Ebegümeci Nedir? Ebegümeci Nasıl Yetişir? Faydaları Nelerdir? Ebegümeci, özellikle kronikleşmiş boğaz ve bademcik iltihapları için çok faydalı şifalı bir bitkidir. Latince adı, Malva sylvestris olan ebegümeci, gerçek bir protein ve C-vitamini deposudur. Kalsiyum ve fosfor bakımından zengin bir bitkidir. İçerdiği malvidin ve malvin maddeleri, ağız ve diş sağlığı için ideal koruyucudur. Bu şifalı bitki ile hazırlanan ebegümeci gargarası ağızdaki bakterilere karşı da güçlü bir pro-oxidant özelliğe sahiptir. Bu şekilde haftada birkaç defa yapacağınız ağız gargarası, sizi faranjitbademcik iltihaplanması (tonsilitis) ve sağlıksız diş etlerinin oluşumuna karşı koruyacaktır.

Ebegümecinin faydaları

  • Akciğerlerde balgam toplanmasında, öksürük ve bronşitte, ses kısıklıklarında, anfizemde faydalıdır.
  • Ayak şişkinlerinde, kırık ve çıkıklardan ileri gelen şişkinliklerde banyoları çok yararlıdır.
  • Göz kuruluğu çekenlerde çayı ile pansuman iyi gelir.
  • Burun kanamasını durdurur. Burun tıkanıklığını giderir.
  • Mide ve bağırsakların iyi çalışmasını sağlar. Kabızlıkbulantı ve kusmayı önler.
  • Ateşi düşürüp, vücuda rahatlık verir.
  • Alerji, ciltte alerjiler sonucu görülen kaşıntılarda bitkinin çayı çok büyük fayda sağlar.
  • Taze yapraklarından hazırlanan lapası çıban ve yaraların ağrısını dindirmede kullanılır.

Protein ve C vitaminince zengindir. İçeriğindeki malvin ve malvidin dolayısı ile diş etleri için plak önleyici ve ağızdaki bakterilere karşı mükemmel bir prooksidan özelliğe sahiptir. Ağız gargaraları, faranjit ve kronikleşmiş bademcik iltihaplanmasına iyi gelir. Bileşiminde % 10 – 15 müshil yapıcı maddeler olduğundan yumuşaklık verir.

Ebegümecinin diğer şifalı bitkilerle kullanımı

Ebegümeci en bilindik bitkiler içerisinde en iyi destek özelliğine sahip olanıdır. Doğru bitkisel karışımlarda kullanıldığı takdirde ebegümeci en güçlü takviye edici ve işlev artırıcı bitkilerden biridir. Bu gücünü içerdiği gossypin-3-sulfate ve malvidinden almaktadır. Ebegümeci yanlış karışımlarda kullanıldığı takdirde, karışımda bulunan diğer şifalı bitkilerin tedavi edici gücünü neredeyse tamamen ortadan kaldırma özelliğine sahiptir.

ebegümeci nedir? ebegümeci nasıl yetişir? faydaları nelerdir?
Ebegümeci Nedir, Ebegümeci Nasıl Yetişir, Faydaları Nelerdir, ebegümeci çayı nasıl hazırlanmalıdır, ebegümeci çayı bademciklere iyi gelir mi, ebegümeci kronik bademcik enfeksiyonuna iyi gelir mi, ebegümeci çayı hangi hastalıklara iyi gelir, ebegümeci çayı ne kadar demlenir, ebegümeci çayı ile nasıl gargara yapılır, ebegümeci çayını hamileler kullanabilir mi

Bu nedenle ebegümecınin, karıştırılacağı bitkilerin ve karışım oranlarının çok iyi bilinmesi ve tanınması gerekir. Ebegümeci kendisinde bulunmayan, ancak diğer bazı bitkilerde bulunan etkin maddelerin tedavi gücünü artıran ve işlev artırıcı (medyatör) maddelere sahip bir bitkidir. Mesela; ısırgan otu tek başına akciğer kanserini tedavi etmekte etkilidir ancak yeterli değildir. Çünkü ısırganın akciğer kanserine karşı tedavi etme gücü olan etkin maddeleri, yeteri derecede etkili olamamaktadırlar. Tedavi etmedeki başarı oranını yükseltebilmek için medyatör adı verilen maddelere ihtiyaç vardır. lşte, bu işlev artırıcı etkin maddeler ebegümeci bitkisinde bulunmaktadır.

Ebegümeci bademcik ve boğaz iltihaplarına iyi gelir

Kronikleşmiş bademcik ve boğaz iltihaplarında ebegümeci bitkisi çok faydalıdır. Ebegümeci karışımlarda kullanım miktarı çok azdır, ancak tedavi için katkısı çok fazIadır. Değerli okuyucu, adaçayının boğaz ve bademcik iltihaplarındaki koruyucu ve önleyici gücünü gerçek bir tedaviye çeviren ebegümecidir.

Karışımda adaçayına en iyi uyum sağlayan bitki yine ebegümecidir. Adaçayıyla ebegümeci karıştırıldığı takdirde kronik boğaz ve kronik bademcik iltihaplarına karşı gerçek bir silah oluştururlar. Bu karışımı kullanırken dikkat edilecek en önemli nokta bu iki bitkinin karışım oranlarıdır.

SİZİN İÇİN: Altın Süt Nedir? Altın Süt Faydaları Nelerdir? Altın Süt Nasıl Yapılır?

Adaçayı ve ebegümeci karışımının hazırlanması

Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta şudur. Adaçayı, ebegümeci gargarasını özellikle kış aylarında zaman zaman tekrar etmek gerekir. Hiçbir yanütesiri olmayan bu karışım rahatça kullanılabilinir. Adaçayı bilindiği gibi günlük hayatta birçok insanın normal çay yerine tercih ettiği bir bitkisel çaydır. Ebegümeciyse, Anadolu’da yapraklarından sarma yapılan, yine yapraklarından ve ince körpe dallarından salatası yapılan bir bitkidir.

Özellikle Akdeniz bölgesinde hemen hemen herkesin tanıdığı bir bitki çeşididir. Ebegümecini mevsiminde pazarlarda bulduğunuzda birkaç bağını açık havada ve gölgede kurutabilirsiniz. Kuruttuğunuz ebegümecinin yapraklarını rutubetli ortamlardan uzak tutmalısınız. Soğuk mevsimlerde kurutulmuş olan ebegümecinin yapraklarını, çiçeklerini ve saplarını aşağıda verilen uygulama için kullanabilirsiniz.

Hamileler ebegümeci kullanımına dikkat etmeli!

Ebegümecinin salatası ve turşusu yapılır. Çayı içilir. Köylülerimiz ekşimsi tadı olan yapraklarını ve körpe saplarını salatalarında kullanır. Bulgurdan yapılan kısırı ebegümecinin taze yapraklarının üzerine koyup ekşimsi tadını damaklarında hissedenler enfes bir tadı olduğunu söylerler. Kurutulmuşunun da çayı içilir. Ancak, anne olmak isteyen hanımların ebegümeci yemeğinden, salatasından Ve çayından uzak durmaları gerekir. Çünkü yumurtayı kistik yapıya dönüştürme gücü vardır ve hamile kalmayı zorlaştırır. Ebegümeci Nedir? Ebegümeci Nasıl Yetişir? Faydaları Nelerdir?

Kronik bademcik enfeksiyonu ve ebegümeci çayı

Kaynamakta olan bir su bardağı dolusu suya dört, beş gram (iki yemek kaşığı) adaçayını ve iki adet ebegümeci yaprağını ilave ederek on dakika kısık ateşte ağzı kapalı oIarak kaynatınız. Kaynama süresi tamamlandıktan sonra süzünüz. Soğuduktan sonra gargaraya hazır demektir. Hazırlanan gargara kırksekiz saat etkisini kaybetmeden kalabilir.

Her gün en az üç defa gargara yapılmalıdır. Bademcik enfeksiyonunuz ileri derecedeyse hiç çekinmeden günde altı-yedi defa gargara yapabilirsiniz. Bir ay boyunca her gün gargara yapmaya özen gösteriniz. Bir ay sonra iki günde bir gargaraya devam ediniz. Bu gargaranın etkisini daha da hızlandırmak ve iş|evini artırmak için bir ay boyunca her gün iki yemek kaşığı adaçayını demleyip içmek daha da faydalı olacaktır.

Ebegümeci çayı nasıl hazırlanır?

Çeyrek litre kaynamış iyi suya 2-4 çay kaşığı kurutulmuş ebegümeci atıp 10 dakika demlenmesini bekledikten sonra içebilirsiniz.

Ebegümeci Nedir, Ebegümeci Nasıl Yetişir, Faydaları Nelerdir, ebegümeci çayı nasıl hazırlanmalıdır, ebegümeci çayı bademciklere iyi gelir mi, ebegümeci kronik bademcik enfeksiyonuna iyi gelir mi, ebegümeci çayı hangi hastalıklara iyi gelir, ebegümeci çayı ne kadar demlenir, ebegümeci çayı ile nasıl gargara yapılır, ebegümeci çayını hamileler kullanabilir mi

Editör: TUNAHAN ERTAN