Maden Teknik Arama Genel müdürlüğü maden arama alanından Turkish Petroleum International Company (TPIC), tarafından 5 yıldır süren madencilik alanında arama, araştırma, tahlil ve altyapı çalışmalarında 550 ile 650 metreden alınan örnekler Maden Teknik Arama Genel müdürlüğünde bedellendiriliyor.
 

 

Kaban köyü Yatak mevkisinde yapılan sondaj çalışmalarının sonuçlarına nazaran bölgede bakır yüklü Altın madeni var olduğu belirlendi.

Kaban Köyü Muhtarı Kenan Özdemir, ‘’Köyümüzde 5 yıldır MTA nın başlatmış olduğu Altın madeni arama çalışmaları yaz kış demeden devam ediyor.

 

İnşallah başarılı sonuç alırız ülke iktisadına bölge iktisadına katkı sağlayacağını umuyorum.

Bundan ötürü Devletimize teşekkür ediyorum. Bu çalışmalar sonuçlandığında mahallemiz ülkemiz herkes bundan menfaatlenecektir’’ dedi.

Turkish Petroleum International Company (TPIC), misyonlu makine operatör Yücel Öztürk ise ‘Çalışmalarımız yaz kış MTA bünyesinde devam ediyor kazasız düşüncesiz bir formda çalışmalarımız devam ediyor’’ diye konuştu.

Öte yandan Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Lideri Muhiddin Gülal'ın Ağrı'da altın rezervi bulunduğunu ve bunu çıkarmak üzere harekete geçtiklerini açıklamıştı. 

Rezervin bulunduğu Diyadin ilçesine bağlı 70 haneli Mollakara köyünün sakinleri, şaşkınlık ve memnunluğu bir ortada yaşıyorlar.

Rezervin bulunduğu Diyadin ilçesine bağlı 70 haneli Mollakara köyünün sakinleri, şaşkınlık ve memnunluğu bir ortada yaşıyorlar.

Vali Osman Varol, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Diyadin'in birçok bedeliyle ön plana çıktığını ve geleceği parlak ilçelerden biri olduğunu söylemişti.

TMSF idaresindeki Koza Altın İşletmelerinin bölgede işlenebilir altın rezervi bulduğunu belirten Varol, şu tabirleri kullanmıştı:

"Koza Madencilik uzun vakittir burada çalışmalarını yürütüyor ve artık son etaba geldi. Burada önemli bir altın rezervi tespit edildi ve bununla ilgili planlamalar devam ediyor. Şu ana kadar kanıtlanmış olan rezervin önemli ölçüde artırılmasıyla ilgili bir potansiyel ortada ve bununla ilgili de firma yetkilileri çalışıyor. Bu gerçekleştiğinde yöremize ve ülkemize çok büyük katkı sağlayacak."

Editör: TUNAHAN ERTAN