İngiltere'de mutasyona uğrayan yeni koronavirüs tipinin yüzde 70'e kadar daha bulaşıcı olabileceğinin açıklanmasının akabinde Sıhhat Bakanlığı Koronavirüs Bilim Konseyi Üyesi Prof. Dr. Serap Şimşek Yavuz, kıymetli ikazda bulundu.

Toplumsal medya hesabından yeni çeşitle ilgili bir paylaşım yapan Prof. Dr. Yavuz, "İngiltere'de tanımlanmış B.1.1.7 SARS-CoV-2 kökeninin RBD bölgesindeki N501, furin parçalama bölgesindeki P681H mutasyonları hem bulaşıcılık hem de virulans (hastalığın derecesi) açısından kıymetli olabilir, yakından izlenmeli" sözlerini kullandı.

"DAHA SÜRATLİ YAYILIYOR"

Tüm dünyayı tesiri altına alan Kovid-19 salgınını önlemek maksadıyla yürütülen aşı çalışmalarında sona gelinirken, İngiltere'den korkutan bir açıklama geldi. İngiliz hükümetinin Sıhhat Başdanışmanı Prof. Dr. Chris Whitty, Kovid-19'un mutasyona uğrayan yeni cinsinin daha süratli yayıldığını söz etti.

Whitty, bahisle ilgili yaptığı yazılı açıklamada, "Dünya Sıhhat Örgütü'ne bildirimde bulunduk ve durumu daha güzel anlamamıza yardımcı olacak olan mevcut dataları incelemeye devam ediyoruz. Şu anda bu yeni cinsin daha ölümcül olduğuna ya da mevcut aşı ve tedavileri etkileyebileceğine dair şimdi bir bulgu yok. Lakin bu görüşün net bir formda teyit edilmesi için hususla ilgili acil çalışmalar yürütülmesi gerekiyor" dedi.

MUTASYON NEDİR?

Sıhhat Bakanlığı'nın hazırladığı koronavirüsü sözlüğünde mutasyon sözünün "Bir organizmanın yahut virüsün genetik malzemesinde meydana gelen kalıcı değişiklik" manasına geldiği belirtildi. Açıklamada "RNA virüslerinde DNA virüslerine oranla çok daha fazla mutasyon meydana gelir. SARS-CoV-2 bir RNA virüsüdür" denildi.

Editör: TUNAHAN ERTAN