Üniversite öğrencileri arasında kısaca "büt" olarak telaffuz edilir. Vize ve finallerde aldığınız notlar derste başarılı olmanız için yeterli değilse bütünleme sınavına girmeniz gerekir.

Peki, bütünleme(büt) sınavı nedir?

Bütünleme sınavına kimler girebilir? Bütünleme sınavı giriş şartları nelerdir? Bütünleme sınavı ne zaman yapılır? Büt nedir? Büt final yerine mi geçer? Büte kalmak nedir? Büt sınavı nedir?

Bütünleme sınavı; Yüksek Öğretim Kurumunun Yürütme Kurulunun aldığı karar ile üniversite öğrencilerinin yıl içi sınavları ve final sınavlarından aldıkları puanlar ile derslerinde başarısız olan öğrencilere ya da mazeretleri sebebi ile final sınavına giremeyen, mazeretini belgeleyemeyen öğrencilere dersten geçmek için bir sınav hakkı daha veren sınavın adıdır. Bütünleme sınavı birçok üniversiteli öğrenci tarafından kısaca “Büt” olarak tabir edilmektedir.

Bütünleme sınavından kaç puan alırsam geçerim, kaç puan almalıyım?

Bütünleme sınavı final notunuzun yerine geçmektedir. Bu yüzden bütünleme sınavından alacak olduğunuz puan ve vizeden almış olduğunuz puan ortalamaları hesaplanmalıdır. Şayet iki sınavın ortalaması ders için geçme notuna yetiyorsa dersi geçmiş sayılırsınız.

Bütünleme sınavları ne zaman hangi tarihte olur, ne zaman yapılır?

Her üniversite bütünleme sınavları için belirli tarihler belirlemekte ve bunu üniversitenin resmi adresinde yayınlamaktadır. Ancak bütünleme sınavları finallerin bitmesinin ve notlarının açıklanmasının akabinde yapılır.

Bütünleme sınavına başka eğitim kurumundan veya üniversiteden girilebilir mi?

Başka üniversitelerde eğitim almakta olan öğrenciler, diğer başka bir üniversitenin bütünleme sınavlarına katılamazlar.

Bütünleme sınavına en çok kaç dersten katılınır, en fazla kaç ders alınır?

Bütünleme için ders sınırlaması yoktur. 1 dersten de kalsanız 7 dersten de kalsanız, kaldığınız tüm derslerden bütünleme sınavına girebilirsiniz.

Bu yazımızda bütünleme sınavı yani BÜT hakkında detaylı bilgiler sunduk. Konu hakkında soru, sorun ya da görüşlerinizi yorum bölümümüzden dile getirebilirsiniz.

Harf notu karşılıkları neler, CD, DC ve DD geçerli not mu?

AA, AB, BA, BB, BC, CB, CC NOTLARI NE ANLAMA GELİYOR?

Bu harf notları geçerli yani başarılı harf notları arasında yer alıyor. Bu notları elde ede öğrenciler sırasıyla en yüksek AA olacak şekilde o derse ait başarı ortalamasını öğrenmiş oluyor.

CD, DC VE DD HARF NOTLARI GEÇERLİ Mİ?

Bu notlar koşullu geçerli harf notları arasında yer alıyor. Yani öğrencinin AGNO’su (ağırlıklı genel not ortalaması) 2.00’ın üzerindeyse öğrenci bu derslerden geçmiş sayılıyor. Ancak AGNO 2.00’ın altındaysa bu dersler yeniden alınıp AGNO yükseltilebiliyor. CD, DC ve DD harf notları yükseltmelerde kullanılabilen dersler içerisinde yer alıyor.

FF HARF NOTU NE DEMEK?

FF harf notu öğrencinin almış olduğu dersten başarısız olduğu anlamına geliyor. AGNO ayrımına bakmaksızın öğrencinin bu dersi yeniden alması gerekiyor.