Batak Nasıl Oynanır? batak nedir? İskambil kağıtları ile oynanan en eğlenceli ve zevkli oyunlardan biri olan batak oyunu nasıl oynanır diye merak ediyorsanız işte en basit anlatımla ayrıntıları..

Batak Nasıl Oynanır
Batak Nasıl Oynanır

Batak Nasıl Oynanır?

Batak Nasıl Oynanır? İskambil kağıtları ile oynanan en eğlenceli ve zevkli oyunlardan biri olan batak oyunu nasıl oynanır diye merak ediyorsanız işte en basit anlatımla ayrıntıları batak oyunu 52 tane iskambil kağıdı ile ve dört kişi ile oynanan bir oyundur.

Bu oyunu ihaleli, eşli, tekli olarak oynaya bilirsiniz. Genelde batak oyununda yaygın olarak oynanan koz maçadır. Koz maça olarak bilinen bu oyun 9, 11, 13 el olarak oynanır ve her oyuncuya saat yönünün tersine doğru 13 iskambil kağıdı dağıtılır.

Oyuncunun elindeki büyük kağıda göre ne kadar el alabileceği tahmin edilerek oyun başında puan tablosuna yazılır. Tüm oyuncular aynı sisteme göre kaç el alabileceğini yazdıktan sonra oyun başlar batak oyunu nasıl oynanır sorusuna asıl cevap burada başlar.

Oyuncunun el almazda olarak ta söylendiği zamanda hiç el almaması gereklidir. Genelde el almaya karar verdiğinde küçük kartlar geldiğinde hamle seçilir. Başta yazdığı sayıya ulaşamayan oyuncu batar ve yazdırdığı sayıdan fazlasını alan ve el almaz dediği halde el alan kişi de oyunda batar.

İhaleli batak oyunda maça, koz dışında farklı bir kart belirlenir ve kartları dağıttıktan sonra oyunculara tek, tek kaç el alacağı sorulur ve söylenen sayı yazılır.

Oyuncular arasında en yüksek el sayısını söyleyen kişi kozun hangi kart olacağını belirler yani aslında ihaleyi belirlemiş olur. İhaleyi de kozu belirleyen oyuncu en az dört el almak zorundadır.

Korkunca Yüzümüz Neden Beyazlar? Korku Duygusu Neleri Tetikler?

Diğer oyuncuların oyunda batmamaları için bir el almaları yeterli olacaktır. Bir el bile almayan oyuncu ihale sayısı kadar batmış olur.

Örnek vermek gerekirse diyelim ihale 5 ise el almayan oyuncu 50 puanı baştan kaybeder. İhaleyi oyuncular arasında kimse üstlenmezse 4 el yazarak eli yapan oyuncunun bir altındaki kişi üstlenmek zorundadır.

Bu oyunda 9, 11, 13 gibi süreler olduğu oyuncular arasında belirlenen rakama ulaşma hedefi de oyuncular arasında belirlenebilir. Bu eğlenceli oyunu oynarken oyuncuların en az dört kişi olması oyunu daha da eğlenceli hale getirecektir. Batak oyunu normalde dört kişi ile oynana bir oyundur fakat üç kişide oynanılabilir. batak nedir

101 Okey Kuralları nasıldır? 101 Okey Oyunu Nasıl Oynanır?

Editör: TUNAHAN ERTAN