AB Türkiye Delagasyonu tarafından, "Türkiye'deki Sığınmacılar için Mali Yardım Programı" (FRIT) kapsamında Mart 2016'da taahhüt edilen 6 milyar avroluk paketin 780 milyon avroluk son kısmının da kontrata bağlanma sürecinin tamamlanması münasebetiyle Delegasyon binasında basın toplantısı düzenlendi.

Toplantıya çevrim içi ortamda katılan Aile, Çalışma ve Toplumsal Hizmetler Bakan Yardımcısı Adnan Ertem, Mali Yardım Programı kapsamında mültecilerin ömür koşullarının güzelleştirilmesine yönelik 245 milyon artı 20 milyon avroluk fonun direkt hibe dayanağı formunda verileceğini tabir etti.

Türkiye-AB bağlantılarının gelişmesinin dilek edildiği periyotta bu kıymetli muahedenin bağlantıların geleceği için de manalı bir adım olacağını vurgulayan Ertem, "Türkiye'nin coğrafik pozisyonu, birçok göçmen ve yabancı için bizi transit yahut mesken sahibi ülke pozisyonuna getirdi ve getirmeye de devam ediyor. Ömür gayreti veren bu insanları karşılayıp, insani koşullarda ağırlamayı sürdürmek ismine bu fonların devamlılığı global yük paylaşımı bağlamında gereklidir." değerlendirmesinde bulundu.

Konut sahipliği yapılan muhafaza altındaki bireylerin eğitim ve sıhhat dahil temel hak ve hizmetlere erişimini sağlamaya yönelik uğraşların devam ettiğinin altını çizen Ertem, bu çerçevede Yabancılara Yönelik Toplumsal Ahenk Yardımı Programı'nın (SUY) tarihteki en büyük insani yardım programı olduğunu anlattı.

245 MİLYON AVROLUK TAMAMLAYICI TOPLUMSAL AHENK YARDIMI PROGRAMI BAŞLAYACAK

SUY Programı ile Avrupa Birliği finansmanı, Memleketler arası Kızılhaç ve Kızılay Dernekleri Federasyonu (IFRC), Türk Kızılay ve Türk devlet kurumları ortasındaki iştirakle Türkiye'nin konut sahipliği yaptığı 1,8 milyondan fazla yabancıya her ay insani yardım sağlandığı bilgisini paylaşan Bakan Yardımcısı Ertem, şunları kaydetti:

"Yerinden edilen bu insanların temel muhtaçlıklarının karşılanması bu fonların dayanağı ve ortakların üstün çabaları ile sağlanmaktadır. Halihazırda uygulanan SUY Programı'nın tamamlayıcısı 245 milyon avroluk bu fon, Toplumsal Yardımlar Genel Müdürlüğü uyumunda, Türk Kızılay iştirakinde en savunmasız mültecilerin hayat standartlarının temel muhtaçlık dayanağıyla uygunlaştırılması projesi olarak uygulanacaktır.

Bu projeyi kısaca T-SUY olarak isimlendiriyoruz. T-SUY, Tamamlayıcı Toplumsal Ahenk Yardımı manasına gelmektedir. T-SUY derken projemizin Toplumsal Ahenk Yardımı'nın dayanağı ve tamamlayıcısı olduğunu vurgulamak istiyoruz. Gerçekten bu projeyi de SUY projemizde olduğu üzere Kızılay Kart platformunda uygulayacağız ve SUY'da olduğu üzere insani yardım anlayışını devam ettireceğiz."

Ertem, T-SUY projesinde de Türk Kızılayın tekrar en kıymetli ortakları olacağını vurguladı.

EN KIRILGAN KÜMEDEKİ TÜRK VATANDAŞLARI VE MÜDAFAA ALTINDAKİLER İÇİN 20 MİLYON AVROLUK DAYANAK

Bakan Yardımcısı Ertem, "20 milyon avroluk öbür fon ise en kırılgan kümedeki Türk vatandaşlarıyla süreksiz muhafaza ve milletlerarası muhafaza altındaki şahısların toplumsal hizmetlere erişiminin artırılması projesinde kullanılacak." bilgisini paylaştı.

Ertem, fon ile ilgili AB Türkiye Delegasyonu ile sürdürülen titiz ve ağır çalışmayı tamamlayarak bugün imza etabına geldiklerini bildirdi.

Sıhhat Bakan Yardımcısı Sabahattin Aydın ise konuşmasında süreksiz muhafaza altındaki Suriyeli bireyler için sıhhat alanında sunulan hizmetler hakkında bilgi verdi.

Aydın, Toplumsal Güvenlik Kurumu Sıhhat Uygulama Bildirisi'nin Türkiye'de muhafaza altındaki konuklar için de uygulandığına işaret ederek, yalnızca Sıhhat Bakanlığı sıhhat kuruluşlarından değil medikal olarak muhtaçlık duyulması halinde özel sıhhat kuruluşları ve üniversitelerden de sıhhat hizmeti alınabildiğini söyledi.

Bugüne kadar sıhhat hizmeti kapsamında 77 milyon 34 bin 771 ayaktan muayene hizmeti verildiğini, 2 milyon 663 bin 927 kişinin yatarak tedavi aldığını, 2 milyon 250 bin 511 ameliyat gerçekleştirildiğini, 615 bin 713 doğumun sıhhat kuruluşlarında meydana geldiğini ve yılda muhafaza altındaki 130 bin şahsa 112 Acil gruplarınca müdahale edildiğini bildiren Aydın, kelamlarını şöyle sürdürdü:

"Ulusal aşı takvimimiz motamot müdafaa altındaki konuklarımıza de uygulanmış ve çocukları aşılanmıştır. Bu hizmetler aslında büyük oranda Türkiye'nin kendi imkanlarıyla yürütülmektedir fakat dost devletlerin ve memleketler arası kuruluşların takviyeleri de buna katkı sağlamaktadır. Bu katkıların en değerlisi AB tarafından 2016'da hayata geçirilen Türkiye'deki Mülteciler için Mali Yardım Programı (FRİT) kapsamındaki takviyelerdir."

FRİT 1 kapsamında yapılan çalışmalara değinen Aydın, 300 milyon avroluk göz sıhhati alanında en önde gelen projelerden olan SIHHAT Projesi ile 29 vilayette açılan 175 Göçmen Sıhhati Merkezinin faaliyetlerinin desteklendiğini, çoğunluğu Suriyeli olan 3 bin 416 işçi istihdamının sağlandığını, 115 kamu hastanesi için alınan 4 bin 510 tıbbi aygıtın kullanıma sunulduğunu belirtti.

Aydın, ayrıyeten proje ile yaklaşık 7,3 milyon doz aşı alınarak mültecilere uygulandığını kaydetti.

TÜRKİYE'NİN KIZAMIKÇIĞI ORTADAN KALDIRAN ÜLKE İLAN EDİLMESİ

Dünya Sıhhat Örgütünün dün prestijiyle Türkiye'yi kızamıkçığı eradike eden (ortadan kaldıran) ülke olarak ilan ettiğini de anımsatan Aydın, "Bir yandan bu kadar göç alan bir ülkenin aşıyla önlenebilir bir hastalığı eradike etmesi de aşılamada ne kadar titiz olduğumuzun, ne derece başarılı bir hizmet verdiğimizin göstergesidir." dedi.

Aydın, mülteciler için yapılan çalışmalar kapsamında ayrıyeten anne ve bebek sıhhati öncelenerek 2,6 milyon kutu D vitamini, 2,4 milyon kutu da demir preparatının dağıtıldığını, 400 bin kanser tarama faaliyetinin gerçekleştirildiğini kaydetti.

210 MİLYON AVROLUK SIHHAT 2 PROJESİ HAYATA GEÇİRİLECEK

Bakan Yardımcısı Aydın, Cumhurbaşkanlığının uyumunda gerçekleştirilen imza merasimiyle AB Türkiye Delegasyonu takviyeli FRİT 2 kapsamında hazırlanan SIHHAT 2 ve yatırım projelerini de hayata geçirmenin memnunluğunu yaşadıklarını lisana getirdi.

Aydın, sıhhat yardımları kapsamında 210 milyon avro bütçeyle SIHHAT 2 projesiyle sunulan hizmetlerin sürekliliğinin sağlanması, sıhhat problemlerine delile dayalı tahliller üretilmesi ve çok kesimli danışmanlık hizmetlerinin temin edilmesinin de amaçlandığını lisana getirdi.

Aydın, projenin yatırım kaleminde 90 milyon avro fiyatındaki sıhhat yatırımları bileşeni ile göçmen sıhhati alanındaki hizmet kapasitesinin geliştirilmesi ve hizmetlerin sürdürülebilirliğinin sağlanacağını aktardı.

Toplantıda AB Türkiye Delegasyonu Lideri Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut ile Cumhurbaşkanı Yardımcılığı Makamı FRIT Ofisi Baş Koordinatörü Halil Afşarata da birer konuşma yaptı.

Editör: TUNAHAN ERTAN