Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi için "Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bilet alsa bile Ayasofya'nın üst katına giremiyor" iddiasının doğruyu yansıtmadığı ortaya çıktı.

Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi'ne ibadet için gelenlerle turistik amaçla gelenlerin girişlerini ayıran yeni bir düzenleme yapıldı.

Buna göre Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi'ne ibadet için gelenler ile camiyi turistik amaçlı ziyaret eden yabancıların girişlerini ayıran yeni uygulamaya başlandı.

ARKA PLAN VE İDDİALAR

Ayasofya'nın üst katının Türklere yasak olduğu, sadece yabancıların ziyaretine müsaade edildiği iddiası sosyal medyada gündeme geldi.

Bir tur rehberi, sosyal medyada yayın açarak "Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bilet alsa bile Ayasofya'nın üst katına giremiyor"üiddiasını gündeme getirdi.

İddia sosyal medyada etkileşime neden oldu. Bazı kullanıcılar iddiayı tepkiyle karşılarken bazıları da iddianın doğru olmadığını belirtti.

BULGULAR

Anadolu Ajansı, Ayasofya'da 22 Ocak 2024 tarihinde iddiayla ilgili incelemede bulundu.

Bilet sırasında girildi. Türk vatandaşı olarak bilet alındı.

Gişe görevlisi, yerli ya da yabancı olup olunmadığını sorgulamadı. Kimlik sormadı. İbadet alanı olan alt kata ücretsiz girilebileceği konusunda da ziyaretçileri bilgilendirdi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre; Ayasofya-i Kebir Camii galeri katını ziyaret etmek isteyen Türk vatandaşları, III. Ahmet Çeşmesi karşısına konumlandırılan bilet gişesinden girişten geçiş yaparak harim katı (ibadet edilen alan) ile Osmanlı Dönemi eklerini görerek Cennet-Cehennem kapısından geçerek bu bölümdeki Bizans Dönemi mozaiklerini gezebilecek.

Editör: TUNAHAN ERTAN