Teknoloji tarihi dosyalarımızda sıra geldi mobil oyunlara. Sizleri mobil oyunların kısa ama dopdolu tarihi içinde büyük bir yolculuğa çıkarıyoruz. Cep telefonu teknolojisinin hayatımıza girmeye başladığı doksanlı yıllarda, mobil oyunlarda yavaş yavaş kendini göstermeye başladı. Mobil oyunlar aslında ilk defa karşımıza çıkmıyordu. Gameboy, Tetris gibi taşınabilir oyun konsolları ilk mobil oyun platformlarıydı. Cep telefonları ve hayatımıza giren ilk mobil oyunlar Cep telefonlarında karşımıza çıkan ilk mobil oyun da yılan değil aslında Tetris oyunuydu. Nokia tarafından 1997 yılında Nokia 6110 modelinde ortaya çıkan oyun tabii ki mobil oyunların unutulmazları arasında.
Bugün adını bile kimsenin hatırlamadığı Danimarka’lı Hagenuk markası MT-2000 modelinde Tetris oyununa yer verdi. Bu cep telefonu tarihinde kullanıcıların oyunlarla ilk defa karşı karşıya gelişiydi. Ancak ekip oyunu cep telefonu ile oynanabilecek şekilde yeniden yorumlamıştı. Bir efsane doğuyor: Yılan oyunu Her ne kadar Tetris ilk cep telefonu oyunu olsa da, çoğumuz için ilk cep telefonu oyunu halen yılan oyunudur. Tetris gibi oyunlar çocukken fazlasıyla oynadığımız ve zevk aldığımız oyunlar arasında. Ancak dönemin cep telefonlarının yatay ekran formları pek Tetris oyununa müsait değildi. Nokia ise kökeni 1970’li yıllara dayanan yılan oyununu cep telefonuna uyarlamayı tercih etti. Cep telefonu tuşlarıyla oynanmak için ideal olan oyun, hiç bilmeden yeni bir çağın ilk adımını atmış oldu. Nokia’nın bu basit cep telefonu oyunu ile piyasada efsaneye dönüşmesi rakiplerin de harekete geçmesine neden olacaktı.
Yılan oyununda, belirli bir hızla dönen kare bir yılanla ekranda beliren yemleri yemeye çalışıyorsunuz. Kenarlar ve köşelere dikkat etmeniz gereken oyunda, yılan her yem yediğinde bir kare uzuyordu. Ustalık gerektiren ise uzadıkça zor kontrol edilen yılanı kenarlara çarpmadan hareket ettirmeye ve yem yedirmeye devam etmekti. Yılan oyunu 1999 yılında ise ikinci versiyonu ile bu sefer Nokia 7110 modelinde karşımıza çıktı. İlk yılan oyunundan farklı olarak artık yılanımız duvardan geçebilme özelliğine sahipti. Oyunda yılana beş yem yedirdikten sonra ise daha fazla bonus veren özel yemler ortaya çıkıyordu. Ancak bu yemler bir anda ortaya çıkıyor ve kayboluyordu. Kısacası bu özel yemleri alabilmek için hızlı olmak gerekiyordu. İşte oyunda tam da burada canınızı alıyordu. Yılan 2 oyunu özellikle Nokia 3310 efsanesi ile asıl ününe kavuştu.
1 2 3 4
Editör: TUNAHAN ERTAN