Yıldırım Belediye Lideri Oktay Yılmaz, iki etap halinde klasik Türk mimarisinin tüm özelliklerini barındıran konutların tamamlandığında kentleşme ve kentsel dönüşüm bakımından örnek olacağını belirterek, "TOKİ tarafından 18 ayda tamamlanması planlanan projede, 2+1 ve 3+1 konutlara vatandaşlar 2022'nin sonlarına hakikat oturabilecekler" dedi.

Yıldırım Belediye Lideri Oktay Yılmaz, Mevlana Mahallesi hudutları içerisinde Samanlı Caddesi ile Samanlı Kavşağı ortasındaki 60 bin metrekarelik alanda yapılması planlanan 1250 dairelik toplu konut projesinin ayrıntılarını İhlas Haber Ajansına anlattı.

Yılmaz, hak sahipleri ile yüzde 90 mutabakat sağladıklarını önümüzdeki hafta 900 konutun yıkımına başlayacaklarını söyledi.

Yılmaz, "Mevlana Mahallesi'nde 1250 konutluk TOKİ ile Etraf ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum'un da dayanağı ile birlikte bir proje gerçekleştiriyoruz. Geçtiğimiz günlerde buradaki hak sahipleri ile görüştük yüzde 80 oranında bir uzlaşı sağladık. Projenin ayrıntılarını şahsen ben kendim anlattım. Birebir onların badirelerini, taleplerini dinledim. Önümüzdeki günlerde bitireceğimiz bu görüşmelerde yüzde 90 oranında uzlaşmaya varacağımızı öngörüyorum. İnşallah bununla birlikte de 2021 yılının başında da 650 konutluk birinci etabının inşaatına TOKİ başlamış olacak. Hem özel bölüm ile birlikte yürüteceğimiz projeler olacak hem de devlet eliyle yürüteceğimiz projeler olacak" dedi."Proje hem şehircilik hem de kentsel dönüşüm açısından bir örnek oluşturacak"

Yapılan projenin kentsel dönüşüm için bir model olacağını belirten Oktay Yılmaz, "Yapacağımız çalışma dönüşüm için de kentleşme için de katiyetle bir model olacak. Zira yaptığımız proje hem mahalle kültürünü müdafaa ismine hem de Bursa'nın kendi mimari pahaları olan saçağı, kemer, iç avlu, dış avlu üzere ögeleri de içinde barındıran bir proje. Taban artı 8 kattan oluşan bir proje 3 + 1 ve 2 + 1 formunda iki tip dairelerimiz var. Yer katlarımız büyük ölçüde ticaret aksı olacak. Yerinde yıkıp yapacağız. 30'ar dönümden 2 etap halinde yapılacak. Toplamda 1250 konut yapacağız inşallah. Bu projenin toplamında 900 adet konut yıkmış olacağız. Samanlı Caddesi'nden Samanlı Kavşağı'na etraf yoluna ulaştığımız noktada olacak. Vatandaşlarımıza kira yardımlarını yapmak üzere hafta sonu mukavele imzalamaya başlayacağız. Mukaveleler tamamlandığında vatandaşlarımızı kiraya yerleştirdiğimizde de binaların yıkımına başlayacağız. Bu günlerde yapacağımız işler bunlar" diye konuştu.

"Aradaki farkı 10 yıllık vadeye bölünce iş hızlandı vatandaşın ilgisi arttı"

Hak sahiplerine proje bilgilendirmesini şahsen kendisinin yaptığını belirten Yıldırım Belediye Lideri Oktay Yılmaz, hak sahibi vatandaşlara eski binaları ile yeni binalar ortasında farkı 10 yıllık vade ile almayı teklif edince konutlara ilginin arttığını, işin hızlandığını söyledi.

Yılmaz, "Biz bu mevzuyu bakanlıkla konuşmadan evvel bölgedeki hak sahipleriyle bir ortaya geldik. Vatandaşlarımıza "Bu bölgenin mülkiyet sorunlarını daha kolay bir halde aşabiliyoruz. Burada bir dönüşüm projesi düşünüyoruz fakat şunu bilin eski arabayı getir, yeni arabayı götür. Hiç fark vermeden bu türlü bir kampanya yok. Bu türlü bir beklentiniz olmasın" dedik. Vatandaşlarımız da 'biz bunu doğal karşılıyoruz, bu türlü bir şeyin olmayacağını gördük. Lakin siz belediye olarak bizlere 2 yıl vade açabiliyorsunuz. Biz taban fiyatla geçinen insanlarız, oluşan farkı 2 yıl üzere bir müddette ödeyemeyiz" dediler. Biz de araştırdık dedik ki "tamam size 10 yıl vade açacağız. Bununla ilgili bir meclis kararı aldık. Bu meclis kararına istinaden vatandaşlarımızla tekrar görüştük. Ön taslak bir proje hazırladık. Bu projeyle birlikte yine vatandaşlarla görüştüğümüzde yüzde 40'larda olan bu oran yüzde 80'e çıktı. 2 yıl değil de size 10 yıl vade açacağız" dedik. Mevcut binanızın pahası ne kadar, bakacağız yapacağımız dairenin inşaat kıymeti ne kadar, bunları karşılaştıracağız, ortada fark oluşabilir. Fark oluşmuyorsa dert yok. Aslında daire veriyoruz. Farklar oluştuğunda da bu oluşan farkı ister belediye olarak bize borçlanabilirsiniz, biz size 10 yıl vade açarız, isterseniz öbür bir bankadan daha uygun kredi bulursanız, oradan ödeyebilirsiniz. Bu vade mühletini uzatınca işin önü açıldı. Ödeme kolaylığı sağlanınca işin önü açılmış oldu" dedi.

Proje 18 ayda tamamlanacak

Yılmaz kelamlarını şu formda sürdürdü:

"Biz bu süreçte vatandaşlarımıza izah ettik. 3 katlı bina. Tapu baba ismine ancak orada baba ve 2 çocuğu daha oturuyor. Biz 3'üne de kira yardımı yapacağız. Bunun önünde de bir mani yok. Hasebiyle burada vatandaşın elini kolaylaştıracak biçimde fırsatlar, kurallar sununca çok da hoş bir proje ile karşılarına çıktık. Onay oranı yüzde 80'den yüzde 90'a çıkacak. Bunu önümüzdeki bir iki hafta çerisinde görmüş olacağız. Vatandaşımızla uzlaşmalarımızı yeniledik. Kira yardımlarını yaptık, taşındılar burada çabucak yıkıma başlıyoruz. TOKİ de bu müddette ihale sürecine hazırlanıyor. İnşallah bir iki ay içerisinde de ihale süreci tamamlanıp 2021'in başlarında binaların yükseldiğini göreceğiz inşallah. Proje iddia ediyorum 18 aylık bir süreçte tamamlanmış olacak. 2022'nin sonlarına gerçek burada hemşerilerimizin oturacağını düşünüyorum."

Editör: TUNAHAN ERTAN