Evcil Hayvanları İdeal Kiloda Tutmanın Yöntemleri Nelerdir? Evcil dostlarımızın hepsi benzersizdir. Onları sağlıklı tutmak da bizim en büyük görevimiz. Aşırı kilolu kedi ve köpekler, son yıllarda artış gösterdi. Peki sevimli dostlarımızın ideal kilosunda olduğunu nasıl anlayabiliriz?

1- Yavru mamasıyla beslenmesi ömür boyu fayda sağlar

Kedilerin ve köpeklerin henüz yavruyken yavru mamalarıyla beslenmeleri ömür boyu onların yararına olacaktır. Yavru kedilerin protein, yağ, karbonhidrat, vitamin ve minerallerce zengin beslenmesi gerekiyor. Yavru kedi mamaları da bu durum baz alınarak üretiliyor.

2- Sağlıklı alışkanlıklar ileride aşırı yemeyi önler

Köpekler için henüz yavruyken edinilecek sağlıklı alışkanlıklar, köpeklerin ilerleyen zamanlarda aşırı yemesinin önüne geçecektir. Yavru köpekler için doğru yaş aralığında doğru porsiyonda mama önemlidir. Yemek zamanları dışında da doğru beslenmeye yöneltmek doğru olacaktır. Mesela her yalvardığında ona mama vermek yerine 'Hayır' demeyi öğrenmelisiniz.

3- Kiloyu korumak önemli

Evcil hayvanlarda kilo vermek oldukça zor olacağından, ideal kiloyu korumak daha büyük önem taşıyor. Aşırı kilo beraberinde birçok hastalığı da getiriyor. Eğer evcil dostunuzun kilolu olup olmadığından emin değilseniz, veteriner hekimden bilgi almanızda fayda var.

4- Aşırı beslenme sağlık sorunlarına yol açar

Kediler için insan yiyecekleri inanılmaz bir kilo kaynağıdır. Kedilerde fazla kilo; diyabet, osteoartrit veya idrar yolu hastalıklarına neden olabilir. Ev kedilerinin enerjilerini atabilecekleri bir alanının olmaması, onların hızlı bir şekilde kilo almasına neden olur. Bu nedenle mamaların belirlenen ölçüde verilmesi gerekiyor.

5- Köpeğinizin sürekli mama istemesi, her zaman aç olduğu anlamına gelmez

İnsan yemeklerinin sürekli köpeklere verilmesi pek tavsiye edilmez. Siz her yemek yediğiniz sırada köpeğinizin sizden mama istemesi, onun aç olduğu anlamına gelmez. Köpekler can sıkıntısı ya da dikkat çekmek için mama isteyebilir. İnsan yiyecekleri köpeklerin beslenme düzenini kolaylıkla bozabilir.

6- Her köpek ırkının ayrı bir egzersize ihtiyacı vardır

Köpeklerin egzersiz ihtiyaçları yaşlarına ve ırklarına göre değişebilir. Yaşına ve cinsine göre doğru miktarda egzersiz yapmak köpeklerin ideal kilosunun korunmasını sağlar. King Charles Spaniels köpekler, yaşlı ve daha küçük ırklar, sabah veya akşam sadece 30 dakikalık egzersize ihtiyaç duyabilirken, daha genç köpekler ve Golden Retriever gibi daha büyük ırklar, her gün iki veya daha fazla egzersize ihtiyaç duyar.

7- İdeal kilo, yaşam kalitelerini artırır

Evcil dostlarınızın davranışlarını ve ruh hallerini gözlemlemek, onların kilolarının olumsuz etkilerini anlamanıza yardımcı olabilir. Evcil hayvanlar, oyun zamanlarında koşmayı, zıplamayı ve tırmanmayı tercih eder. İdeal kilonun üzerindeki bir canlı bunları yapamayabilir. Evcil hayvanlarınızın ideal kilosunu korumanız, yalnızca yaşam sürelerini artırmakla kalmaz, aynı zamanda yaşam kalitelerini de iyileştirerek onları daha mutlu ve daha eğlenceli yapar.

Evcil Hayvanları İdeal Kiloda Tutmanın Yöntemleri Nelerdir, kilo almış evcil hayvanlarımızı nasıl zayıflatabiliriz, evcil hayvanları nasıl beslemeliyiz, evcil hayvanları sağlıklı beslemenin yolları, evde beslediğimiz hayvanları kilo almaması için nasıl beslemeliyiz

Editör: TUNAHAN ERTAN