Korona virüs salgının akabinde İngiltere’de kuş gribi alarmı verildi. Halk sıhhati yetkilileri yaptığı açıklamada, Derbyshire bölgesinde yüksek derecede bulaşıcı “kuş gribi” salgınının doğrulandığını ve salgının yaşandığı yerin “koruma bölgesi” ilan edildiğini aktardı. Yetkililer, Derbyshire'ın güneyindeki bir tesisteki kümes hayvanların da H5N8 kuş gribi cinsinin bulunduğunu duyurdu. Sıhhat yetkilileri, hastalığın öbür hayvanlara ve insanlara yayılma riskini sonlandırmak için enfeksiyon alanı etrafında 3 kilometrelik bir muhafaza bölgesi ve 10 kilometrelik nezaret bölgesi kurulduğunu açıkladı. Bölgedeki kümes hayvanlarının karkaslarının, yumurtalarının, kümes çöplerinin ve gübrenin hareketine kısıtlama getirildi.Etraf, Besin ve Köy İşleri Bakanlığı tarafından yayınlanan evraklara nazaran, 3 kilometrelik müdafaa bölgesi Mackworth ve Mickleover'ın eteklerine kadar uzanıyor. Nezaret bölgesi ise, Derbyshire’ın büyük kısımlarının yanı sıra Willington, Hilton ve Duffield'ı da içine alıyor.

"UYGUN HALDE PİŞİRİLMİŞ KÜMES HAYVANI ESERLERİNİ YEMEK GÜVENLİ"

İngiltere Halk Sıhhati tarafından yapılan açıklamada, halka yönelik riskin çok düşük olduğu ve Besin Standartları Kurumu'nun (FSA) çok düşük bir besin güvenliği riski oluşturduğunu söz ettiğini aktarıldı. Halk sıhhati, uygun halde pişirilmiş kümes hayvanı eserlerini yemenin inançlı olduğunu açıkladı.

Derbyshire İlçe Kurulu Sıhhat ve Topluluklar Kabine Üyesi olan Kurul Üyesi Carol Hart bahse ait yaptığı açıklamada, "Maalesef Güney Derbyshire'da teyit edilmiş bir kuş gribi olayı yaşadık ve ticaret standartları memurlarımız, Derby City'deki meslektaşlarımızla birlikte Defra ile yakın bir biçimde çalışıyorlar. Kuşu olan herkesi teşhis etmeleri ve kısıtlamaları bildiklerinden ve kurallara harfiyen uyduklarından emin olmaları sahiden kıymetli. Halk sıhhatine yönelik risk düşük lakin denetim bölgesine seyahat eden şahısların salgından haberdar olması gerekiyor. Bölgede insanlara bölgeye ne vakit girdiklerini bildiren yol kenarı işaretleri olacak" dedi.

Öte yandan İngiltere’de 2 Kasım tarihinde kentte bulunan bir tesiste 480 kümes hayvanında H5N2 tipi grip tespit edilmiş, virüsün beşerler ortasında yayılmasını engellemek hedefiyle 480 hayvan itlaf edilmişti. 29 Kasım tarihinde ise İngiltere’nin Kuzey Yorkshire bölgesinde bulunan bir hindi çiftliğinde de kuş gribi tespit edilmiş ve 10 bin 500 hindi itlaf edilmişti.

KAYNAK: İHA
Editör: TUNAHAN ERTAN