Defne yaprakları, Antik Yunan ve Roma Devirlerinden beri yaygınlıkla kullanılan Akdeniz ve Ege bölgelerine has bir bitkidir. Ege ve Akdeniz yemekleri, defne yapraklarının verdiği aromalarla tatlandırılarak karakteristik bir özellik taşırlar. Hoş kokusu ve yemeklere verdiği güzel tatlarla günümüzde giderek yaygınlaşan defne yaprakları kullanımı, ünlü şeflerin mutfaklarına dahi girmiştir. Tıbbi ve aromatik özellikleriyle de bilinen bu bitki yalnızca yemeklerde değil kozmetik ve sıhhat kesiminde de sıklıkla kullanılmaktadır. Somut kullanımı yanında defne yapraklarına yüklenen kimi manalar vardır. Defne yaprakları, muvaffakiyet ve umudu simgelediği üzere gerilimi azaltması için konutun tütsü üzere içinde yakılması da yaygın bir alışkanlıktır.  DEFNE YAPRAĞININ YARARLARI

Birçok alanda kullanılan defne yaprağının insan sıhhatine sayısız yararı olduğu üzere kozmetik kesiminde de sıklıkla kullanılmaktadır. İnsan sıhhatine olan yararları şöyledir:

- En değerli özelliklerinden biri de içerdiği antioksidanlardır. Bu sayede bedende biriken toksinlerden arınmasını sağlayarak hastalıklara olan direncini güçlendirir. - Enfeksiyonlara karşı korur. Soğuk algınlığı ve buna bağlı olarak çıkan hastalıkların tedavisinde kullanılır. 

- Ateş düşürücü özelliği vardır.

- Antiseptik ve antiviral özelliği ile kuru ve toz haline getirilmiş defne yaprakları açık yaraya sürüldüğünde kısa müddette güzelleştiği görülmüştür. 

- Uyku randımanını ve kalitesini arttırır. 

- Hazımsızlığa yeterli gelen defne yaprağı, mide rahatsızlıklarının önüne geçerek rahatlatır. 

- Tertipli ve ölçüsü abartılmadan tüketilen defne yaprağı çayı, kolesterolü düşürür.

- Kalp ve damar sıhhatini güçlendirir.

- Mide şişkinliği, gaz oluşumu ve sindirim sistemi rahatsızlıklarına düzgün gelerek
bağırsakların nizamlı çalışmalarını sağlar.

- İdrar sökücü olmasıyla bedende iltihap oluşumuna pürüz olur.

- Meskende yakılarak kullanılan defne yaprakları, teneffüs yollarını rahatlatır, nefes darlığına âlâ gelir ve gerilimi azaltır.

- Balgam sökücüdür.

- Eklem ağrıları, romatizma, migren ağrılarını dindirir. 

- Bayanlarda adet döngülerini nizamın nizamlı olmasına yardımcı olur.

- Böbrek taşlarının oluşumunu maniler.

- Gargara yapılarak ağız ve diş sıhhati korunabilir.
  • Cilt ve saç bakımında defne yaprağının yararları:
- Kuru ciltleri nemlendirerek yaşlanmaya karşı geciktirici özelliği varıdır.

- Sivilce oluşumunu maniler.

- Saçların kırılmasını önleyerek beyazlamasını geciktirir. 

- Saç derisi bakımında kullanılan defne yaprakları kepeklenmeleri önler

- Bitlenmelere karşı doğal bir tahlildir, yalnızca bit değil birçok haşereden korunmak için başvurulan bir bitkidir. DEFNE YAPRAĞI YAKMAK

Antik periyotlardan itibaren kullanılan defne yaprağı, çay ve yağ olarak kullanılmasının yanında meskendeki berbat enerjiyi alması için kurutularak yakılır. Ayrıyeten beğenilen kokusu sayesinde konutun atmosferini değiştirmektedir. Defne yaprağı küçük bir tabağın içinde yakılarak tütsü üzere kullanılabilmektedir. 

DEFNE YAPRAĞI KULLANIM BİÇİMLERİ 1) Çay: 6 adet defne yaprağı, yarım litre kadar su. Birinci olarak su kaynatılır, akabinde kaynayan suyun içerisine defne yaprakları eklenir ve 5-10 dakika kadar demlenmesi beklenir. Biraz ılıyan çaya bal eklenerek içilebilir. Birçok sıhhat sıkıntısına uygun gelen çay, cilde ve saça sürüldüğünde (bal eklemeden, sade olarak) üstte sayılan yararlar görülür.  2) Yağ: Çok eski çağlardan bugüne kadar kullanılan defne yağı aktarlardan temin edilebilir. Masaj yaparak başa sürüldüğünde baş ağrılarına uygun gelmektedir. Ayrıyeten cilt ve saç bakımında da kullanılan defne yaprağı yağı en eski kozmetik eserlerindendir ve yararlarından istifade edilmesi tavsiye edilir.  3) Kurutularak Kullanılması: Defne ağaçları yaz-kış yapraklarını dökmeyen bir bitki tiptir. Bundan ötürü 4 mevsim yaprakları toplanabilir. Defne yapraklarının kullanılmasında değerli olan hakikat kurutulması ve koruma edilmesidir. Her mevsim rahatlıkla toplanan yapraklar fırınlarda kurutularak koruma edilebilir. Nemden ve güneş ışınlarından uzak tutularak saklanmalıdır. Doğal bir baharat halini alan defne yaprakları yemek üretiminde özellikle balık ve salatalarda kullanılmaktadır. Ayrıyeten kurutulmuş haldeki yapraklar açık yaraların çarçabuk güzelleşmesine yardımcı olmaktadır. 1 GR DEFNE YAPRAĞI BESİN PAHALARI Karbonhidrat 0.08
Protein 0.01
Yağ 0.01
Lif 0.04
Kolesterol 0
Sodyum 0.04
Potasyum 0.84
Kalsiyum 1.32
Vitamin A 0.98
Demir 0.07
Editör: TUNAHAN ERTAN