Eti Maden Teknoloji Geliştirme Dairesi Başkanı Derya Maraşlıoğlu, AA muhabirine, bor kullanılarak geliştirilen eserlere ait bilgiler verdi. Borun farklı kesimlerde kullanımı olduğunu anımsatan Maraşlıoğlu, nükleer, tarım, seramik ve camın yanı sıra deterjan olarak paklık kesiminde de kullanıldığını söyledi.
 

 

Maraşlıoğlu, borun suyu ağartma, anti bakteriyel ve antifungal özellikleri olduğunu vurgulayarak, "Bunlar hijyen noktasında aranan özelliklerdir. Bundan ötürü biz de çalışmaya başladık. Bilhassa kendi ülkemizdeki kullanıcıların nasıl hizmetine sunarız diye düşündük. Yaklaşık 2 yıl evvel çamaşırda eserlerimiz çıktı. Boron markasıyla hem toz hem sıvı renkli ve beyaz olarak. Orada ağır ilgi gördü ve talepler gelmeye başladı." diye konuştu.

Borun paklık özelliği nedeniyle öne çıktığı alanlardan birinin bulaşık olduğuna dikkati çeken Maraşlıoğlu, bunun üzerine 1,5 yılı aşkın Ar-Ge çalışması yürüttüklerini tabir etti. Maraşlıoğlu, bulaşık makineleri için yanında parlatıcısıyla doğal bir jel eser ürettiklerini belirterek, ayrıyeten elde yıkamayı tercih edenler için de bir eser geliştirildiğini aktardı.

 

 

Tüketicinin beklentisinin paklık olduğunun altını çizen Maraşlıoğlu, şöyle devam etti:
"İnsan sıhhati ve tabiata dost eserler ürettik. Bu noktada çalışmalarımızı ağırlaştırdık. Hem bor minerali kullanıyoruz hem de öbür yardımcı materyallerimiz de tabiattan bitkisel eserler. Bulaşık deterjanımız doğal eserler kategorisinde yer alan alternatif bir eser. Olağan piyasadaki eserlere nazaran bizimki bir üst segment. Neden? Zira biz doğal eserler sınıfında yer alıyoruz. Onlar da biliyorsunuz çok kıymetli. Tüm tüketiciye maalesef ulaşamıyor. Bizim eserimiz onlardan 2-3 kat daha ekonomik olarak raflarda yerini aldı.
Muadillerine nazaran ucuz bir nokta diyebiliriz. Bakanlığımızın, kurumumuzun borla ilgili gayesi, tüketiciye ulaşsın ve her kullanıcıya ulaşsın."

Maraşlıoğlu, Borel markalı dezenfektan ve Bortam markalı yüzey dezenfektanına ait çalışma sürecine ait ise "Onlar da salgından sonra ortaya çıktı. Yeniden borun antifungal özelliği biliniyor. Vitaminlerde de çok az da olsa kullanılıyor mesela. Tarımda kullanılıyor. Dünyada satılan borun büyük ölçüsü, yüzde 15-16'ya varan kısmı tarımda kullanılıyor. Biz de salgın çıkınca Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü ile çalıştık ve formülleri geliştirdik." değerlendirmesinde bulundu.

2021'DE YENİ MUŞTULAR GELEBİLİR Hedeflerinin insanların yanlışsız dezenfektana ulaşması olduğuna dikkati çeken Maraşlıoğlu, Çin'de salgın hastalığın başlamasıyla formülü geliştirmeye başladıklarını anlattı. Maraşlıoğlu, Türkiye'de salgın ilan edildiğinde formüllerin hazır olduğunu belirterek, "Çok süratli bir halde çabucak üretim yerlerini ve ham maddeyi ayarladık. 10-15 gün içinde üretime geçtik. Alanda çalışan hem özel hem kamu işçisinin ağır formda dezenfektan gereksinimini Borel'le karşıladık. Daha sonra şahsî paklığın yanında ortam ve yüzey paklığı de ön plana çıktı. Beşerler tereddüt yaşadılar. Asansöre bindim, kargo geldi virüs var mı diye. Onun üzerine Borel'in gerisinden Bortam yüzey dezenfektanının formüllerine başladık. Yaz ortasında da Bortam formülleri oluşmuş ve esere dönüşmeye başlamıştı." sözlerini kullandı.

Her iki eserin de testlerden geçtiğini ve Sıhhat Bakanlığından da gerekli ruhsat onaylarını aldıklarını söz eden Maraşlıoğlu, paklık, sıhhat ve hijyen önceliğiyle kelam konusu eserlerin satışa sunulduğunu açıkladı.

Maraşlıoğlu, kelam konusu eserlerin Türkiye dışına da yayılacağını düşündüğünün altını çizerek, kelamlarını şöyle tamamladı:

"Önce ülkemizde kendi halkımızın gereksinimini karşılayıp, sonra yurt dışında hem talep olabilir hem biz eserimizi tanıtarak farklı ülkelerde kullanılmasını hedefliyoruz. Ar-Ge olarak yeni eserler ve formülleri geliştirmeyi hedefliyoruz. Biz kendimiz kullanmasak da dala de yardımcı oluyoruz. Cam, fiberglass, yanmaya güçlü eserler, plastik ve ahşap üzere dallar var. Belirli ölçülerde eserler vererek denemelerine yardımcı oluyoruz ve bilimsel takviye sağlıyoruz. 2021'de de yeni haberler, muştular verebiliriz. Gerek Bakanlığımız gerek kurumumuz vakti geldiğinde bunları söyleyecektir." 

 

Editör: TUNAHAN ERTAN