Kamu Personeli Seçme Sınavı kapsamında gerçekleşecek olan KPSS Lisans sınavı yarın düzenleniyor. Binlerce adayın katılım sağlayacağı sınav öncesinde adaylar sınav giriş belgesi sorgulama işlemlerini gerçekleştirmeye başladı. İki oturumdan gerçekleşecek olan sınavın başlangıç ve bitiş saatleri de merak ediliyor. Peki, ÖSYM ile 2020 KPSS lisans sınav giriş yerleri belgesi nasıl ve nereden sorgulanır? KPSS lisans sınavı saat kaçta başlayacak, kaç dakika sürecek, kaçta bitecek? İşte tüm detaylar…

Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışmak isteyen lisans düzeyindeki adayların katıldığı KPSS sınavı yarın gerçekleşecek. Sabah ve öğleden sonra olmak üzere iki oturumdan gerçekleşecek olan sınavın hemen öncesinde adaylar sınav giriş belgesi alma işlemlerini gerçekleştiriyor. Buna göre; KPSS sınav giriş belgesi ile yerleri nasıl çıktı alınır? ÖSYM ile KPSS lisans sınavı saat kaçta başlayacak, kaç dakika sürecek, kaçta bitecek? İşte detaylar…

KPSS LİSANS SINAVI SAAT KAÇTA BAŞLIYOR/BİTİYOR?

Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) maratonu, "Genel Kültür-Genel Yetenek" ve "Eğitim Bilimleri" oturumlarıyla 6 Eylül 2020 yani yarın sabah ve öğleden sonra olmak üzere iki oturum ile gerçekleşecek. Alan bilgisi sınavları ise gelecek hafta yapılacak. KPSS lisans sınavı öncesi adaylar sınav giriş belgesi ÖSYM ekranına yoğun ilgi gösteriyor…

KPSS LİSANS SINAVI SAAT KAÇTA BAŞLIYOR/BİTİYOR?

Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) maratonu, "Genel Kültür-Genel Yetenek" ve "Eğitim Bilimleri" oturumuyla yarın başlayacak.

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezince (ÖSYM) 81 il merkezi ve KKTC Lefkoşa dahil 95 sınav merkezinde yapılacak sınavın "Genel Kültür" ve "Genel Yetenek"ten oluşan sabah oturumu 10.15'te başlayacak.

Bu oturumda adaylara 120 soru yöneltilecek ve 130 dakika süre verilecek.

Eğitim Bilimleri oturumu öğleden sonra

KPSS Lisans Eğitim Bilimleri sınavının öğleden sonra oturumu ise saat 14.45'te başlayacak. Adaylara 100 dakika süre verilecek ve 80 soru yöneltilecek.

Sınavın sabah oturumlarında saat 10.00'dan sonra, öğleden sonraki oturumlarında ise saat 14.30'dan sonra sınav binalarına adaylar alınmayacak.

ALAN BİLGİSİ SINAVLARI GELECEK HAFTA YAPILACAK

2020-KPSS lisans alan bilgisi 1. oturumu (kamu yönetimi, uluslararası ilişkiler, çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri) 12 Eylül'de saat 10.15'te; 2020-KPSS alan bilgisi sınavları 2. oturumu (hukuk, iktisat, maliye) aynı gün saat 14.45'te; 2020-KPSS lisans alan bilgisi sınavları (işletme, muhasebe, istatistik) 13 Eylül saat 10.15'te düzenlenecek.

Öğretmenlik Alan Bilgisi Testi (ÖABT) ise 20 Eylül'de saat 10.15'te; ÖABT İmam-Hatip Lisesi Meslek Dersleri Öğretmenliği Alanı Sınavı ise 14.45'te yapılacak.

ÖSYM takvimine göre sınav sonuçları 22 Ekim'de açıklanacak.

SINAVLARDAKİ KORONAVİRÜS SALGINI ÖNLEMLERİ

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün, sınavlarda yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı alınan tedbirleri hakkında şu bilgileri vermişti:

"Sınav binaları ve salonları sınavdan önce detaylı temizliği yapılacak ve dezenfekte edilecek. Koronavirüs önlemleri kapsamında adaylara sınav binası girişlerinde görevliler tarafından maske ve dezenfektan dağıtılacak, isteyen adaylar kendileri de dezenfektanlarını yanlarında getirebilecekler. Sınav görevlilerimize maske ve dezenfektanla birlikte lateks eldiven de dağıtılacak. Adaylar ve görevliler, kendi maskeleri ve siperlikleriyle de girebilecekler. Sınav görevlilerimizin Kovid-19 durumları HES kodları aracılığıyla takip edilecek. Kovid-19 durumu belirlenen sınav görevlilerinin görevleri iptal edilerek yerlerine yeni görevlendirmeler yapılacak. Kovid-19 ile ilgili durumu olan adaylar, HES kodlarından belirlenecek ve Bilim Kurulunun önerisi doğrultusunda Kovid-19 durumlarına göre gruplara ayrılacak ve sınav merkezlerimizde hazırlanan ayrı salonlarda sınava alınacaklar. Bu durumda olan adaylar, Başkanlığımız tarafından SMS ile sınavdan önce bilgilendirilecek."

Midyat'ta Zihinsel Engelli Ahmet'e doğum günü sürprizi yapıldı Midyat'ta Zihinsel Engelli Ahmet'e doğum günü sürprizi yapıldı

Okul bahçelerindeki yığılmayı önlemek ve sosyal mesafeyi korumak için, adaylar ve sınav görevlileri dışında hiç kimsenin okul bahçelerine alınmayacağını dile getiren Aygün, adayların sınav binalarına girişte ve sınav bitiminde binadan çıkışta, sosyal mesafenin korunması için sınav görevlilerince yönlendirileceğini belirtmişti.

Editör: TUNAHAN ERTAN