Son dakika... Altın fiyatları dünyada koronavirüs salgını sürecinde güvenli liman etiketiyle özellikle Mart ayında hızlanan yükseliş hareketiyle Ağustos ayında tarihi zirvelerini test etti. Ons altın fiyatları Ağustos ayının ilk haftalarında 2075 dolar ile gram altın fiyatları ise 488 lira tüm zamanların en yüksek düzeyini gördü. Tarihi zirvelerin ardından gevşeme içerisine giren altın fiyatları aşağı yukarı sert dalgalanmalar yaşadı. Sonbahar aylarına gelinmesiyle beraber koronavirüs aşısı beklentisi ve tüm dünyada artan vaka sayılarının etkisi arasında kalan altın fiyatları Eylül ayında düşüşünü sürdürdü. "Altın düşecek mi", "Altın yükselecek mi" sorularını cevap arayan yatırımcıların radarında altın fiyatları konusunda son dakika gelişmeleri var. Altın fiyatları için ve uzmanların dikkat çeken yorum ve analizleri haberin detayında...

Son dakika haberi… Altın fiyatları Eylül ayıyla birlikte önceki çok sert dalgalanmaları geride bıraksa da özellikle ons altında düşüş sürdü. Ons altın fiyatları hafta içi en düşük 1906 doları gram altın fiyatları ise 458 lirayı gördü. Altın fiyatları en düşük gördüğü bu seviyelerin ardından hareketlenerek yukarıda ons tarafında 1966 dolar, gram tarafında ise 470 lirayı gördü.

Altında kararsız hareketler yatırımcıları, "Altın düşecek mi", "Altın yükselecek mi" sorularını cevap aramaya ve altın fiyatları konusunda son dakika gelişmeleri takip etmeye itti.

5 uzman ise altın fiyatları konusunda değerlendirmede bulunarak yatırımcılar için kritik açıklamalar yaptılar.

"ONS ALTIN FİYATLARINDA DÜŞÜŞ SÜRDÜ"

Ağustos ayının ilk haftalarında ons altın fiyatları 2075 dolar ile gram altın fiyatları ise ons tarafındaki yükselişin etkisiyle 488 lira ile tüm zamanların zirvesini gördü. Tüm zamanların zirvelerin ardından sert dalgalanmalar yaşayan altın fiyatları Eylül ayında ise yön arayan kararsız görüntü çizse de ons altında kaybın sürdüğü görüldü.

AĞUSTOS AYINDA ONS ALTIN KAYBETTİRDİ

Temmuz ayını ons altın 1976 dolardan seviyesinden gram altın ise 443 liradan kapatmıştı. Ağustos ayının son gününü ise ons altın 1967 dolardan kapatırken, gram altın ise 464 liradan kapattı. Ağustos ayın ons altın yatırımcısına kaybettirirken, gram altında bu kez Dolar/TL'deki yukarı yönlü hareketten etkilenerek bir miktar yükselişini sürdürdü.

ONS ALTINDA KAYIP 27 DOLAR OLDU

Ons altın fiyatları haftayı 1940 dolardan kapatırken Eylül ayında yatırımcısına 27 dolar kaybettirdi. Gram altın fiyatları ise kurdaki yukarı yönlü hareketten etkilenerek şu ana kadar 2 liralık bir değerlenme yaşayarak haftaya 466 liradan kapattı. Ons altında gevşeme hareketine Ağustos düşüşünü ekleyince kayıp 36 doları buldu.

"AŞI HABERLERİ 'ALTIN FİYATLARI'NA YARAMIYOR"

Analistler, altının ons fiyatındaki düşüşte, son dönemde küresel bazda beklentilerden iyi gelen makroekonomik verilerin ve ABD'de görüşülmeye başlanan teşvik paketinin önemli rol oynadığını belirterek, 'Koronavirüs aşısı'na ilişkin olumlu haber akışının da küresel piyasalarda riskli varlıklara yönelimi desteklediğini kaydederken, yatırımcılar hem yurt içinde hem de yurt dışında altın fiyatları konusunda son dakika gelişmelerini takip ediyor.

"ALTIN FİYATLARI AĞUSTOS AYI BAŞINDAN BU YANA ALÇALAN BİR KANAL İÇERİSİNDE"

 "ALTIN Özellikle son iki işlem gününde daha belirgin bir şekilde yukarı yönlü hareket eden ons altın 1950 dolar seviyesinin üzerini test etmeye başladı. Ancak şimdilik büyük resimde anlamlı bir değişim olduğunu söylemek zor. Öyle ki ons altın Ağustos ayı başından bu yana alçalan bir kanal içerisinde hareket ediyor. Bu direncin aşılması için öncelikle 1960 doların üzerinde kapanışlar görülmesi gerektiğini düşünüyoruz. Diğer taraftan Mart ayı başından bu yana devam eden yukarı yönlü trendin bozulmaması için ise altının 1940 doların üzerinde kalıcı olması teknik görünüm açısından önem arz ediyor."

"ALTIN FİYATLARI İÇİN YÜKSELİŞ TRENDİNİN SONA ERDİĞİNİ SÖYLEMEK ÇOK ZOR"

Emtia Piyasaları Uzmanı Zafer Ergezen, A Para'da yayına katılarak altın fiyatları konusunda değerlendirmelerde bulundu. Ergezen, altın fiyatları için temel dinamiklerde bir değişiklik olmadığını savunarak, "Altın fiyatları için yükseliş trendinin sona erdiğini söylemek çok zor" dedi.

ALTIN FİYATLARI İÇİN KRİTİK SEVİYELER NELER?

Ekonomist Belgin Maviş A Para'da altın fiyatları hakkında değerlendirmelerde bulundu. Maviş, önümüzdeki hafta altın fiyatlarının 1920-1970 dolar bandında seyrinin muhtemel olduğunu belirterek, "ABD seçimlerine kadar altın fiyatları hem doların seyrine hem de haber akışına duyarlı olacak" dedi.

KORONAVİRÜS AŞISI ÇALIŞMALARI ALTIN FİYATLARINA NASIL YANSIYOR?

Gedik Yatırım - Yatırım Danışmanı Onurcan Bal aşı haberlerinin piyasalar üzerindeki etkisini A Para'da değerlendirirken altın fiyatları için son dakika değerlendirmelerde bulundu. Bal, aşı haberlerinin piyasalardaki iyimser beklentilerle risk iştahını desteklediğini ifade ederek, "Ancak dünya çapında aşılamaya geçilmesi zaman alacak" dedi.

Uzman isim finansal piyasaların biraz daha önden fiyatlama yaptığını belirterek, "Altın fiyatları 1900 doların üzerinde tutunuyor. Aşı kaynaklı ekstra iyimser havalar kısa vadede altın fiyatları için düzeltmelere neden olabilir ama uzun vadede ons altın tarafında genel beklentiler yukarı yönlü kalmaya devam ediyor" dedi.

Onurcan Bal ayrıca, "Uzun vadede içinde bulunduğumuz ortamın altın fiyatlarını destekliyor. Uzun vadeli yükselişin güç kazanabilmesi için kısa vadede 2000 doların üzerinde kapanışların gerçekleşmesi gerekiyor. Salgın kaynaklı gelişmeler ve aşı çalışmaları altın fiyatlarında belirleyici olmaya devam edecektir" açıklamasını yaptı.

"ALTIN FİYATLARI KADEMELİ DÜŞEBİLİR"

Stratejist Yeliz Karabulut, A Para'da altın fiyatları için kritik değerlendirmelerde bulundu. Karabulut, bundan sonraki süreçte ekonomilerin toparlanması ve ikinci dalga görülmemesi halinde altın fiyatlarında kademli bir düşüş beklediğini belirterek, "Dolar endeksindeki beklediğim hareket altını aşağı çekebilir" dedi.

Editör: TUNAHAN ERTAN