Alışveriş Arabası Ne Zaman Ortaya Çıktı? Alışveriş Arabasını Kim Buldu? Sylvan Goldman (1898-1984), 1937'de alışveriş arabası (tekerlekli alışveriş sepeti) fikrine sahip olduğunda Oklahoma City'deki Humpty Dumpty süpermarket zincirinin sahibiydi. Goldman, o dönemde tel ve hasırdan yapılma alışveriş sepeti kullanan müşterilerin sepetleri doldukça zorlandığını gözlemledi ve bu durumun onların satın alımlarını durduracağını fark etti. Tasarım için ilk ilham kaynağı ofisinde bulunan katlanır bir sandalyeden geldi. Goldman, iş arkadaşı Fred Young ile birlikte, alt kısmında tekerlekler bulunan bir metal çerçevenin üst üste iki tel sepeti barındırdığı ilk alışveriş sepetini tasarladı ve üretti. Alışveriş arabası kullanımda değilken, çerçeve, tasarıma önayak olan sandalye gibi düz bir şekilde katlanıyordu.

1940 YILINDA POPÜLER OLDU

Goldman, Katlanır Taşıyıcı Sepet A.Ş.'yi kurdu. Arthur Kosted adlı bir tamirci, arabaları seri üretmek için bir üretim hattı süreci geliştirdi ve bu ürünü mağazalarında tanıtmaya başladı. Erkekler bu ürünü kadınsı buldukları için başlangıçta başarısız oldu ve kadınlar de bu ürünü bebek arabasına biraz fazla benzediği için eleştirdi. Hatta bir müşterinin Goldman'a, "Yeterince bebek arabası itiyorum, bir de bunu mu iteceğim" dediği rivayet olunur. Goldman bu problemi hem farklı cinsiyetlerdeki hem de çeşitli yaşlardaki modelleri işe alarak ve onların mağazadaki arabaları kullanmalarını sağlayarak aştı. Alışveriş arabaları, 1940 yılına gelindiğinde o kadar popüler oldu ki ürünü sipariş verenler, yedi yıllık bir bekleme listesine dahil oluyorlardı. Goldman ise satılan her bir alışveriş arabasından telif hakkı tahsil ederek servetine servet kattı.

SİZİN İÇİN: Ançüez Nedir? Ançüez Hangi Balıktan Yapılır? Ançüez Faydaları Nelerdir?

İÇ İÇE GEÇEBİLEN ALIŞVERİŞ ARABASI

Orijinal tasarımı iyi olmasına rağmen, Goldman birkaç yıl sonra, günümüzde her yerde görebileceğiniz, iç içe geçebilen alışveriş arabasını geliştirdi. Tek bir sepete ve önemli ölçüde daha fazla depolama alanına sahip olan bu tasarım, üzerinden yetmiş yıldan fazla bir süre geçmiş olmasına rağmen daha iyisi bulunamadığından kullanılmaya devam etmektedir.

Alışveriş Arabası Ne Zaman Ortaya Çıktı, Alışveriş Arabasını Kim Buldu, alışveriş arabası kaç yılında ortaya çıktı, alışveriş arabasını bulan goldman kimdir, alışveriş arabası ne işe yarar, alışveriş arabasının yararları, iç içe geçebilen alışveriş arabaları kaç yılında icat edildi, alışveriş arabası depolama

Editör: TUNAHAN ERTAN