Acur turşusu evde nasıl yapılır? Acur turşusu yapmanın püf noktaları neler? Kuru fasulye pilavın yanınında vazgeçilmez olacak hem yapımı çok pratik hem de sağlık açısından faydalı olan acur turşusunu evde yapmaya ne dersiniz? Bir kez tadına bakanların çok beğendiği ve ilk tadımda salatalığa benzeyen acur turşusunu hazırlamak için geç kalmayın. Şimdilerde tam mevsimi olan acur turşusunun yapımı bugünkü yazımızda.

Acur, kabuğu yeşil renkte olan boyu neredeyse 1 metreye kadar uzanabilen bir tür salatalık çeşididir. Ülkemizde çoğunlukla turşu olarak tüketilen acur, aslında kabakgiller familyasına aittir. Görüntü itibariyle salatalığa benzese de, kavunla aynı tür içinde yer alır. Sıcak iklimlerde yetişen acur içerisinde bol miktarda su barındırır. Yaklaşık 12-15 santimetre uzunluğa eriştiğinde, en lezzetli halini alan acur, Akdeniz’in belirli bölgelerinde “hıta” adını alır. Anadolu’da halk arasında “yılan kavunu” olarak adlandırılır. Sağlıklı beslenmek isteyenlerin mutlaka tüketmesi gereken acurun en faydalı halinden biri olan turşusunun yapımını hiç denediniz mi? Gelin birlikte acur turşusunun yapımını öğrenelim... Acur turşusu evde nasıl yapılır? Acur turşusu yapmanın püf noktaları neler?

ACUR TURŞUSU TARİFİ:

MALZEMELER

2 kiloya yakın ince acur
2 baş sarımsak
3 yemek kaşığı tuz veya salamura tuz
1 çay kaşığı limon tuzu
Bidonun 3′ de 1’i kadar sirke
Su
Taze fesleğen
1 avuç kuru nohut

SİZİN İÇİN: Kışlık köz biber turşusu yapımı, Köz biber turşusu evde yapımı

YAPILIŞI

Öncelikle sarımsakları soyun. Daha sonra acurların üzerine kürdanla delikler açın.

Bidona güzelce yerleştirip aralara sarımsakları koyun.

En üst kısma fesleğen dallarını koyup, nohutları içine atın.

Ardından bir kabın içerisinde limon tuzu, sirke, tuz ve suyu karıştırın.

Bidonun içerisine aktarın. Ağzını sıkıca kapatıp güneş görmeyen bir yerde 3 hafta bekletin.

Daha sonrasında açıp yiyebilirsiniz.

Afiyet olsun...

Acur turşusu evde nasıl yapılır, Acur turşusu yapmanın püf noktaları neler, acur turşusuna sarımsak ne kadar koyulur, acur turşusuna nohut ne kadar koyulmalıdır, acur turşusu kaç gün bekletilmelidir, acur turşusu yapmanın tarifi nedir, acur turşusu malzemeleri neler, acur turşusuna salamura tuzu ne kadar koyulur, acur turşusu 3 hafta beklemesi yeterli mi, acur turşusu nasıl kesilmelidir

Editör: TUNAHAN ERTAN