Bayburt'ta yeni tip koronavirüse (Covid-19) yakalanmasının akabinde hastanede tedavi altına alınan 103 yaşındaki Nazire Battal, gösterdiği direnç ve hekimlerin gayretleriyle hastalığı yenerek sıhhatine kavuştu.

Merkeze bağlı 21 Şubat Mahallesi'nde yaşayan Battal, bir mühlet evvel rahatsızlanması üzerine çocukları tarafından Bayburt Devlet Hastanesine götürüldü.

Burada yapılan testte Covid-19 teşhisi konulan Battal, 16 günlük tedavisinin akabinde sıhhatine kavuşarak taburcu edildi.

11 çocuk annesi ve yaklaşık 80 torun sahibi Battal'ın oğlu 64 yaşındaki Ferit Battal, grip olduklarını düşünerek müracaat ettikleri hastanede 103 yaşındaki annesi, eşi ve kendisinin Covid-19 testlerinin olumlu çıktığını söyledi.

Annesinin durumunun daha ağır olduğu için hastanede tedavi gördüğünü, kendisi ve eşinin ise hastalık sürecini meskenlerinde geçirdiğini anlatan Battal, "Nereden aldığımızı bilmiyorum. Ancak çok meşakkat çektik. Sırtımızda ağrılar eksik olmadı. Yeniden baş ağrısı, terleme, mide bulantısı üzere tüm belirtileri yaşadık. Annem ise hastanede tabiplerin nezaretinde bu süreci geçirdi." dedi.

"ANNEMİN KAN BEDELLERİ BİZDEN DAHA PAK ÇIKTI"

Hastalığından ötürü bu süreçte annesinin yanında olamadığını ve bunun için çok üzgün olduğunu belirten Battal, şunları söyledi: "Bizde birebir anda hastalığa yakalandığımız için annemin yanında olamadık ancak tabiplerinden öğrendiğimiz kadarıyla oda bu süreci ağır geçirdi. Ancak yaşına nazaran tekrar de çok güzel direnç gösterdi. Şu anda sıhhati çok güzel. Birlikte kan analizleri verdik. Annemin kan pahaları bizden daha pak çıktı. Annem sıhhatine çok dikkat eden bir bayan, çok hareketli. Çoklukla yoğurt, süt üzere besinleri sever ve tüketir."

Covid-19'a yakalanmadan evvel birde Kırım Kongo Kanamalı Ateşi geçirdiğine dikkati çeken Battal, şöyle konuştu: "Cefayı çekmeyen aşık sefanın kadrini bilmez. Biz cefayı çektiğimiz için sefanın ne olduğunu çok düzgün anladık. Milletimizin çok dikkat etmesi gerekiyor. Binlerce insan hayatını kaybetti. Kendi sıhhatini düşünmüyorsan toplumun sıhhatini düşünmen gerekiyor. Ben çok zahmet çektim. Zira iki tane darbe yedim. Bundan evvel de Kırım Kongo Kanamalı Ateşi hastalığını geçirdim. Bazen önlem almadan dolaşanları görüyorum. Fakat başına geldiği vakit bunun geri dönüşü çok güç."

Battal, hastalıkla uğraş eden herkese şifa dileyerek, bu süreçte misyon yapan tüm sıhhat çalışanlarına da teşekkür etti. ​​​​​​

Editör: TUNAHAN ERTAN