Geçtiğimiz hafta ilan edilen kısmı sokağa çıkma yasağının vaka sayılarındaki artışı önleyememesi nedeniyle kapsamı genişletildi.

Yeni düzenleme ile hafta içi sokağa çıkma yasağı belirli saatlerde uygulanacak. Peki Hafta içi sokağa çıkma yasağı ne zaman, saat kaçta? İşte detaylar...

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI HANGİ GÜNLER?

Yeni bir karar alınıncaya kadar ülke genelinde hafta sonları cuma saat 21.00'de başlayacak olan kısıtlama cumartesi ve pazar günlerinin tamamını kapsayacak ve pazartesi günü saat 05.00'da sona erecek.

Hafta sonu sokağa çıkma yasağı 4 Aralık Cuma 21.00'de başlayacak 7 Aralık Pazartesi 05.00'te sona erecek. Bu uygulama her hafta sonu devam edecek.

Ayrıca yeni bir karar alınıncaya kadar hafta içi de saat 21.00 - 05.00 saatleri arası sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

YENİ YASAKLAR NE ZAMAN BAŞLIYOR?

İlk uygulamanın 1 Aralık saat 21.00’de başlayacağı, 2 Aralık günü saat 05.00’de biteceği belirtilen genelgede şu ifadeler kullanıldı:

"Bundan sonraki haftalarda da Pazartesi, Salı, Çarşamba, Perşembe ve Cuma günleri uygulama yukarıda belirtildiği şekilde devam edecektir.

Sokağa çıkma kısıtlaması süresince üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması, sağlık, tarım ve orman faaliyetlerinin sürekliliğini sağlamak amacıyla belirtilen yerler ve kişiler kısıtlamadan muaf tutulacaktır."

65 YAŞ ÜSTÜ VE 20 YAŞ ALTI KISITLAMALARI

Alınan karara göre 65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altı vatandaşların 18 Kasım 2020 tarihli ve 19161 sayılı genelgeyle belirlenen saatler içerisinde (10.00­-13.00, 13.00­-16.00 saatleri arası) şehir içi toplu ulaşım araçlarını (metro, metrobüs, otobüs, minibüs, dolmuş) kullanmaları kısıtlandı.

65 YAŞ VE ÜZERİ VATANDAŞLARIN İHTİYAÇLARI NASIL KARŞILANACAK?

İçişleri Bakanlığı genelgesinde konu hakkında yer alan kısımda, "Sokağa çıkma kısıtlaması getirilen süre ve günlerde 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımızın ihtiyaç duyduğu temel ihtiyaçları (ekmek, temel gıda vb.) planlama yapılarak Vefa Sosyal Destek Birimleri aracılığıyla karşılanacaktır." denildi.

Eskişehir’de denetimler son hızıyla devam ediyor Eskişehir’de denetimler son hızıyla devam ediyor

HAFTA SONU SOKAĞA ÇIKMA YASAĞINDA AÇIK OLAN YERLER

İçişleri Bakanlığı genelgesinde konu hakkında yer alan kısımda, "Sokağa çıkma kısıtlaması süresince üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması, sağlık, tarım ve orman faaliyetlerinin sürekliliğini sağlamak amacıyla Ek'te belirtilen yerler ve kişiler kısıtlamadan muaf tutulacaktır.

Kısıtlamanın olduğu Cumartesi ve Pazar günleri market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler 10.0017.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek, vatandaşlarımız (65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altında bulunanlar hariç) zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine en yakın market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçilere gidip gelebilecektir.

Aynı saatler arasında market, bakkal, manav, kasap, kuruyemişçiler ve online sipariş firmaları evlere/adrese servis şeklinde de satış yapabileceklerdir.

Cumartesi ve Pazar günleri ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı iş yerleri ile bu iş yerlerinin sadece ekmek satan bayileri açık olacaktır (Bu iş yerlerinde sadece ekmek ve unlu mamul satışı yapılabilir.).

Vatandaşlarımız (65 yaş ve üzeri ile 20 yaş altında bulunanlar hariç) ekmek ve unlumamul ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine yürüme mesafesinde olan fırına gidip gelebileceklerdir.

Fırın ve unlu mamul ruhsatlı işyerlerine ait ekmek dağıtım araçlarıyla sadece market ve bakkallara ekmek servisi yapılabilecek, ekmek dağıtım araçlarıyla sokak aralarında kesinlikle satış yapılmayacaktır.

Lokanta ve restoran tarzı işyerleri, sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu Cumartesi ve Pazar günleri 10.00-20.00 saatleri arasında sadece paket servis şeklinde hizmet sunmak üzere açık olabilecektir." ifadelerine yer verildi.

.

 

.

 

 

Editör: TUNAHAN ERTAN