Atletizmde yeniden rekorlarla dolu bir döneme girilirken, bunda başı çeken sporculardan bir tanesi Armand Duplantis oldu. 2000’li yıllara 100 ve 200 metrelerde kırdığı dünya rekorlarıyla damga vuran Usain Bolt, ‘sporların atası’ olarak bilinen atletizme olan ilgiyi yeniden üst seviyeye çekmişti. Jamaikalı sprinterin emekliye ayrılmasının ardından, bayrağı devralan isim ise genç sırıkla atlamacı oldu.

Sergey Bubka’nın uzun yıllar kırılamayan dünya rekorlarını geride bırakan İsveçli sporcu, yükseklerde gezen performansına önceki gece bir yenisini daha ekledi. Münih’teki Avrupa Atletizm Şampiyonası’nda, sırıkla atlama finalinde piste çıkan Armand Duplantis, 6.06’lık derecesiyle altın madalyayı boynuna taktı. Kendisine ait 6.21’lik dünya rekorunu kırma teşebbüsüne şimdilik gerek görmeyerek, üst üste 19. zaferiyle bu kez şampiyona rekoru kırdı.

Dünya ve Olimpiyat şampiyonu 22 yaşındaki atlet, artık her atlayışında rekor vaat eden potansiyeliyle spor severleri ekran başına toplamaya devam ederken, Almanya’da da kendisinden beklentileri boşa çıkarmadı. Duplantis altını boynuna taktıktan sonra yaptığı değerlendirmede “Buradaki hedefim kazanmak, şampiyona rekorumu kırmaktı ve bunu başardım. Gerçekleştirdiğim atlayış, mevcut koşulları da göz önünde bulunduracak olursak beni tatmin etti” dedi.

Editör: TUNAHAN ERTAN