uygulamalarında olması dikkat çekti. Işte WhatsApp sözleşmesi sonrasında akıllı telefon kullanıcılarının tercih ettiği el alternatifi yazışma uygulamaları ve patlama yapan kullanıcı sayıları.

WhatsApp Sözleşmesi İptal Mi Edildi, WhatsApp Sözleşmesi Maddeleri, WhatsApp Satılıyor Mu, WhatsApp Kayıp mı Verdi, Sözleşmede Neler Yer Alıyor, WhatsApp Gizlilik Sözleşmesi, WhatsApp Gizlilik Sözleşmesi Maddelerinde Neler Yazıyor

Editör: TUNAHAN ERTAN