Ata Tohumu Nedir? Ata Tohumunun Sağlığa Etkileri Nelerdir? Ata tohumu , yüzyıllardır Anadolu’da kullanılan genetiğiyle DNA’sı ile oynanmamış ürünler olarak adlandırılmaktadır. Son günlerde yerli olan ata tohumunun ne olduğu internette merak konusu oldu. Peki ata tohumu nedir, ata tohumu ne işe yarar? Yerli ata tohumu neden önemli? İşte ata tohumu hakkında tüm merak edilenler:

Son dönemlerde birçok projeye destek veren Emine Erdoğan şimdide ülkemiz için çok önemli olan organik ve yerli bir tarım için Ata tohumunu destekledi. Yüzyıllar boyunca Anadolu'da saklı kalmış olan ata tohumu önemini vurgulayan bir video paylaştı. Bu sayede ata tohumunu olan merak ve ilgi bir hayli arttı. Ata tohumu genetiği değiştirilmemiş olduğu için daha sağlıklı ve bulunduğu ortama uyum sağlamış binlerce yıllık tarım ürünüdür. Ata tohumu ülkemiz için çok önemlidir. Aynı zamanda ata tohumu hibrit, GDO veya benzeri ıslah çalışmalarına tabi tutulmadığı için doğal ve sağlıklı tohumdur. Ata tohumunun bazı özellikleri bulunuyor.

  • Genetiği değiştirilmemiştir
    ü
  • İklim koşullarına dayanıklıdır
    ü
  • Zamanda sürdürülebilir bir kaynak türüdür

ATALIK TOHUM NASIL ANLAŞILIR?ü

Atalık tohumu anlamak için tohumu 3 kere ekmeniz gerekiyor. Atalık tohumun verdiği ürünler birbirinden farklı olabilir. Rengi ya da boyu farklı olabileceği için, ürüne bakarak anlamak zordur. Bu yüzden ata tohumunu 3 kere ekerek her ekişten sonra ürünü kontrol edip şeklinde ya da tadında herhangi bir bozukluk olup olmadığını kontrol etmeniz gerekiyor. 3 kere ektikten sonra aynı kalitede ürün verebiliyorsa, o zaman elinizdeki tohum yerli tohumdur.

ATALIK TOHUMLAR NEDEN ÖNEMLİ?

Atalık tohumlar bulundukları iklime, toprağa ve coğrafyaya asırlar içinde uyum sağlar aynı zamanda çok daha dayanıklı ve daha besleyici özelliklere sahiptir.

Ülkemizde son zamanlarda yaygın hale gelen GDO’lu veya hibrit tohumun kullanılması gıdada bağımlılığa ve açlığa neden olabilir. Bu yüzden atalık tohumları kullanmak çok önemlidir. Eğer atalık tohumlar kullanılmazsa dirençli ve besleyici gen kaynakları kaybedilir.

Atalık tohumdan üretilmiş bir domatesteki magnezyum oranı hibrit tohum kullanılarak üretilmiş dokuz tane domatesteki magnezyuma denk gelmektedir.

Ayrıca, atalık tohumlar doğa ve biyolojik çeşitlilik için elzemdir. Bulundukları bölgenin doğa koşullarına uyum sağlayan atalık tohumların kuşaktan kuşağa aktarılması ve çoğaltılması biyolojik çeşitliliğin sağlanması için bir zorunluluktur.

Ata Tohumu Nedir, Ata Tohumunun Sağlığa Etkileri Nelerdir, atalık tohumu nerede yetişiyor, atalık tohumunun toprağa ve coğrafyaya faydası nedir, ata tohumu hangi tohumdan yetişir, ata tohumu hibrit tohum kullanarak mı yetiştirilir, ata tohumunun biyolojik çeşidi nedir, atalık tohumunun domatese etkisi nedir

Editör: TUNAHAN ERTAN