İsmail Saymaz Atatürk'e lanet okuyan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş'a Cuma Hutbesi metninin dışına çıkarak hakaret ile yorumladığı açıklamalarına karşı tepki gösterdi..

Ayasofya Camisi'ndeki cuma hutbesinde Diyanet'in resmi hutbesinin dışına çıkan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaşütepkilere neden oldu.

Tartışmaya yol açan sözler!

Erbaş Fatih Vakıfnamesi’ne dayandırılan ama gerçekliği tartışma konusu olan "Bizim inancımızda vakıf malı dokunulmazdır, dokunanı yakar. Vakfedenin şartı vazgeçilmezdir, çiğneyen lanete uğrar." sözleri Ayasofya'nın müze olması kararını imzalayan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü hedef alma olarak yorumlandı.

İsmail Saymaz'dan sert tepki

Ali Erbaş’ın bu sözlerine bir tepki de gazeteci İsmail Saymaz’dan geldi. Sosyal medya hesabından açıklama yapan Saymaz; “Yüz yıl önce... Sevr’i imzalayan Damat Ferit hükümetinin şeyhülislamı Mustafa Sabri, Anadolu’da işgalcilere direnenlere eşkiya demiş, Mustafa Kemal’e lanet etmişti.ü Yüz yıl sonra bugün... Vatanın camileri, onu kurtaran Mustafa Kemal’e lanet yağdırılacak yer değildir!” ifadelerini kullandı.

Ali Erbaş ile ilgili herhangi bir soruşturma açılmamasını da eleştiren Saymaz; “Varsın, Mustafa Kemal’in Cumhuriyet’i emanet ettiği savcılar O’na yönelik saldırılar karşısında sussun. Varsın, üniversiteler lal kesilsin. Varsın, lokmasını cumhuriyete borçlu sendikalar ve iş dünyası, kafasını kuma gömsün. Biz halk çocukları, Mustafa Kemal’i ödünsüz savunacağız” dedi.

Editör: TUNAHAN ERTAN