Bayburt'taki Mescit Dağları'ndan doğan ve Gürcistan'ın Batum vilayetinden Karadeniz'e dökülen, ortalama debisi saniyede 192 metreküp, yılda ise 6,3 milyar metreküp olan, Güney Amerika'daki Amazon Irmağı'ndan sonra ikinci, Türkiye'nin ise en süratli akan Çoruh Irmağı üzerine inşa edilen barajlarla ulusal iktisada katkı sağlanıyor. 410 kilometresi Türkiye sonlarında, 21 kilometresi ise Gürcistan hudutlarında yer alan 431 kilometre uzunluğundaki Çoruh Irmağı üzerine kurulan ve geçen yıl yaz periyodunda yüzde 100 doluluk oranına sahip olan Borçka Barajı yüzde 56, Muratlı Barajı yüzde 61 ve Artvin Barajı yüzde 44 doluluk oranı olduğu belirlendi. Baraj gölü nedeniyle su altında kalan Yusufeli ilçesi Narlık köyünün eski yerleşim yeri de kâfi yağış olmaması nedeniyle su yüzeyine tekrar çıktı. Cami ve meskenlerin göründüğü baraj gölü kıyısına gelenler, yıllar evvel terk ettikleri köylerini seyretti. 

‘ÜRETİCİLERİMİZ DÖRT GÖZLE YAĞMURU BEKLİYOR’

Artvin’de bulunan barajlarda doluluk oranlarının geçen seneye nazaran az olduğunu tabir eden Vilayet Tarım ve Orman Müdürü Dursun Okur, su kasvetinin tarımı da etkileyeceğini belirtti. Okur, "Sürekli alandayız ve üreticilerimizin sıkıntılarını dinliyoruz. Şu an ülkemizde su derdi var. Geçen yıllara nazaran yağan yağmur ölçüsü ve barajların doluluk oranları ortada. Hasebiyle üreticilerimiz de bundan etkileniyor. Hem hayvan yetiştiricileri hem de çiftçilerimiz kara kara düşünüyor. Su olmazsa, üretimde problemler yaşanır ve randıman düşer. İnşallah önümüzdeki günlerde yağmur yağar ve barajlardaki doluluk oranları da artar. Şu anda buğdaylarda güz ekimi yapıldı. Üreticilerimiz dört gözle yağmuru bekliyor. Ayrıyeten tarımı sulu ve kuru tarım olarak ikiye ayırıyoruz. Lakin birtakım eserler vardır ki su olmadan asla olmaz. Kuru tarım da bile suya muhtaçlığımız var, su olacak ki üretimde azamî seviyede randıman alabilelim” diye konuştu.

‘EĞER KAR DA YAĞMAZSA HALİMİZ KÖTÜ’

Yağmur yağmadığı için suların çekildiğini tabir eden üretici Fırat Yıldızoğlu, "Barajlarda yaklaşık 50 metre düşüş var. Şayet yapış olmazsa düzey daha da düşecek. Bu sene kurak gitti, şayet kar da yağmazsa halimiz kötü” sözlerini kullandı.

Yağış beklediklerini söz eden İbrahim Güntaş, "Çoruh Irmağı, dünyanın en süratli akan ırmaklarından biridir. Barajlardaki su düzeyi bu yıl çok düştü. İlerde herhalde su soruları yaşayacağız” dedi.
KAYNAK: DHA
Editör: TUNAHAN ERTAN