Dell tarafından Alienware Area51m R1 dizüstü bilgisayarının ‘benzeri görülmemiş yükseltilebilirlik‘ sunacağı iddiaları mahkemeye taşınıyor. Bir müşteri, iddianın yanlış ve yanıltıcı olduğunu söyleyerek şirketi dava etti. Tom’s Hardware‘in haberine göre Robert Felter adlı bir Alienware müşterisi, şirketin dizüstü bilgisayarların CPU ve GPU da dahil olmak üzere temel bileşenlerinin daha güçlü modeller ile değiştirilebileceğine söz verdiği bir pazarlama kampanyası yürütmekle suçluyor. Dell kendini savundu Tüketiciler, Dell‘in yanlış ve yanıltıcı pazarlama kampanyası tarafından yanlış yönlendirildiklerini ve dizüstü bilgisayarları temel bileşenleri yükseltmelerine uzun vadede onlara para kazandıracağına dair yanlış bir inançla aldıklarını savundu. Dell cephesinden ise açıklama gecikmedi. Şirket, konuyla ilgili “Şu anda hiçbir fikrimiz yok. Etkili bir şekilde, müşteriler dizüstü bilgisayarlarını üst bir modele yükseltebilir. Ancak sadece aynı nesil bileşenler içinde söz olabilir” dedi.

Öte yandan dava, Dell’in Intel ve Nvidia’nın duyurulmamış ürünlerinin dizüstü bilgisayarlarla çalışmayacağının farkında olunması gerektiğini de iddia ediyor. Ayrıca Dell’in iki şirketle de yakın çalıştığı ve ürünlerini halka sunmadan önce özelliklerini bilmesi gerektiğini de belirtiyor.

Felter’in avukatı David W. Kani ise Dell’in halka yapmış olduğu duyurusunun sitesinde hala bulunduğunu belirtti. Avukat ayrıca, şirketin en yüksek özellikli CPU ya da GPU‘ya sahip olan cihazların yükseltilemeyeceğini asla açıklamadığını ifade etti.
Editör: TUNAHAN ERTAN