Trump, Twitter hesabından bugün yaptığı paylaşımda, resmi kurumlara yapılan siber akınlar hakkında kendisine tam bir bilgilendirme yapıldığını belirterek, “Siber taarruz gerçekte geçersiz haber medyasında olduğundan çok daha büyük.” diye yazdı.

HÜCUMUN ARDINDA ÇİN DE OLABİLİR Her şeyin denetim altında olduğunu belirten Trump, Rusya, Rusya, Rusya. Rastgele bir şey olduğunda öncelikli terane bu, zira ana akım medya, çoğunlukla mali nedenlerden dolayı, Çin’in de (saldırıların arkasında) olabileceği mümkünlüğünü tartışmaktan korkuyor (olabilir!).” tabirlerini paylaştı.

Trump, 3 Kasım başkanlık seçimleri sırasında tuhaf oy kullanma makinelerinin de maksat alınmış olabileceğini kaydederek, “Ki bu durum (seçimlerin) ABD için daha da yozlaşmış bir utanç haline geldiğini ve açık bir biçimde benim kazandığımı gösterir.” argümanında bulundu.

Trump’ın Twitter’daki paylaşımı siber atak konusunda kendi kabinesindeki üst seviye açıklamalarla çeliştiği halinde değerlendirildi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, cuma akşamı bir radyo programında yaptığı açıklamada, ABD’ye yönelik siber akınların ardında “oldukça net” bir halde Rusya’nın olduğunu söyleyebileceklerini belirtmişti.

Geçen hafta sonu, ABD Hazine, Ticaret ve İç Güvenlik bakanlıkları ile kimi hükümet kuruluşlarına siber akınlar olmuş, kelam konusu akınların gerisinde Rusya idaresinin olduğu argüman edilmişti.

Editör: TUNAHAN ERTAN