Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca, Antalya Kumluca Devlet Hastanesinde yaşanan müessif olayla ilgili Bakanlığımız derhal harekete geçerek duruma el koymuştur. Vazife yerinden ayrıldığı gerekçesiyle iki hemşiremize başhekim tarafından verildiği ileri sürülen cezai uygulamanın kabul edilmesi mümkün değildir” dedi.

Antalya Kumluca Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Ayşegül Alkan'ın, vazife yerini terk ettikleri gerekçesiyle 2 hemşireye 500 sefer, "Ben salağım, servisimden öteki servise gittim" yazdırdığı savı üzerine Sıhhat Bakanlığı ve Vilayet Sıhhat Müdürlüğü soruşturma başlatılan soruşturma kapsamında, Alkan misyondan alınmıştı.

Sıhhat Bakanı Fahrettin Koca yaşanan olay üzerine yazılı bir açıklama yaptı. Bakan Koca, “Başhekimin davranışı kabul edilemez. Antalya Kumluca Devlet Hastanesinde yaşanan müessif olayla ilgili Bakanlığımız derhal harekete geçerek duruma el koymuştur. Misyon yerinden ayrıldığı gerekçesiyle iki hemşiremize başhekim tarafından verildiği ileri sürülen cezai uygulamanın kabul edilmesi mümkün değildir. Her türlü misyon ihmali ve yanılgılı davranış karşısında ne cins bir süreç yapılacağı ilgili mevzuatımızda belirtilmiştir. Kimsenin bunun dışında bir süreç yapma, yargılamayı kendisi yaparak kendi belirlediği bir cezayı uygulamaya hakkı yoktur” tabirlerini kullandı. “Bakanlığımızın rastgele bir sıhhat işçimizi incitecek bir fiile bile tahammül etmeyeceği bilinmelidir”

Bilhassa Covid-19 ile gayret kapsamında ön safta misyon alan sıhhat çalışanlarına en ufak bir fiile dahi tahammül edilemeyeceğini belirten Bakan Koca, “Özellikle bütün sıhhat çalışanlarımızın özveri ile çaba yürüttüğü bu devirde Bakanlığımızın rastgele bir sıhhat işçimizi incitecek bir fiile bile tahammül etmeyeceği bilinmelidir. Kelam konusu olay duyulur duyulmaz, Antalya Vilayet Sıhhat Müdürlüğümüz ve çabucak akabinde Bakanlığımız tarafından soruşturma başlatılarak Antalya Kumluca Devlet Hastanesi Başhekimi Uz. Dr. Ayşegül Alkan başhekimlik misyonundan uzaklaştırılmıştır. Yürütülen disiplin soruşturmasının sonucu beklenmeksizin Alkan’ın başhekimlik mukavelesi feshedilerek misyonuna son verilmiştir” sözlerini kaydetti.NE OLMUŞTU?

Kumluca Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Ayşegül Alkan, 13 Aralık günü servis denetimleri sırasında, hemşireler Merve Şahiner Çalışkan ve Ayşe Yetkin'in yerlerinde olmadığını belirledi. Teze nazaran Başhekim Alkan, öbür ünite müdürlerinin de olduğu bir ortamda azarladığı hemşirelere, misyon yerini terk ettikleri gerekçesiyle kağıda 500 kere, "Ben salağım, servisimden öteki servise gittim" yazmalarını söyledi.
 


Editör: TUNAHAN ERTAN