Dünyada gezilecek çok güzel yerler var. Bunun olduğu kadar insaoğlunun asla gitmek istemeyeceği, tehlikeli yerleri de mevcut. Tehlike de barındırsa merak uyandıran yerler çok fazla. Biz de insanların asla gezmek istemeyeceği yine de merak ettiği birbirinden tehlikeli bu yerleri tanıtmaya çalışacağız. İşte o tehlikeli yerler :

1. Ölüm Vadisi, ABD

Dünyamızı bir yuva olarak düşünürsek Ölüm Vadisi bu yuvanın fırını diyebiliriz. Yeryüzünde kaydedilen en yüksek doğal sıcaklığı bu vadide kayıt edilmiş (56.5 derece) ve bu vadideü susuz sadece 14 saat hayatta kalabiliyorsunuz. En tehlikeli yerler arasında yer ediniyor.

2. Danakil Çölü, Eritrea

Yaklaşık 50 derece sıcaklığı ile Afrika’nın bu çölü dünyadaki cehennem olarak adlandırılıyor. Her ne kadar korkutucu olsa da turistlerin ilgisini çekiyor. Ama deneyimli bir rehberiniz olmazsa kendi rızanızla burada gezmeniz bile kesinlikle yasaktır.

3. Washington Dağı, ABD

Bu zirve, dünyadaki en hızlı rüzgarların kaydedildiği zirve olarak tarihe geçmiş. Rüzgarın hızı ortalama 327 km/s ve bunu hayal etmeniz bile zor. Ayrıca -40 dereceye varan soğuğu ile dünyanın en ölümcül noktalarından biri.

4. Sinabung Volkanı, Endonezya

Endonezya’da bulunan bu aktif volkan neredeyse her yıl patlıyor ve yaydığı gazlar nedeniyle çevresindeki yerleşim yerlerine bile ölüm saçıyor. En son patladığında Endonezya ve Tayland gibi birçok ülkede deprem meydana geldi. Yarın ne olacağı tabi ki bilinmiyor.

5. Yılan Adası, Brezilya

Adından da anlaşıldığı gibi yılanlarla dolu bir ada ve Brezilya hükümeti adaya girişleri yasaklamış. Ne kadar yılan olabilir demeyin, metrekareye ortalama 5 tane zehirli yılan düştüğü tahmin ediliyor.

6. Madidi Ulusal Parkı, Bolivya

Her ne kadar harika bir park izlenimi verse de bu park dünyanın en tehlikeli yerlerinden biri. Çünkü dünyanın en ölümcül bakteri faunasına ev sahipliği yapıyor. Herhangi bir bitkiyle temas veya ufak bir yaralanma bile ölümcül enfeksiyonlara neden olabiliyor.

7. Ölüm Vadisi, Rusya

Bu vadide havaya saçılan toksik gazlar bitki ve hayvanların hemen ölümüne, insanların ise ölümcül rahatsızlıklara yakalanmasına neden oluyor.

8. Bikini Atolü, Marshall Adaları

Okyanusun içinde gizlenmiş cennet gibi bir ada olduğunu düşünüyor olabilirsiniz ama birçok radyoaktif ve nükleer deneye ev sahipliği yapmış bu ada, artık yaşanabilir durumda değil. Her an kansere yakalanabileceğiniz kadar çok yüksek bir radyasyon seviyesi var.

9. Afar Üçgeni, Etiyopya

Erta Ale yanardağının zirvesine yakın bu alan dünyadaki depremler dolayısıyla sürekli lavlarla dolan 2 havuza ev sahipliği yapıyor ve her bir deprem burayı daha da tehlikeli hale getiriyor. Sonunda ne olacak? Bunu kimse bilmiyor.

10. Natron Gölü, Tanzanya

Gölün yüzeyindeki yoğun tuz tabakası bu göl ile temas eden kişilerin ölümüne neden oluyor. Çevresine yaydığı çok güçlü hidrojen sülfür gazı da çok büyük hasarlara neden olabiliyor. Tahmin edersiniz ki bu gölde yüzmek kesinlikle yasak.

Editör: TUNAHAN ERTAN