0850’li Numaraları Engelle
0850’li Numaraları Engelle

Sizi rahatsız eden 850 numara engelleme için yazımızın tamamını okumanızı tavsiye ederim. Veri gizliliği ve reklam araması yapılamaması gibi konular şu anda gündemdeki yerlerini korumaya devam ediyor. 0850'li telefon numaralarından gelen reklam aramaları bir türlü son bulmuyor. 0850’Lİ numaralardan gelen çağrılar iş hayatında olan herkesin son günlerde meşgul olduğu durumlardan birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu hatları engelleyerek reklam aramalarını kapatmış olursunuz peki nasıl.

0850 numara engelleme e-devlet

E deletten 0850'li numara engellemey istiyorsanız öncelikle https://tiss.gtb.gov.tr/ adresine e devlet ile giriş yapın. Bu sayfadan size gelen ve engellemek istediğiniz numarayı bulun ve "sesli arama şikayeti yap" seçeneğine numarayı yapıştırın. Bu numara sizi bir daha arayamayacak ya da çağrı bırakamayacaktır. Aynı şekilde mesaj almak istemiyorsanız da "kısa mesaj şikayeti yap" kısmından aynı formu doldurabilirsiniz.

0850 Numara Engelleme Turkcell

Turkcell hat ayarlarına giriş yaptıktan sonra arama engelleme seçeneğine tıklayın. Bu seçeneklere ulaşmak için turkcell resmi sitesinden sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Giriş yaptıktan sonra numara engelleme seçeneklerini kullanarak oraya engellemek istediğiniz numarayı yapıştırın. "850'li numara engelleme" için turkcell tarafını sizlere anlattık.

850 ile başlayan numaralar nasıl engellenir

Bir çok yolu mevcut bu ayarların ancak biz sizlere en kısa yolu anlatacağız. App Store’a gidin ve istenmeyen telefon aramalarını tespit edip engelleyen bir uygulama indirin. Farklı uygulama geliştiricileri tarafından üretilen ve bu özelliğe sahip birden fazla uygulamayı indirebilir ve yükleyebilirsiniz. Ayarlar > Telefon’a gidin. Arama Engelleme/No. Belirleme’ye dokunun. Bu Uygulamaların Aramaları Engellemesine ve Arayan Numarayı Sağlamasına İzin Verin bölümünde uygulamayı açın veya kapatın. 0850 ile başlayan numaralar güvenli numaralardır.

  1. Telefonunuzdan sizi arayan numarayı arama kaydından bulun.
  2. Telefon numarasının sağındaki "i" butonuna tıklayın.
  3. Açılan sayfanın en altına inerek "bu aramayı engelle" seçeneğine tıklayın.
  4. Bu numara bir daha sizi arayamayacak ya da rahatsız etmeyecek.

0850'li numaralar neden arar

Bu tür numaralar; devlet, reklam, e-ticaret, bankalar gibi kurumların kullandığı numaralardır. 0850 ile başlayan numaralar sizlere bilgi vermek ve aydınlatmak için rahatsız eder. Yine de siz rahatsız oluyorsanız yukarıda bahsettiğimiz adımları uygulayarak bu numaralardan kurtulabilirsiniz.

Editör: TUNAHAN ERTAN