Yeni eğitim öğretim yılının başlamasına kısa süreüöğretmen seminerleriütarihleri gündemde aranan başlıklar arasında yer aldı. Milli Eğitim BakanlığıüMEBü2020-2021 takvimine göre Ağustos ve Eylül ayı seminer tarihleri açıklandı. Koronavirüs pandemisi dolasıyla seminerlerin uzaktan mı, yüz yüze mi olacağını merak eden öğretmenler konuya yönelik araştırma yapıyor. MEB tarafından hazırlanan konu ve kazanımlardan oluşan eğitim programı ile materyalleri eğitimcilere aktarılacak. PekiüÖğretmen seminerleri ne zaman başlayacak? 2020üÖğretmen seminerleri uzaktanümı, yüz yüze mi olacak?

Okulların açılmasına kısa süreüöğretmen seminerleriügündem olmaya devam ediyor.üMilli Eğitim Bakanlığınaübağlı eğitim kurumlarında çalışan görevli yönetici ve öğretmenler Ağustos ayında düzenlenecek seminerlere katılacak. Tüm hazırlıklar sürerken program ve materyaller doğrultusunda eğitim süreci, zümre öğretmenlerince planlanıp uygulanacak. Öğretmenler seminerlerin uzaktan mı yoksa yüz yüze mi olduğunu sorgulamaya başladı. PekiüÖğretmen seminerleri ne zaman başlayacak? 2020üÖğretmen seminerleri uzaktanümı, yüz yüze mi olacak?

ÖĞRETMEN SEMİNERLERİ NE ZAMAN?

Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü tarafından Öğretmenlerin 2020 Ağustos, EylülüDönemi Mesleki Çalışma Programıüdetayları belli oldu. Buna göre, Öğretmen seminerleri 24 Ağustos 2020 tarihinde başlayacak.

ÖĞRETMENLERİN SEMİNERLERİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK, HANGİ TARİHTE?

Öğretmenlerin mesleki seminer çalışmaları, 24 Ağustos 2020 Pazartesi günü başlayacak. Öğrencilerin bir önceki eğitim ve öğretim yılına dair eksik konu ve kazanımları ile öğrenme kayıplarına ilişkin Eğitim Programı, 31 Ağustos Pazartesi günü başlayacak ve 18 Eylül 2020 Cuma gününe kadar devam edecektir.

Öğrencilerin eksik konu ve kazanımları ile öğrenme kayıplarına yönelik olaraküMEBütarafından hazırlanan ve sarmal yapıdaki konu ve kazanımlardan oluşan eğitim programı ile materyalleri, elektronik ortamda yayınlanacak. Program ve materyaller doğrultusunda eğitim süreci, zümre öğretmenlerince planlanıp uygulanacak.

2020 ÖĞRETMEN SEMİNERLERİ UZAKTAN MI, YÜZ YÜZE Mİ OLACAK?

Milli Eğitim Bakanlığınaübağlı kurumlarda çalışan yöneticiler ve öğretmenlerin katılacağıüöğretmen seminerleriüokullarda yapılacak. İşte MEB'ten yapılan o açıklama;

"2020-2021 Eğitim Öğretim Yılı AçılışüDönemi Mesleki Çalışma Programı, 24 - 28 Ağustos tarihleri arasında bakanlığımıza bağlı her derece ve türdeki eğitim kurumlarında görevli yönetici ve öğretmenlerimizin katılımıyla, okullarımızda gerçekleştirilecektir. Çalışma programına ilişkin ayrıntılar ayrıca duyurulacaktır."

2020-2021 eğitim ve öğretim yılında okul öncesi eğitim ile ilkokul 1'inci sınıfa başlayacak öğrenciler için 31 Ağustos-4 Eylül 2020 tarihleri arasında uyum eğitimleri gerçekleştirilecek. Ortaokul ve imam hatip ortaokullarının 5'inci sınıfları, ortaöğretim kurumlarının hazırlık ve 9'uncu sınıfları ile pansiyonda kalacak öğrencilere yönelik okul hakkında bilgilendirme, akademik ve mesleki gelişimlerini destekleme, yeni girdikleri eğitim ortamına kısa sürede uyum sağlama amacıyla gerekli rehberlik çalışmaları yapılacak.

OKULLAR NE ZAMAN AÇILACAK?

MEB'in yayımladığı genelgeye göre, okulların açılış tarihi 31 Ağustos 2020 tarihi olarak belirlendi. Okulların kapanış tarihi ise 18 Haziran 2021.

Birinci dönem ara tatili 16-20 Kasım 2020'de, yarıyıl tatili 25 Ocak-5 Şubat 2021'de, ikinci dönem ara tatili 12-16 Nisan 2021'de yapılacak.

Editör: TUNAHAN ERTAN