Varank, 2021 bütçe görüşmelerinin sona erdiğini anımsatarak, “Maalesef bütçe görüşmelerinde de gördük ki muhalefet bir yandan hükümetimizi sizlik sayıları üzerinden eleştirirken öteki yandan yatırımlara karşı çıkıyor. Yatırımcılar ortasında da kimlik siyaseti güderek ayrımcılık yapıyor. Karşımızda adeta sermaye faşisti bir muhalefet var.” dedi.

Türkiye’nin dört bir yanına yatırım götürmek için insan üstü bir efor sarf ettiklerini belirten Varank, “Özellikle de terörden çok çekmiş bölgelerde gençlerin ve bayanların istihdamını önceleyen projeler yürütüyoruz. Bu projeleri fikir basamağından hayata geçinceye kadar her adımda titizlikle takip ediyoruz. Van Tekstil Kent Projesi bunun en hoş örneklerinden bir tanesi.” diye konuştu.

BAYAN VE GENÇ İSTİHDAMINDA MERKEZ

Varank, Van’da sıfırdan bir dokumacılık kümelenmesi oluşturduklarını kaydederek “İmalat sanayi bölümleri ortasında, en fazla net ihracatı hazır giyside yapıyoruz. 1 milyonun üzerinde işçi, direkt dokumacılık ve hazır giysi bölümünde çalışıyor. Bayan istihdamının oranı ise yüzde 68. İşte Van Dokuma Kent, hali hazırdaki rekabet gücümüzü daha da üste çekmemize yarayacak bir yatırım. Hepsinden kıymetlisi de, bayan ve gençlerin istihdama katılmasına öncü bir rol üstlenecek.” dedi.

TEKSTİLKENT PROJESİ

Van’daki dokuma altyapısının oluşturulmasında, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının “Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı” çerçevesinde başlatılan Tekstilkent Projesi kıymetli bir rol üstlendi. Tekstilkent, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile bakanlığa bağlı Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) tarafından desteklendi. Proje ile 32 fabrika binası ve toplumsal tesislerle birlikte 54 bin metrekare kapalı alan inşa edildi. Yaklaşık 52 milyon TL bütçeli proje kapsamında 2 bin kişi istihdam edildi.

DOKUMA VE HAZIR GİYSİ OSB

 

2017’de sonuçlanan bu projeyi, 2019’da startı verilen Van Dokuma ve Hazır Giysi OSB Projesi izledi. 16 milyon TL’lik bu proje ile dokuma kesiminde faaliyet gösteren işletmelerin, yatırım alanı muhtaçlığı karşılanacak. Proje kapsamında her biri 5 ila 10 dekar ortasında değişen 70 alanın altyapısı tamamlanacak. 

3 BİN GENCE İSTİHDAM

Projeyi yürüten Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA) Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray da, Van’ın genç nüfusu ile öne çıktığını belirterek “340 bine yakın 14-29 yaş aralığında gencimiz var.” dedi. 2013’te imaline başlanan 2017’de tamamlanan Tekstilkent’te yüzde 60’ı bayan olmak üzere gençlerin istihdam edildiğini söz eden Genel Sekreter Güray, “Şu anda 3 bin Vanlı gencimiz istihdam ediliyor. Bu gençlerimizin ürettiği eserler başta Avrupa olmak üzere birçok ülkeye ihraç ediliyor.” diye konuştu. Güray, devlet tarafından oluşturulan iş imkanları sayesinde gençlerin memleketlerine gerçek aksine göç başlattıklarını anlatarak “Büyükşehirlere çalışmak için giden gençlerimiz bu iş imkanlarından ötürü memleketimize geri dönüyorlar.” dedi.

ÜRETİMİ TÜRKİYE’YE KAYDIRDILAR

Tekstilkent 2’nci etap altyapı çalışmalarını tamamladıklarını, yer tahsisine başlayacaklarını kaydeden Güray, “Avrupa ülkeleri, pandemi sürecinde Hindistan, Bangladeş üzere ülkelerin sıhhat sistemlerindeki sorunlardan ötürü bilhassa üretimin birçoklarını Türkiye’ye ve özelde de bölgemize kaydırmış durumda.” diye konuştu.

İZMİR’DEN VAN’A YATIRIM 

Tekstilkent’te yer alan bir firmanın yetkilisi olan Hasan Polat, merkezi İzmir’de olan şirketin 6’ncı bölge teşviklerinden yararlanmak için Van’da yatırım kararı aldığının altını çizerek “4 bin 800 metrekare kapalı alan içerisinde, kesim dikim ütü paket, nakış ve baskı süreçleri yapıyoruz. 40 bireyle başladık. 2 buçuk yılda 280 istihdama ulaştık.” dedi.

GURBET HASRETİ ÇEKMİYORUM

Tekstilkent’teki bir işletmede ustabaşı olarak çalışan İbrahim Kaya, “18 yıldır bu meslekteyim. 2017’de buraya göç ettim. Benim için çok daha güzel oldu. Hem toplumsal hem ekonomik olarak. Zira İstanbul’daki kurallarla buradaki koşullar çok farklı. Burada hem aileme akrabalarıma yakın oturuyorum hem de gurbet hasreti çekmeden ekmeğimi kazanıyorum.” diye konuştu.

Bir öteki işletme yetkilisi Mehmet Ayhan, “İlk başladığımızda 50 bireydik. Şu an 100 bireyle faaliyet gösteriyoruz. İşi öğrendiler. Günlük 2 bin 500 adet eser çıkarıyor olmaları benim için gurur verici.” diye konuştu.

2021’E SÜRATLİ GİRECEĞİZ

Teşviklerden yararlanmak için yatırımını Van’a taşıyan bir işletmenin yetkilisi Zozan Adıyan, “En büyük rakiplerimiz Bangladeş ve Hindistan. Sıhhat konusunda çok fazla tedbir alamadıkları için bütün siparişlerin bize kayacağını düşünüyoruz. 2021 yılına çok süratli bir biçimde giriş yapacağız.” diye konuştu.


 
Editör: TUNAHAN ERTAN