İlk olarak 2013 yılında piyasaya sürülen GTA Online iki eski platformda desteğini kaybediyor. Rockstar Games paylaştığı bir tweet’te online sunucuların kapanma tarihini açıkladı. Grand Theft Auto Online’ın yanı sıra birkaç oyun daha çevrimiçi sunucularına veda ediyor. GTA Online dışında iki oyun daha çevrimiçi desteğini kaybedecek PlayStation 3 ve Xbox 360 konsolları ile ilk defa oyuncuların karşısına çıkan GTA Online uzun yıllar boyunca her iki cihazda da geniş hayran kitlelerine hitap etti. Ancak Rockstar Games artık popülaritesi azalan bu konsollarla GTA’nın çevrimiçi versiyonu için yollarını tamamen ayırmak istediğini açıkladı. Yapımcı şirket Twitter üzerinden yapmış olduğu duyuruda 16 Aralık 2021 tarihinde bu cihazlara veda edeceğini paylaştı.
https://twitter.com/RockstarGames/status/1405162507715612677
Aralık ayından itibaren GTA Online oynamak isteyen hayranların PlayStation 4, Xbox One, PlayStation 5 ya da Xbox Series X/S sürümlerine yükseltme yapması gerekecek. İki konsola desteğin sona ermesi, Rockstar Games Social Club aracılığıyla yürütülen istatistik takibini de etkiliyor. Bu destek 16 Eylül 2021 tarihinde sona erecek. Rockstar Games’in iki oyunu daha çevrimiçi özelliğini kaybedecek İki oyunun daha PlayStation 3 ve Xbox 360 sürümleri bu durumdan etkileniyor. İstatistik takibi özelliği GTA Online dışında L.A. Noire ve Max Payne 3 için de fonksiyonunu kaybediyor. Aynı zamanda Max Payne 3’ün çok oyunculu modu 16 Eylül tarihinde kapanıyor.

Rockstar Games popüler oyunları için eski nesil konsollara desteğini yavaş yavaş sonlandırmaya başlarken; yeni GTA oyunu ise hayranları tarafından sabırsızlıkla bekleniyor. Şirket şimdiye kadar Grand Theft Auto 6 hakkında hiçbir somut bilgi vermezken; bu hafta E3 2021’de sahne alan Take-Two Interactive’den oyunla alakalı bir duyuru yapılacağı tahmin ediliyordu. Ancak Rockstar’ın üst şirketi sessizliğini korumaya devam ederek hayranlarını üzdü.

Editör: TUNAHAN ERTAN