Geçen ocak ayında Gaziemir Belediye Lideri Halil Arda’ya ilişkin olduğu öne sürülen toplumsal medya hesaplarında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret içerikli paylaşımların yapıldığı savıyla İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında hazırlanan iddianamede Arda’nın; ‘Cumhurbaşkanına hakaret, halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme, halkın bir kısmını toplumsal sınıf, din, mezhep, cinsiyet, bölge farklılığına dayanarak alenen aşağılama, halkın bir bölümünün benimsediği dini pahaları alenen aşağılama’ suçlamalarıyla cezalandırılması talep edildi. Arda, bugün 34. Asliye Ceza Mahkemesi’nde birinci defa hakim karşısına çıktı. Duruşmaya Cumhurbaşkanı'nın Avukatı Gülşen Gezici ile Halil Arda ve Avukatı Ayşe Zübeyde Aydın ile şahitler katıldı.

SUÇLAMALARI KABUL ETMEDİ

Duruşmada kelam alan Arda, kendisine yöneltilen suçlamaları kabul etmedi. Arda, "İddianamedeki paylaşımları ben yapmadım ve hesap bana ilişkin değildir. Yalnızca 1 hesabım bulunuyor. İftira ve komploya maruz kaldığımı düşünüyorum. Asla nezaket lisanını terk etmiş biri değilim. Paylaşımların yapıldığı söylenen hesap düzmecedir. Bu türlü bir kabahat işlemediğim için beraatimi istiyorum. Sandıktaki başarımı engellemek için bu olayın ortaya çıkarıldığını düşünüyorum. Bana söylenen adaylık sürecimde çok fazla arkadaşlık isteği olduğu için Facebook’un adıma olan sayfayı beğeni sayfasına dönüştürdüğüdür. Açılan ve kapatılan bir sayfam yoktur" diyerek kendisini savundu. Arda ayrıyeten ağır çalıştığı gerekçesiyle duruşmalardan mazeretini talep etti.

'PAYLAŞIMLARA BEĞENİ YAPTIM'

Şahit olarak duruşmada kelam alan Zafer S., iddianamedeki toplumsal medya hesabının Arda’ya ilişkin olduğunu belirterek, "Halil Bey’i 25- 30 yıldır tanırım. Kendisi Facebook listemde de ekliydi. Gaziemir Belediyesi’nde Kültür Müdürlüğü çalışanı olarak çalışıyordum. Halil Bey’in ‘Halil Arda’ isimli Facebook sayfasında yaptığı paylaşımlara beğeni yaptım. Emniyette tabir verirken bana gösterilen Facebook paylaşımları Halil Bey’in kullandığı sayfayla birebirdi. Birkaç adedine beğeni yaptığımı hatırlıyorum" sözlerini kullandı.

'HESABINI KAPATTIĞINI BİLİYORUM'

Arda’nın geçmiş periyotta kullandığı bir hesabı olduğunu söyleyen şahit İlker K. ise "Halil Arda bacanağımın amca oğludur ve yaklaşık 20 yıldır tanırım. Evvelden kullandığı Facebook hesabını lider seçildikten sonra kapattığını biliyorum. Eski hesabı kullanırken arkadaş listemde ekliydi. Emniyette benim de beğeni yaptığım bir paylaşım gösterildi. Ben de paylaşımı görüp beğendiğimi hatırladım" dedi.

Arda’ya ilişkin olduğu öne sürülen hesaptaki gönderilere beğeni yapan şahit Recep K. da "Halil Arda halamın oğludur. Aday olduğu periyotta beğeni için kullandığı bir Facebook hesabı vardı. Ben de paylaşımları okumadan beğeni yapıyordum. Emniyette bana beğeni bıraktığım, ‘Darbeyi eniştesinden öğrenen bir Cumhurbaşkanımız var’ paylaşım gösterildi. Ben de beğenip okuduğumu hatırlayamadığımı söyledim" sözlerini kullandı.

FACEBOOK'A YAZI YAZILACAK

Cumhurbaşkanı Avukatı Gülşen Gezici, 16.07.2016 tarihinde yapılan, 'Şu an Gaziemir’de sela okunuyor, bu türlü güldürü olmaz, yazıklar olsun Türk ordusuna kendini böylesine kullandırttı’ paylaşımında Türk Ordusu’nun şan, gurur ve onuruna karşı akın mahiyetinde sözler bulunması sebebiyle TCK 301,315 ve 319. hususlar kapsamında hata işlendiğini belirterek davanın Ağır Ceza Mahkemesinde görülmesini talep ederken, mahkeme bir sonraki celsede bu konuda karar verecek.

Hakim, Facebook Türkiye temsilciliğine müzekkere yazılıp mevzuyla ilgili araştırma yapılmasına ve yeni şahitlerin dinlenmesine hükmederek duruşmayı erteledi.

 

KAYNAK: DHA
Editör: TUNAHAN ERTAN