Almanca Nasıl Öğrenilir? Almanca Öğrenmenin Kolay Yolları, Dil Geliştirme. Almanca öğrenenler, öğrenmek isteyenler için, "nasıl kolay Almanca öğrenirim?" kılavuzu hazırladık. ‘Life is too short to learn German’ tabusunu yıkıyoruz.

Dil Nasıl Öğrenilir?

Üstüne çok uzun konuşulabilecek konulardan biridir “bir dil tam anlamıyla nasıl öğrenilir?”. Çünkü oldukça uzun ve türlü çabalar gerektiren bir süreçtir. Konu dil öğrenmek olunca kişisel tercihlerin önemi ortaya çıkar. Kimileri objelerin resimlerini ve yazılışlarını bir arada görmeyi ister, kimileri ise kelimeleri okurken bir yandan da okunuşunu duymayı.

Dil öğrenirken bir çok yol var

Öğretmenin tahtada anlattığı dilbilgisi kurallarını kolayca kavrayanlar olurken, diğerleri evde dilbilgisi egzersizleri çözerek daha rahat öğrenir. Bu nedenle dil öğrenirken tek bir yol ve yöntem vardır diyemeyiz. Ancak Almanca öğrenme konusunda şöyle bir avantaj var ki, o da bugünlerde çok çeşitli materyale ücretsiz ulaşabilmemiz.

Özellikle son yıllarda alınan göçler nedeniyle her öğrenme tipine uygun, farklı ihtiyaçlara, yaş ve meslek gruplarına yönelik yeni yeni Almanca dil öğrenme materyalleri üretiliyor. Raflarda ve internet sitelerinde her ay çeşitli Almanca dil öğrenme kaynakları bulabiliyoruz

Almanca öğrenmek özellikle anadili Türkçe olanlar için oldukça karmaşık bir iş gibi görünüyor. Çünkü, Almanca’da Türkçe’de olmayan ‘cinsiyet’ kavramı, yani meşhur ‘der (eril), die (dişil), das (nötr)’ ve kullanılan eyleme ve isme göre kullanımları değişen edatlar var. Sanırım bu ikisi Almanca öğrenmeyi zorlaştıran ve en fazla özen gerektiren konular arasında. İyi haber diğer dil bilgisi kurallarının bir defa öğrenildi mi zihinde daha kolay yer etmesi. O yüzden Almanca öğrenmek topyekün zordur diyemeyiz. Bizi zorlayan bir iki dil yapısı var demek daha doğru olur.

Almanca öğrenmek çok aşamalı bir süreç

Almanca adım adım ilerleyerek öğreniliyor. Dil sınıfları, kitaplar ve diğer görsel/işitsel materyaller altı farklı seviyede sunuluyor. Bunlar başlangıç seviyesi: A1-A2; orta seviye: B1-B2; ve ileri seviye: C1-C2. Her kurda öğrenilen kelimeler, dilbilgisi yapıları ve geliştirilmesi beklenen dil algılama ve üretme yetenekleri farklı. Her kur ortalama üç ay sürüyor.

Her adımda öğrenilenler hazmedilip yeterince pratik edildiğinde bir sonraki adıma geçiliyor

Dil öğrenmeye başlayan çoğu kişi ilk bir iki kuru hızla geçmek dile bir an önce hakim olmak ister. Ancak bu tutum Almanca öğrenirken sizin işini çok daha zorlaştırabilir. Öğrenme sürecini etkili hale getiren ve bu süreyi verimli kullanmana yarayacak şey aksine sabırlı ve sakin olmak.

A1 / A2 Seviyesi

Almanca’da İlk seviye olan A1-A2ükurlarındaki konular,üörneğin belirli/belirsiz artikeller, sıfat çekimleri, isimlerin çoğul halleri, düzenli/düzensiz fiil çekimleriügibi dilin temel yapı taşlarını iyi kavramak çok önemli. Bunlar bir defada duyulduğunda öğrenilebilecek şeyler değil. Her biri detaylı konular. Ekleri kullanmaya alışmak için oldukça uzun mesailer harcamak, bolca alıştırma yapmak gerekiyor. Bu noktada kişinin zekasına fazla güvenmesi aleyhine işleyebilir.

Dilin temelini öğrenmek tamamen emek işi. Birçoğumuzun düştüğü yanılgıyla bu kısımları hızlıca atlarsan, en ileri seviyeye ulaştığında bile başlangıç seviyesi hataları yapmaya devam edeceksin demektir. Bu da hem dinleyenin bilginden şüphe duymasına hem de kendi dil kullanma cesaretinin kırılmasına neden olabilir.

Altın Kural:üA1-A2 kurlarını hemen geçip atlamaya çalışma.

  • Bulmaca çözer gibi egzersizler çöz,
  • görsel ve duysal materyalleri incele,
  • beğendiğin materyallerdeki bilgileri mümkün olduğunca çok tekrar et.

A1-A2’deki temel dil bilgisini artık iyice kavradım, “isimlerin çoğul eklerini, hallerini, cinsiyetlerini, fiil çekimlerini artık az hata ile kullanabiliyorum” diyorsan işte o zaman olmuşsundur. Almanca öğrenmenin kolay yolları, dil geliştirme.

A kurunu hakkını vererek tamamladığında önünde hala uzun bir yol olacak, ama sen işin en önemli kısmını halletmiş ve sağlam bir zemin hazırlamış olacaksın. Bu seviyede kısa cümleler kurarak konuşmaya ve kısa metinler yazmaya, kolaylaştırılmış yavaş Almanca kullanılarak hazırlananüpod-cast’leri dinlemeye başlayabilirsin.

A1/A2 seviyeleri için kursa gideceksen öğretmeninin seçeceği ders kitaplarını takip edeceksin demektir. Piyasada çeşitli kitaplar var. Bunların içindeki kelimeler ve dil bilgisi yapıları neredeyse aynı. Hangi kitap olduğu çok da önemli değil. Ama bu kitapların içeriğinin çok özenle hazırlandığını ve burada verilen kelimeleri eksiksizce öğrenmeye çalışman gerektiğini hatırlatmak isterim.

Kelimeler rastgele bir sıra ile öğrenilmiyor. Her kurda farklı Almanca kelimeler işleniyor. O yüzden bence hangi kitabı kullanıyorsan, o kitabı sevmeye çalışman ve içeriğinde verilenlerin olabildiğince büyük kısmını öğrenmen senin yararına olur.

SİZİN İÇİN: Rusça Nasıl Öğrenilir? Rusça Öğrenmenin En Kolay Yolları

A1 – A2 Seviyesi İçin Kaynaklar

Eğer başlangıç için kendin kitap seçeceksen kendi kendine öğrenmeye yönelik olarak hazırlanmış birkaç kitabı incelemen ve bir değil bir iki tane kitapla birlikte çalışman daha iyi olabilir. Kitap konusunda seçenekler çok fazla. Çalışma kitabına ek olarak bir de cep kitabı edinebilirsin. Bunun avantajı eklerin çekimlerinin ve özet tabloların, kısa açıklama ve örneklerin hep elinin altında olması.

Almanca’da ilk aşamada yeni öğrenilenler genellikle bolca soruya ve kafa karışıklığına neden oluyor. Bu tür cep kitapları böyle durumlar için iyi bir kurtarıcı. Amazon’da çok düşük fiyatlara  bulabilirsin. En pratik olanlarından biri de yukardaki resimde görebileceğin Almanya’daki orta okul öğrencileri için hazırlanmış cep kitabı.

Almanca Nasıl Öğrenilir, Almanca Öğrenmenin Kolay Yolları, Dil Geliştirme, almanca dilini geliştirmek için neler yapılır, almanca ne kadar sürede öğrenilir, almanca öğrenmek için ne kadar çalışılması gerkeir, almanca öğrenmek için şehir dışına çıkmak iyi olur mu, almanca öğrenme kaynak kitapları nelerdir

Editör: TUNAHAN ERTAN