Bunu göz önünde bulundurarak, dünyayı keşfetmenizi, ipuçlarını avlamanızı veya daha önce görmediğiniz bir manzarayı görmenizi sağlayan eğlenceli mobil oyunlar mevcut. Hepsi Android ve iOS için kullanılabilir ve birçoğunun da oynaması tamamen ücretsizdir.

 

1. SeashineKaranlık. Gizem. Sanki Kayıp Balık Nemo ile bir korku filmi karışımı bir oyun.

Seashine dünyasında, büyük bir sualtı mağarasından kurtulmak için yalnız küçük bir denizanasını oynuyorsunuz. Peki amaç ne? Işığınız kaybolmadan önce bu mağaradan çıkmak. Çok uzun süre kaldığınızda, daha büyük balıklara yem oluyorsunuz.

Oyunun sizi korkutmasına izin vermeyin. Seashine oynamak gerçekten çok basit ve derin deniz, çeşitli deniz canlılarıyla dolu karanlık, fantastik bir dünyayı keşfetmenize olanak sağlayarak sizi gerçekten sakinleştirebilir.

Seviyeleri daha hızlı tamamlamak için uygulama içi satın alımlar yapabilseniz de, Seashine’a para harcamadan da gayet keyif alabilirsiniz.

Mağaza linkleri: Android | iOS (Ücretsiz, uygulama içi satın alımlar mevcut)

 

2. FeistTüyler ürpertici ama bir o kadar sevimli ve güzel mobil bir oyun mu arıyorsunuz? Feist, karakterinizin su gibi ekranda hareket etmesini sağlayan bir aksiyon-macera oyunudur.

Karanlık bir masal atmosferine ve titiz bir ses tasarımına sahip Feist, mistik, alacakaranlık bir ormanda geçiyor. Eşini kurtarmak için bu ormandan geçmesi gereken küçük, kürk kaplı bir yaratığı yönlendiriyorsunuz. Bunu yaparken, gölgeler içinde gizlenen daha tehlikeli yaratıklardan kaçınmalısınız.

İleri, geri ve atlama hareketlerinden oluşan platform kontrolleri ile Feist’i neredeyse hiç zorlanmadan oynayabilirsiniz. Zamanın hızla geçmesini istediğiniz bir aktivite arayan herkes için mükemmel bir tercih.

Mağaza linkleri: Android | iOS (Ücretsiz, uygulama içi satın alımlar mevcut)

 

3. Mars: MarsMars: Mars bu listedeki diğer oyunlar kadar keşif odaklı olmasa da, oyunun kendisi bir o kadar ilgi çekici olduğu için listemize dahil ettik. Can sıkıcı hayattan kaçmanın yollarını bulmanıza yardımcı olacak harika bir oyun olduğunu düşünüyoruz.

Bir uzay görevine çıkan bir astronot Mars'a konduktan sonra, bu astronotu Mars’ın derin manzarasında yönetmek size kalmış

Ayrıca gezilerinizi bir jetpack kullanarak, platformdan platforma atlayarak da yapabilirsiniz.

Platforma inmediğinizde astronotunuz ölür.

Bu oyunda da kontroller kullanıcı dostudur. Sol roket için sol tuş, sağ roket için sağ tuş. Her seviyede ilerledikçe sizden de para toplamanız da beklenir.

Yeterince bozuk paraya sahip olduğunuzda, MarsCorp size yeni bir beceri seti ile yeni bir astronot gönderir. Ayrıca uygulama içi satın alımlar yoluyla fazladan içerik edinebilirsiniz.

Mağaza linkleri: Android | iOS (Ücretsiz, uygulama içi satın alımlar mevcut)

 

4. OPUS: Rocket of WhispersHikaye tabanlı mobil oyunlar mı arıyorsunuz? OPUS: Rocket of Whispers, bir medeniyetin çöküşü karşısında umut ve azim hakkında bir hikayeye sahip.

Konu bazıları için çok ağır ve bir salgının etkilerini ele alıyor. Çok kötü bir virüs salgınından yaklaşık 30 yıl sonra bir çift karakter, kırık bir roket parçası ararken yolculuklarına devam eder. Hedefleri nedir? Ölülerin ruhlarının bu roketle yıldızlara ulaşmasına yardımcı olmak.

Ayrıca oyunu Normal veya Hikaye Modunda oynayabilirsiniz. Hikaye modu sadece oyunun karmaşık anlatımına odaklanmanıza izin veriyor.

Not: OPUS resmi olarak “uygulama içi satın alımlarla ücretsiz” olarak etiketlenmiş olsa da ve bu teknik olarak doğru olsa da, ilk hikayeyi oynamak için tüm oyunu satın almanız gerekecektir.

Mağaza linkleri: Android | iOS (Ücretsiz, uygulama içi satın alımlar mevcut)

 

5. The TrailKeşif yapmanıza izin veren geniş, açık dünya mobil RPG oyunları mı arıyorsunuz? Özel bir karakter yaratma, malzemeleri birleştirip aletler üretme, hayvanları avlama, nesneler ile ticaret yapma, bir ev inşa etme ve diğer oyuncularla etkileşim kurma gibi özellikler ister misiniz?

The Trail bu listedeki en iyi ücretsiz oynanabilir oyunlardan biri.

Amerikan vahşi batısına benzeyen geniş, el değmemiş bir vahşi doğada yer alarak, adını duyurmak isteyen bir öncü ile oynuyorsunuz. Bunun için yeni hayatınıza başladığınız Eden Falls'a doğru yol almalısınız.

Bu oyunun kontrolleri bu listedeki diğer oyunların bazıları kadar sezgisel olmasa da, kontrollere alıştıktan sonra Trail'i oynamak çocuk oyuncağı haline geliyor. Reklamlar da az ve mütevazi ki neredeyse ücretli içerik oynatıyormuşsunuz gibi hissettiriyor.

Mağaza linkleri: Android | iOS (Ücretsiz, uygulama içi satın alımlar mevcut)

 

6. Pavilion: Touch Editionİlerlemek için zihninizi kullanmaya zorlayan zarif, güzel animasyonlu keşif oyunları mı arıyorsunuz? O zaman bulmacalı bir macera oyunu olan Pavilion: Touch Edition'ı denemelisiniz.

Pavilion ücretli bir oyun olsa da, kesinlikle satın almaya değer olduğunu düşünüyoruz. Pavilion'un amacı, bir dizi labirentte küçük bir karakteri kontrol etmek. Bu labirentler sayesinde gizli geçitleri keşfedecek, yıkılan merdivenleri geçecek ve terk edilmiş tapınaklara gireceksiniz.

Ayrıca hedeflerinize ulaşmak için çekmeceleri açacak, rün taşlarına basacak, zilleri çalacak ve ışıkları kapatacaksınız.

Bu oyunu sevsek de, özellikle rahatlamanıza yardımcı olacak basit bir şey arıyorsanız, gece geç saatlerde oynamanızı tavsiye etmiyoruz. Labirent boyunca ilerlemek için bu bulmacalar hakkında düşünmeniz ve düğmelere dikkatli bir şekilde basmalısınız.

Mağaza linkleri: Android | iOS (13,99 ₺)

iPhone 16 Review iPhone 16 Review

 

7. Samorost 3Samorost 3 bu listedeki en sevdiğimiz oyun. Tuhaf ve muhteşem animasyonlara sahip Samorost 3, bulmaca tabanlı bir macera oyunu. Bir Studio Ghibli filmi ve Jim Henson’un The Dark Crystal dizisinin karışımı olarak karşımıza çıkıyor.

Oyunda, “gizemli kökenlerini” keşfetmek için uzayın genişliğini dolaşan bir cüceyi oynuyorsunuz. Çevrenizdeki yaratıklarla konuşmak için bir flüt kullanarak, gizli nesneleri bulmak için oyundaki her kuytu ve köşeyi keşfetmeniz gerekiyor.

Keşfedebileceğiniz birden fazla dünya var ve nasıl ilerleyeceğinize dair ipuçları bulmak için kontrolleri sezgisel olarak kavramanız gerekiyor.

Samorost 3, Pavilion gibi ücretli bir oyun olsa da, fiyatına değer olduğunu düşünüyoruz.

Mağaza linkleri: Android | iOS (19,99 ₺)


Editör: TUNAHAN ERTAN